اخبار داغ

دبیرکل سازمان ملل:

هر سال بیش از ۲ میلیارد تن زباله شهری ایجاد می شود

هر سال بیش از ۲ میلیارد تن زباله شهری ایجاد می شود
آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در پیامی به مناسبت روز جهانی پسماند صفر اعلام کرد که همه ساله بیش از ۲ میلیارد تن زباله شهری ایجاد می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل روز پنجشنبه به وقت محلی در اجلاس ابتکار پسماند صفر از سوی ترکیه در مجمع عمومی سازمان ملل در سخنانی افزود: ۳۳ درصد از بیش از ۲ میلیارد تن زباله تولید شده در تاسیسات کنترل شده مدیریت نمی شود. در هر دقیقه، معادل یک کامیون زباله پر از پلاستیک به اقیانوس ریخته می شود.

وی افزود: آلودگی و مواد شیمیایی, آب، هوا و خاک ما را مسموم می کند. ۱۰ درصد از کل انتشار گازهای گلخانه‌ای جهانی ناشی از رشد، انبار و حمل و نقل مواد غذایی است که هرگز استفاده نمی‌شوند. ما باید انتشار زباله در تنها خانه خود را متوقف کنیم و به تولید زباله اعلام جنگ کنیم.

دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد: تولید کنندگان زباله باید محصولاتی را طراحی کنند که از منابع و مواد کمتری استفاده می کنند و در عین حال ضایعات را در چرخه های تولید مدیریت کنند و عمر محصولاتی را که می فروشند افزایش دهند.

گوترش در بخش دیگری از سخنانش گفت: ما باید به طور گسترده در سیستم‌ها و سیاست‌های مدرن مدیریت زباله سرمایه‌گذاری کنیم و مردم را تشویق به استفاده مجدد و بازیافت همه ضایعات از بطری‌های پلاستیکی گرفته تا وسایل الکترونیکی قدیمی کنیم. به‌عنوان مصرف‌کننده، همه ما باید منشاء و تأثیرات کالاها و محصولاتی را که خریداری می کنیم در نظر بگیریم و در هر زمان و در صورت امکان از محصولات دوباره استفاده کرده و آنها را بازیافت کنیم.

دبیرکل سازمان ملل در پایان تصریح کرد: زمان آن فرا رسیده است که دنیای خود را پاکسازی و به سمت اقتصادهای بدون ضایعات حرکت کنیم.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه