اخبار داغ

گزارش راه دانا از مراسم اختتامیه چهل‌ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر:

پایان جشنواره ۴۱ فیلم فجر/ بهترین فیلم و کارگردانی به «سینما متروپل» رسید

news-details
مراسم اختتامیه چهل‌ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر با حضور جمعی از هنرمندان، مسئولان و اهالی رسانه در سالن همایش‌های برج میلاد آغاز شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مراسم اختتامیه چهل‌ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر با حضور جمعی از هنرمندان، مسئولان و اهالی رسانه امروز شنبه ۲۲ بهمن ماه، همزمان با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سالن همایش‌های برج میلاد آغاز شد.

محمدرضا شهیدی‌فرد مجری آیین اختتامیه چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر بعد از قرائت قرآن کریم با حضور روی صحنه و خوشامدگویی به حاضران در مرکز همایش‌های برج میلاد گفت: حضور هنرمندان ایرانی و هموطن و سینماگران غیرایرانی شرکت کننده در بخش بین المللی فجر، قائم مقامان مجلس، سفرای مقیم در ایران که در این دوره جشنواره فیلم داشتند، خوشامد می‌گویم. امسال در چهل و چهارمین سالگرد ایران همه مردم با جمهوری اسلامی تجدید میثاق کردند و اجازه دهید ما هم به سخنان امام خمینی (ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی گوش دهیم.

شهیدی‌فرد در ادامه بیان کرد: اولین سال از چله جشنواره فیلم فجر را پشت سر می‌گذاریم و ان‌شاالله در چله‌های دیگر نوه‌های شما که در سالن حضور دارند و این مسیر را ادامه خواهند داد. این راه طی خواهد شد و آن طور که باید پیش می‌رود. یعنی سینمای درخشان ایران راه خودش را ادامه خواهد داد و سمت درست تاریخ که مردم شریف شهید پرور ایران ایستاده‌اند، خواهند ایستاد.

وی ضمن تسلیت به زلزله‌زدگان مطرح کرد: زلزله خوی و زلزله در کشور سوریه و ترکیه ما را متاثر کرد. در جمع شما تعدادی از سفرای سوریه و ترکیه حضور دارند و ما پیام همدردی خود را به آنان اعلام می‌کنیم.

مجری مراسم اختتامیه با بیان اینکه مراسم امشب سه بخش خواهد داشت، تصریح کرد: در بخش ابتدایی برندگان بخش‌های مختلف قسمت بین‌الملل فجر را معرفی می‌کنیم. در بخش دوم سراغ برندگان جشنواره در مستند و فیلم کوتاه و در بخش سوم با برندگان سودای سیمرغ آشنا خواهیم شد.

در ادامه مراسم از دبیر جوان جشنواره چهل و یکم فیلم فجر دعوت شد که برای قرائت پیامش روی صحنه بیاید.

جشنواره فجر مولود راستین انقلاب اسلامی است

متن پیام مجتبی امینی دبیر چهل‌ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر به شرح زیر است:

به نام خداوندگار زیبایی
میهمانان محترم، خانم‌ها آقایان، سلام
در ایستگاه پایانی چهل‌ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، از مسیری سخت و تلاشی شبانه‌روزی به شما سلام می‌گویم و پیش از آغاز سخن، واجب می‌دانم از همراهی و همدلی‌تان با مهمترین رویداد فرهنگی و هنری ایران اسلامی تشکر کنم.

جشنواره فیلم فجر، مولود راستین انقلاب اسلامی و ستاره‌ای است که در آسمان این مرز و بوم می‌درخشد. خانه روشن همه ما که دل در گروی سینما، هنر و فرهنگ داریم و بسیاری از خاطرات خوشمان با این جشنواره، سینماگران و فیلم‌هایش پیوند خورده است.

روزگار در چهل و چند سال اخیر، همواره به کام جشنواره فیلم فجر و دوستدارانش نبوده است. گاهی موشک باران و خاموشی شهرها، گاهی بحران‌های ملی و سوگ‌های جمعی، کام سینمای ایران را تلخ کرده است، اما نه بزرگان و نه جوانان مستعد، اجازه ندادند چراغ این جشن خاموش شود. ما نیز همان اراده و شور و عشق را در دل داشتیم، پس نخواستیم جشنواره، زیر سایه مشکلات، گرفتاری‌ها، عداوت‌ها و کج فهمی‌ها فراموش شود. چراکه باور داریم اعتبار و آبروی سینمای ایران و سینماگرانش را باید پاس داشت.

خوشحالم که فرصت این امانتداری به من رسید، اگرچه روزها، هفته‌ها و ساعاتی سخت و پرتلاطم گذشت و اگر یاری بسیاری از شما نبود، دشواری‌ها غیرقابل تحمل می‌شد. بر حسب وظیفه و عشقی که به سینمای ایران داریم، کوشیدیم تا ویترین سینمای ایران، مثل همیشه متنوع و متکثر باشد.

دلمان می‌خواست به رسم ادب و احترام، میزبان همه خانواده سینمای ایران باشیم اما به خواسته و تصمیم دوستانمان احترام گذاشتیم و کوشیدیم میزبانی شایسته باشیم. پرونده چهل‌ویکمین جشنواره فیلم فجر، بسته شد، استقبال قابل توجه از بعضی فیلم‌ها و گرمای حضور سینمادوستان در سالن‌های سینما، خاطراتی تازه را برای تاریخ سینمای ایران رقم زد.

از حمایت برادرانه جناب آقای اسماعیلی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد، از همراهی جناب آقای خزاعی رئیس سازمان سینمایی و از همدلی اعضای ستاد برگزاری جشنواره سپاسگزارم. امید که خورشید سینمای ایران، همچون گذشته درخشان و تابان باشد.

 

شهیدی فرد در ادامه برنامه به دبیر جشنواره فیلم فجر خدا قوت گفت و خاطرنشان کرد: ما جشنواره‌ای با این وسعت در غرب آسیا نداریم. امسال هم مانند سال‌های گذشته نمایش فیلم‌های جشنواره فیلم فجر در سالن استان‌ها و شهرستان‌‌ها برگزار شد.

وی تاکید کرد: آقای مجتبی امینی اشاره کرد کسانی در این دوره شرکت نداشتند اما به نظر من خیلی زمان نمی‌برد که آنان برمی‌گردند.

بخش بین الادیان اولین بخشی است که برگزیدگان آن اعلام خواهد شد. داوران در این بخش بعد از تماشای فیلم‌ها، بر اساس عدالت برگزیدگان را انتخاب می‌کنند.

جایزه ویژه بخش بین الادیان به فیلم هوک به کارگردانی حسین ریگی رسید.

برای بخش فیلم‌های مقاومت این دوره از جشنواره شیخ علی داهر، آیدا اشلافر، مهدی همایونفر به روی صحنه آمدند.

جایزه بخش مقاومت به فیلم غریب ساخته محمدحسین لطیفی اهدا شد.
لطیفی جایزه خود را به خانواده شهید بروجردی اهدا کرد.


 دختر شهید محمد بروجردی برای دریافت جایزه بر روی سن آمد.
 تمامی حضار سالن به احترام شهید بروجردی و خانواده او ایستادند.

لطیفی گفت: من فقط مقاومت را به تصویر کشیدم و کار بزرگی نکردم. پس اگر جایزه‌ای هست قطعا متعلق به شهدا و خانواده هایشان است.
دختر شهید بروجردی هم ضمن تشکر از محمدحسین لطیفی و بازیگران و عوامل فیلم گفت: این فیلم بعد از ۴۰ سال با شجاعت آقای لطیفی تولید شد. از تمام دوستان تشکر و در نهایت به پاس قدردانی از زحمات آقای بابک حمیدیان بازیگر اصلی محمد بروجردی بسیار زیبا درخشید، تندیس را به ایشان تقدیم میکنم.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم مقاومت به محمد عسگری برای فیلم اتاقک گلی اهدا شد.محمد عسگری بعد از دریافت سیمرغ گفت: آقای لطیفی درست گفتند؛ این سیمرغ را به شهدای اتاقک گلی که شجاعانه جنگیدند تقدیم می‌کنم.

داوران بخش جلوه گاه شرق شامل استفانو ونوروسو، وحیده دریدی، احسان کابیل بولات کالیمباتوف، مجید شاه حسینی و شهریار بحرانی اماده معرفی منتخبان خود شدند.

ورونوسو طی پیام تصویری گفت: متاسفم نتوانستم حضوری در جشنواره شرکت کنم اما کارگاهم را به صورت آنلاین برگزار کردم امیدوارم بعدا به صورت حضوری بتوانم بیایم.

سیمرغ بلورین بهترین دستاورد جلوه گاه شرق به سبحان رخشانی برای بازی در فیلم هوک اهدا شد.

این بازیگر جایزه خود را به مردم و خطه سیستان و بلوچستان تقدیم کرد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه بخش جلوه گاه شرق به آسل  ژوراوی از قزاقستان رسید.

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به بویان کیشیگ از  چین برای اثر هارهو رسید.

سیمرغ بلورین جایزه ویژه داوران به باسل الخطیب از سوریه برای فیلم حکیم اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم به آمار سیخان بالجینیام برای فیلم ماه کامل از کشور مغولستان اهدا شد.

 

داوران بخش سینمای سعادت شامل ای آر رحمان، کارن شاه نظرف، آن دمی گروئه، یو وی حاج سری، جورج اواشولی، محمدرضا عباسیان و محمد شهباز معرفی شدند.

جایزه بهترین دستاورد هنری به الکساندر ساخاروف برای فیلم افسانه پریان از روسیه اهدا شد.


سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به لیوبوف باریسوا از روسیه برای فیلم بدون ایوان دفنم نکن اهدا شد.


سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به کارگردان جوان هندی جای شانکار برای فیلم شیواما اهدا شد.

جای شانکار بعد از دریافت جایزه خود بیان کرد: بابت این جایزه بسیار خوشحالم و این جایزه را مدیون فیلمسازانی همچون اصغر فرهادی، عباس کیارستمی و مجید مجیدی هستم که از آنها بسیار آموختم.


سیمرغ بلورین ویژه هیات داوران به ناهید عزیزی صدیق برای فیلم آه سرد اهدا شد.

سید رضا محقق تهیه کننده آه سرد به نمایندگی از ناهید عزیزی سیمرغ را دریافت کرد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم به عامر بشیر از قطر برای فیلم زمستان درون محصول مشترک قطر، هندوستان و فرانسه اهدا شد.

عامر بشیر طی تماس ویدئویی از هیات داوران تشکر و جایزه خود را به مردم کشمیر تقدیم کرد.

 

امروز من در جشنواره‌ای حضور دارم که بوی انقلاب می‌دهد

محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی به عنوان دومین سخنران چهل‌ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر روی صحنه رفت و بیان کرد: بسیار مفتخرم در روز ملی جمهوری اسلامی ایران و آغاز سال جدید سینمایی کشور در مراسم اختتامیه جشنواره‌ چهل‌ویکم فجر در خدمت شما هستم. امسال به لطف خدا، اهالی رسانه، بعضی سینماگران جمهوری اسلامی ایران و هنرمندان کشورهای مختلف و منطقه‌ای جشنواره امسال با شکوه‌تر از سال‌های قبل برگزار شد.

وی ادامه داد: خداراشاکرم که توفیق خدمت به چنین مردمی را به من اعطا کرد. حضور نیروهای جدید، جوان، خلاق، نگاه جدی به شهرستان‌ها که همه سینمای ایران، تهران نیست، مشکلات مردم سراسر ایران و حضور فعال بانوان سینماگر و از همه مهمتر مضامینی با نشاط بود، از جمله اتفاقات خوب امسال بود.

رییس سازمان سینمایی یادآور شد: ما در حوزه خارجی میزبان بالغ بر ۱۰۰ میهمان خارجی هستیم که بیانگر این است که سینمای ایران مورد توجه آنان است. امروز من در جشنواره‌ای حضور پیدا کردم که بوی انقلاب می‌دهد و سالیان سال به عنوان فیلم ساز، تهیه‌کننده در جشنواره بودم و هر سال نگران برگزاری آن بودم اما امسال من هیچ نگرانی ندارم.

خزاعی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: امروز من دست تک تک مردم را می‌بوسم که در راهپیمایی شرکت کردند و در سالن‌های نمایش حضور داشتند. او با بغض اعلام کرد مردم ما بعد از چهار ماه تبلیغات در راهپیمایی شرکت کردند.

این‌ سخنان خزاعی با تشویق پرشور حضار همراه شد.سپس تصاویری از درگذشتگان سینمای ایران پخش شد.

در ادامه مراسم اسامی برگزیدگان بخش تبلیغات با اعلام داوران این بخش یعنی عبدالحمید قدیریان، مصطفی گودرزی، آرش معیریان اعلام شد.

سیمرغ بلورین بهترین پوستر فیلم‌های سینمایی به محمد روح‌الامینی برای طراحی پوستر فیلم «بیرو» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین تیزر به کیومرث بیک‌زند برای ساخت تیزر فیلم سینمایی «تی تی» اهدا شد.

 

در ادامه هیات انتخاب و داوران فیلم کوتاه، مریم اسمی خانی؛ دانش اقباشاوی، محمد رضا خردمندان، حسین دارابی برای اهدای جایزه بهترین فیلم کوتاه روی سن آمدند‌.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه داستانی به محمد ثریا برای فیلم کوتاه «برنو» اهدا شد.

سپس با حضور اعضای هیات انتخاب و داوران بخش مستند از جمله مصطفی رزاق‌کریمی، مهدیه سادات محور، امین قدمی، سلیم غفوری و رضا خوشدل‌راد برای اهدای جایزه بهترین بخش مستند روی سن آمدند.

سیمرغ بلورین بهترین مستند به فرشاد افشین‌پور برای مستند «دنیای وحشی زاگرس» اهدا شد.

در ادامه کلیپی از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی پخش شد و سپس نوبت به اهدای جایزه بهترین فیلم از نگاه ملی (جایزه ویژه شهید حاج قاسم سلیمانی) رسید.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد، محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی و مجتبی امینی برای اهدای جایزه ویژه شهید حاج قاسم سلیمانی روی سن آمدند.

جایزه بهترین فیلم از نگاه ملی به محمدحسین لطیفی برای فیلم سینمایی «غریب» اهدا شد.

محمدحسین لطیفی کارگردان فیلم «غریب» بعد از دریافت جایزه‌اش  بیان کرد: به حرمت زحمتی که شهید بروجردی برای خطه کردستان کشید، این جایزه را به همه مردم خوب کردستان تقدیم می‌کنم.

سپس سیمرغ بلورین گوهرشاد، جایزه ویژه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به لیلی عاج کارگردان فیلم «سرهنگ ثریا» تقدیم شد.

 

سینمای ایران باید عهده دار امیدبخشی و فضایل اخلاقی در جامعه باشد

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان سخنران بعدی آیین اختتامیه چهل‌ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر روی صحنه رفت و گفت: امروز مردم ایران حماسه‌ای بزرگ را در بهار انقلاب اسلامی پدید آوردند. ایام ماه رحب را تبریک می‌گویم و امیدوارم از برکات این ماه همه حاضران جمع برخوردار باشند.

وی ادامه داد: خداراشاکرم جشنواره چهل‌ویکم فجر با این شکوه و استقبال به منزل پایانی خودش می‌رسد. دوستان من دوران پُرتلاشی را پشت سر گذاشتند. من از همه افراد از جمله کارگردانان، تهیه‌کنندگان، هیات‌های داوری، استاداگ و هنرمندان برجسته و عوامل سینمای ایران برای حضور در رویداد فجر قدردانی می‌کنم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: جشنواره چهل‌ویکم ویژگی‌های منحصر به  فردی داشت و اولین آن ادای دین به ساحت هنری ایران بود. فیلمسازان عزیز در این جشنواره از نقاط مختلف ایران و این سرزمین افتخارآمیز که جای جای آن پر از عناصر فرهنگی و هنری است، حضور داشتند؛ از سیستان و بلوچستان، شمال، جنوب و... . عدالت فرهنگی که سردست گرفته بودیم در این دوره خود را نشان می‌دهد. خوشحالم که امروز به گواه همه ناضران و دلسوزان ما در این جایگاه ایستاده‌ایم، البته به این میزان راضی نسیتیم و همه باید تلاش کنند که هر روز عیار سینمای ایران بالا برود.

اسماعیلی افزود: جشنواره باید زایش داشته باشد و الحمدالله این جشنواره از این عنوان برخوردار بود. من لازم می‌دانم از شخص رییس جمهور که برای اولین بار در جشنواره فجر حاضر شد و در کنار مردم به تماشای فیلم نشست، قدردانی کنم. همچنین لازم می‌دانم از اعضای هیات دولت به ویژه رییس سازمان صداوسیما، شهردار تهران، وزیر آموزش و پروش، نهادهای مردمی و همه کسانی که در تولید فیلم فعال هستند، تشکر کنم. جشنواره فجر، رویدادی سینمایی و متعلق به مردم و انقلاب اسلامی است.

وی تصریح کرد: از ابتکار دوستان در برگزاری همزمان جشنواره فیلم فجر در حوزه ملی و بین‌الملل قدردانی می‌کنم. ما میزبان میهمانان زیادی از کشورهای مختلف بودیم، همه حاضر شدند و در کنار زنان و مردان سینمای ایرانی ایستادند. از همه کسانی که در بخش بین‌الملل در این تجربه با همراه بودند قدردانی می‌کنم و امیدوارم شاهد بیشتر آن باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: اتفاق مهم جشنواره امسال بر پایه امید، اخلاق و آگاهی بود و تمامی 24 فیلم که به این بخش رسیدند، به جامعه ایرانی امید و بااستعداد توجه کردند. سینمای ایران به عنوان مهم‌ترین عنصر فرهنگی در جهان تبیین رهبر انقلاب باید عهده‌دار امیدبخشی و فضایل اخلاقی در جامعه ایرانی باشد.

اسماعیلی در پایان خاطرنشان کرد: من از همه مردم بزرگوار، اهالی فرهنگ و هنر که امشب با این استقبال و شکوه جمع را گرم کردند و تمام کسانی که پشت در جشنواره ماندند و نتوانستند در سالن حضور پیدا کنند، قدردانی می کنم. برای همه مردم آرزوی سربلندی دارم.

 

سپس شهیدی‌فرد از نهادهایی که از جشنواره فیلم فجر حمایت کردند، تشکر کرد و گفت: ایران خودرو، همراه اول، شهرداری تهران، بانک ملت، بانک صادرات و صندوق اعتباری هنر از فجر ۴۱ حمایت کردند و باید بگویم که امسال برخی از سمیرغ‌ها با یک خودرو همراه خواهد بود.

تا دقایقی دیگر اهدای جوایز بخش اول مسابقه سینمای ایران _سودای سیمرغ اهدا خواهد شد.

در بخش سودای سیمرغ، دیپلم افتخار جلوه‌های ویژه بصری به امیر ولی خانی برای فیلم غریب رسید.

سیمرغ بلورین بهترین جلوه های ویژه بصری به حسن ایزدی برای گل های باوارده رسید.

سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی برای فیلم «غریب» به حمید رسولیان اهدا شد.

وی در ادامه جایزه خود را به خانواده شهید آرمان علی وردی تقدیم کرد.

سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه به محمدرضا شجاعی برای فیلم سینمایی «غریب» و «شماره ۱۰» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس به سارا سمیعی برای فیلم سینمایی «یادگار جنوب» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین طراحی صدا به علیرضا علویان و امیر نوبخت برای صدابردار برای فیلم سینمایی «یادگار جنوب» رسید.

سیمرغ بلورین بهترین تدوین به میثم مولایی برای فیلم سینمایی «چرا گریه نمیکنی؟» رسید.

میثم مولایی بعد از دریافت جایزه‌اش گفت: از هیات داوران ممنون هستم و خوشحالم این جایزه را برای یک فیلم مستقل می‌گیرم. می‌خواهم این جایزه را به یاد تمام زنان و دختران سرزمینم، به مادرم تقدیم کنم.

سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری، برای فیلم «سینما متروپل» به علیرضا زرین‌دست اهدا شد.

دیپلم افتخار بهترین کارگردانی فیلم اول برای «سرهنگ ثریا» به لیلی عاج تقدیم شد.

دیپلم افتخار بهترین کارگردانی فیلم اول برای «در آغوش درخت» به بابک لطفی خواجه‌پاشا تقدیم شد.

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی فیلم اول برای «اتاقک گلی » به محمد عسگری  تقدیم شد.

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن به سارا حاتمی برای فیلم «کت چرمی» اهدا شد.

دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به هومن برق‌نورد برای فیلم «سینما متروپل» اهدا شد.

دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به فرهاد قائمیان برای فیلم «غریب» اهدا شد.

دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به پژمان جمشیدی برای فیلم «یادگار جنوب» تقدیم شد.

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به سجاد بابایی برای فیلم «استاد» تقدیم شد.

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن به پردیس پورعابدینی برای فیلم «غریب» تقدیم شد.

شهیدی فرد به ابداعات این دوره از جشنواره اشاره کرد و گفت: بازیگر مرد منتخب ماشین تارا و بازیگر زن منتخب ماشین شاهین دریافت خواهند کرد.

مجری برنامه سپس از ابوالفضل پورعرب دعوت کرد تا برای اهدای جایزه بهترین بازیگر مرد روی سن بیاید.

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد به مجید صالحی برای فیلم «شماره ۱۰» تقدیم شد.

مجید صالحی بعد از دریافت جایزه‌اش بیان کرد: ماشینم را در دروان کرونا فروختم و تقدیم هنرمندان دیگری کردم که تحت تاثیر کرونا بودند. خودروی تارا را هم به هادی حجازی عزیر تقدیم می کنم که به مردم زلزله زده خوی تقدیم می کنم و سیمرغم را هم به دخترم و تمام دختران این سرزمین و همسرم تقدیم می کنم.

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد به استاد علی نصیریان برای فیلم «هفت بهار نارنج» تقدیم شد.

جایزه استاد علی نصیریان را فرشاد گل سفیدی، کارگردان فیلم اولی «هفت بهار نارنج» دریافت کرد.

مجری برنامه بیان کرد: در جشنواره امسال یک فیلم سینمایی انیمیشن داشتیم که در بخش های مختلف کاندید شد و حالا اعضای هیئت داوران تصمیم گرفتند سیمرغ بلورین برای فیلم پویا نمایی جشنواره فیلم فجر به «بچه زرنگ» تقدیم کنند.

ابوالفضل پورعرب بعد از اهدای سیمرغ بیان کرد: امیدوارم تا این لحظه خوشحال بوده باشید. خوشحالم از اینکه یک همدلی در سطح جامعه می‌بینم که به شما مردم منتقل شده است. در این دوره سعی کردند همه چیز را فراهم کنند تا دشمنان ما موفق نشوند.

وی یادآور شد: هیات داوران را سالهاست که می‌شناسم. پرویز شیخ طادی از دوستان من هستند و لطف کردند در این شرایط داوری را قبول کردند. آن‌هایی هم که نیامدند ان‌شاالله سال آینده حاضر می‌شوند.

سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به بابک خواجه‌پاشا برای فیلم «در آغوش درخت» تقدیم شد.

بابک خواجه‌پاشا بعد از دریافت جایزه‌اش گفت: من با افتخار این سیمرغ را به طاقچه خانه‌ام گذاشتم،  سیمرغی که بهرام بیضایی و خسرو شکیبایی آن را به خانه بردند. سینمای ما بسیار ارزشمند است و اگر اعتراضی داریم سینما بهترین موقعیت برای ابراز اعتراض ماست و نباید آن را تحریم کنیم. من تمام قد در برابر زنان و مادران این کشور و شهدای کشورم به ویژه شهید باکری تعطیم می‌کنم.

سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن به مسعود سخاوت‌دوست برای فیلم «عطرآلود» و «شماره ۱۰» تقدیم شد.

سپس شهیدی فرد برای اهدای جوایز دور بعدی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس سازمان سینمایی و دبیر جشنواره فیلم فجر دعوت کرد روی سن بیایند و هایت داوران هم به جمع آنان اضافه شد

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی، برای فیلم سینما متروپل به محمدعلی باشه آهنگر اهدا شد.

باشه آهنگر پس از دریافت جایزه خود پشت تریبون قرار گرفت و گفت: تک تک عوامل این فیلم زحمت کشیدند از فارابی هم تشکر می‌کنم. خاطره کوچکی می‌گویم امیدوارم برداشت ناصواب از آن نشود. در زمان جنگ گاهی گردانی می‌خواست به عملیات برود میدان مینی در برابرش دیده می‌شد که با وجود شناسایی قبلاً دیده نشده بود. بچه‌ها آن موقع نمی‌دانستند با این میدان مین چه کنند؟ از این اتفاقات زیاد افتاده است. خدا رحمت کند شهید پازوکی که می‌گفت گاهی میدان مین درست می‌کنیم و بعد نقشه در اختیار نداریم که آن را خنثی کنیم.میدان‌های مینی که عراقی‌ها می‌گذاشتند نقشه خاصی داشت که بچه‌های تخریب چی می‌دانستند. 

وی ادامه داد: ما امسال دچار این میدان‌های مین شده بودیم. گاهی متوجه آن نشده بودیم گاهی خودمان چیده بودیم و گاهی دشمن زرنگی کرده بود و از آن استفاده می‌کرد. امسال با حادثه متروپل شروع شد که نماد بی‌توجهی به ساخت و ساز بود. که ماه‌ها آبادان گرفتارش شد. بی‌توجهی در بزنگاه‌ها دردسرساز است. بچه‌های ما در خیابان گرفتار شدند. گاهی می‌شد جلوی آن را گرفت، با دلجویی و با عذرخواهی. بالاخره باید به یکی اقتدا کنیم. سردار سلیمانی می‌گوید همه اینها بچه‌های ما هستند. ایرانی و مسلمان هستند. اتفاقی می‌افتاد کجا باید دستی بگیریم. دیر بشود فایده‌ای ندارد. معلوم است سرویس‌های بیگانه استفاده می‌کنند. 

این کارگردان تأکید کرد: باید از تمام مردم ایران عذرخواهی کرد. اژ تک تک مردم ایران که بچه‌های آن‌ها روی زمین افتادند، از نیروهای امنیتی عذرخواهی می‌کنم که این کشور برای همه است اگر دیر شود جمع شدنی نیست. نکته دوم این است که وقتی آبادان گرفتار جنگ بودند آذربایجانی‌ها مهدی باکری‌های کمک کردند الان آذربایجان گرفتار زلزله است من چیزی به جز این جایزه ندارم که تقدیم کنم آنهایی که جنگیدند و هنوز منطقه را نگه داشتن امیدوارم زنده باشم و درباره قفقاز فیلم بسازم.


سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران برای فیلم سینمایی «اتاقک گلی» به داود صبوری اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم برای فیلم سینمایی «سینما متروپل» به سیدحامد حسینی اهدا شد.

سیمرغ بلورین جایزه ویژه دبیر جشنواره برای فیلم سینمایی «گل‌های باوارده» به سعید سعدی اهدا شد.

جایز آرمان ویژه شهردار تهران در چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر بعد از بررسی حرفه‌ای به فیلم "اتاقک گلی" به تهیه کنندگی داود صبوری و کارگردانی محمد عسگری اهدا شد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه