اخبار داغ

حداقل باید ۵۰ یا ۶۰ طلای المپیک داشته باشیم؛

دبیر: قاسم‌پور با مشورت من در وزن المپیکی جدید کشتی گرفت

دبیر: قاسم‌پور با مشورت من در وزن المپیکی جدید کشتی گرفت
رئیس فدراسیون کشتی گفت: به کامران قاسم‌پور گفتم تو که به وزن ۸۶ کیلوگرم نمی‌روی، پس برای المپیک ۹۲ کیلوگرم را باید ترک کنی.

به گزارش خبرنگار ورزشی شبکه اطلاع رسانی؛ علی‌رضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی در حاشیه مراسم رونمایی از کتاب شهدای کشتی‌گیر در کمپ تیم‌های ملی پیرامون اعزام‌های آتی ملی‌پوشان کشتی آزاد و فرنگی کشورمان اظهار داشت: امشب یک تیم به مسابقات جام یاریگین می‌فرستیم و ۲ تیم فرنگی و آزاد را هم سپس به مسابقات کرواسی اعزام می‌کنیم. حدود ۲۵ یا ۲۶ نفر به مسابقات زاگرب در کشتی فرنگی اعزام می‌شوند و در ۶ وزن هم به کشتی آزاد می‌روند. ما رنکینگ مصر را هم تا پایان سال داریم و سال آینده مسابقات رنکینگ دیگری را هم خواهیم داشت. مسابقات جهانی امسال ما در واقع مسابقات کسب سهمیه المپیک خواهد بود و رنکینگ بچه‌ها برای ما خیلی مهم است تا جای خوبی را در جدول به دست بیاورند.

وی در ادامه بیان داشت: سرمربی تیم ملی از برنامه‌های خود دفاع کرده که چرا حسن یزدانی یا کامران قاسم‌پور باید به فلان تورنمنت بروند یا نروند. بالاخره بحث‌های فنی انجام شده و بر اساس همین انتخابات انجام شده تا بچه‌ها جای خوبی را در مسابقات ۲۰۲۳ کسب کنند. دیدم خیلی‌ها که من به عنوان کارشناس اصلاً قبول‌شان ندارم؛ به تغییر وزن کامران قاسم‌پور ایراد می‌گرفتند اما ای کاش بپرسند و بدانند که ۱۰ یا ۱۵ سال از علم کشتی دنیا عقب مانده‌اند. کامران قاسم پور برای المپیک باید در وزن المپیک کشتی بگیرد و توقع نداشته باشید که آسیایی فکر کنیم.

دبیر درباره تغییر وزن قهرمان ۲ دوره جهان گفت: ما به المپیک پاریس فکر می‌کنیم و کامران قاسم‌پور با توجه به وزنش و چیزی که خودش انتخاب کرده، دیگر نمی‌تواند به وزن ۸۶ کیلوگرم برگردد. او الان ۹۴ کیلوگرم وزن دارد و بازگشت به ۸۶ دیگر به صلاح نیست. کسی که اسم خودش را کارشناس گذشته و اظهارنظر می‌کند، اصلاً نمی‌داند تصمیم ما چیست. حسن یزدانی در وزن ۸۶ کیلوگرم به عنوان یکی از برترین‌های دنیا در اختیار داریم و نمی‌توانیم ۲ کشتی‌گیر را خراب کنیم. کامران قاسم‌پور هم باید برای وزن ۹۷ کیلوگرم المپیک انتخابی بگیرد، از یک طرف دیگر هم چند جوان خوب برای المپیک در همین وزن داریم می‌سازیم. کامران برای مسابقات جهانی سال آینده در وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی می‌گیرد اما برای انتخابی المپیک یک وزن بالاتر خواهد رفت.

او در همین رابطه عنوان داشت: در همان مسابقات جام جهانی هم پژمان درستکار به من زنگ زد و تغییر وزن قاسم‌پور با مشورت ما، و نه دخالت صورت گرفت. به کامران گفتم تو که به وزن ۸۶ کیلوگرم نمی‌روی، پس ۹۲ کیلوگرم را باید ترک کنی. به او گفتم تیم من اگر دوم شود اشکالی ندارد اما خودت را با حریف آمریکایی الان تست بزن. کسانی که جام جهانی را برای کشتی اولویت کرده‌اند تیم‌های من را نابود کرده‌اند و تیم یازدهم جهان را به من تحویل داده‌اند. جام جهانی برای من مهم نیست و من می‌توانستم حسن یزدانی یا کسان دیگری را ببرم و آنها را داغان کنم. به کامران گفتم با این کار یک سال جلوتر می‌افتی؛ برای من المپیک مهم است و این اجازه را به تو می‌دهیم تا خودت را تست بزنی. 

رئیس فدراسیون کشتی در مورد وضعیت جدید کامران قاسم‌پور اذعان داشت: تمرینات کامران قاسم پور قبل از مسابقات جام جهانی و بعد از آن خیلی تغییر کرده. من فکر می‌کنم قاسم‌پور اصلاً باخت نداده و حالا فهمیده کجاست. حریف آمریکایی اصلا پای کامران را نگرفت و فقط او را به بیرون هل داد. المپیک و مسابقات جهانی مهم است نه بازی‌های آسیایی یا جام جهانی. ما می‌توانستیم در جام جهانی آمریکا اول شویم اما ۲ سال بعد و المپیک پاریس را دیدیم که اجازه دادیم تیم‌مان اول شود و کامران خودش را تست بزند از همان روز کامران تمریناتش خیلی بهتر شده و وزنش را هم بالاتر برده که الان نزدیک به ۹۴ کیلوگرم شده است.

وی در خصوص امکانات کمپ تیم‌های ملی کشتی تأکید داشت: من فقط حمال هستم و برای فدراسیون می‌دوم. اگر یک تیم می‌خواهد قهرمان المپیک شود، فقط با یک بعد فنی این اتفاق میسر نیست و باید زیرساخت‌ها و امور اقتصادی و حتی امور فرهنگی و سیاسی هم خوب پیش برود. با چسبیدن به فنی نمی‌توانیم کشتی را بالا بیاوریم؛ باید مربی و داور خوب داشته باشیم. از ۸ بعد ورزش قهرمانی فقط یکی از آنها فنی است. برای افتتاح ساختمان اداری جدید فدراسیون هم یک سری فکر داریم که باید جلوتر برویم و ببینیم چطور می‌شود چون یک سری‌ها زود کارها را خراب می‌کنند. امروز ۳۰۰ تخت حرفه ای در کمپ تیم ملی ماست که فکر می کنم در هیچ کجای دنیا چنین امکاناتی مانند یک هتل ۵ ستاره در کمپ تیم وجود داشته باشد. 

دبیر در ادامه خاطرنشان ساخت: روز اولی که به عنوان رئیس معرفی شدم و به اردوی تیم ملی آمدم؛ اردوی تیم نوجوانان بود با امیرحسین زارع و رحمان عموزاد. وقتی اتاق‌های‌شان را دیدم واقعا گریه کردم و همان جا قسم خوردم که دیگر نمی‌گذارم در چنین جایی بخوابند. نه بارسلونا، نه رئال مادرید و نه لیکرز هیچ کدامشان کمپ تیم‌های ملی کشتی را ندارند. باور دارم که در کشورمان هم می‌شود خوب کار کرد و این امکانات مال مملکت ماست. زمانی که ما کشتی می‌گرفتیم، لباس‌های‌مان را خودمان زیر دوش می‌شستیم اما الان در فدراسیون خشک‌شویی داریم. تمام دنیا الان دوست دارند که با ما کمپ تمرینی داشته باشند. همین دیروز روسای فدراسیون‌های ژاپن، مجارستان و اسپانیا با من صحبت کردند و قرار است که آذربایجان، قزاقستان و ازبکستان هم با ما اردوی مشترک داشته باشند.

قهرمان المپیک ۲۰۰۰ سیدنی پیرامون وضعیت علی ارسلان ابراز داشت: رویکرد ما نسبت به ورزشکاران کشتی نباید همه به یک شکل باشد؛ مثلاً علی ارسلان چون نفر اول ایران نبود با هماهنگی فدراسیون کشتی و برای این که پناهنده سیاسی نشود یا دیگران از او سواستفاده کنند، ما اجازه دادیم که او برود و نماینده کشتی ما باشد. در کشتی اینقدر ظرفیت داریم که امثال ارسلان برای ما تبدیل به یک مبلغ می شوند و فرهنگ ما را در دنیا اشاعه می‌دهند. آن قدر تبلیغ بد علیه کشورمان کردند که وقتی خارجی ها کشتی گیران کشورمان را می‌بینند، نگاه‌شان بهتر می‌شود. علی ارسلان که قهرمان جهان شد به خاطر او خیلی جاها ما را بیش‌تر تحویل می‌گرفتند و کاش می‌شد ۲۰ کشتی‌گیر دیگر را هم به جاهای دیگر بفرستیم چون پرچم کشورمان را بالا می‌برند. برای بازگشت ارسلان به کشورمان باید ۲ یا ۳ سال از آخرین کشتی گذشته باشد. از ما ایراد می گرفتند که چرا شورای فنی کشتی را برداشته اید خوب وقتی چرخه انتخابی محکم و قوی داریم دیگر نباید این باشد که ۱۰ نفر حقوق یک کشتی‌گیر را ضایع کنند.

رئیس فدراسیون کشتی در پایان درباره این که چرا عکس خودش را بین قهرمانان کار نکرده، گفت: من اگر خودم طلایی المپیک نبودم عکس طلای المپیک را ۱۰متری درست می کردم اما چون عکس خودم بین آنهاست هرکاری کنم برخی فکر می‌کنند که برای خودم این کار را کردم کشتی ایران ۱۱ طلای المپیک دارد و در یک جایی حقوق کشتی‌گیران را نسبت به یک رشته دیگر خورده‌اند اما من الان رئیس فدراسیون هستم و از حق فدراسیون و بچه‌هایم دفاع می‌کنم. از من بخواهید که تفکر طلای المپیک را در ذهن کشتی گیران از رده‌های پایه جا بیندازم و این که کشتی ما فقط ۱۱ طلای المپیک داشته باشد خیلی بد و خیلی کم است. خیلی‌ها مانند منصور برزگر، علیرضا حیدری، عباس جدیدی، امیررضا خادم و خیلی‌های دیگر در حد طلای المپیک بودند که باورمان نمی‌شود نگرفتند. ما حداقل باید ۵۰ یا ۶۰ طلای المپیک داشته باشیم.
 

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه