اخبار داغ

رئیس‌جمهور در غرفه‌های مختلف نمایشگاه

بازدید رئیس جمهور از نمایشگاه بین‌المللی کتاب/ رئیسی: مفاهیم درست را به بچه‌ها برسانید

بازدید رئیس جمهور از نمایشگاه بین‌المللی کتاب/ رئیسی: مفاهیم درست را به بچه‌ها برسانید
رئیس‌جمهور صبح امروز (26 اردیبهشت) در بازدیدی بیش از ۲ساعته، از غرفه‌های مختلف نمایشگاه بین‌المللی کتاب بازدید کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور صبح امروز (26 اردیبهشت) در بازدیدی بیش از ۲ساعته، از غرفه‌های مختلف نمایشگاه بین‌المللی کتاب که در مصلی امام خمینی (ره) برپا شده است بازدید کرد.

وی در این بازدید از غرفه انتشارات مختلف بازدید کرد و در گفت‌وگو با غرفه‌داران، جدیدترین کتاب‌های انتشارات‌شان را مورد بررسی قرار داد.

رئیس‌جمهور در گفت‌وگو با ناشران و مسئولان انتشاراتی‌ها در جریان مسائل و مشکلات حوزه نشر و بازار کتاب نیز قرار گرفت.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور صبح امروز سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه در بازدید کوتاه خود از سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در بخش ناشران کودک و نوجوان حضور پیدا کرد. رئیسی در این بازدید از انتشارات‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، هوپا و قدیانی و ... بازدید کرد و با مسئولان این انتشارات‌ها سخن گفت.

انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یکی از غرفه‌هایی بود که آیت‌الله رئیسی در آن حضور پیدا و کرد و با حامد علامتی مدیرعامل این کانون به گفت‌وگو پرداخت. علامتی ابتدا گزارشی به رئیس جمهور ارائه کرد و اظهارداشت: کانون ۵۰۰ عنوان کتاب اخیراً چاپ کرده است که ۱۵۰ عنوان چاپ اولی و ۳۵۰ عنوان تجدید چاپ شده است. در مجموع کانون بیش از ۳ میلیون جلد کتاب منتشر کرده است.

وی افزود: کانون ۷۰۰ عنوان کتاب در نمایشگاه عرضه کرده است که جدای آن ۵۰۰ عنوان جدید، ۲۰۰ عنوان هم از دیگر کتاب‌های گذشته کانون است و بنا داریم با پایان نمایشگاه، این کتاب‌ها را به کتابخانه‌های کانون اهدا کنیم.

آیت‌الله رئیسی هم در غرفه انتشارات کانون اظهار داشت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان باید علاوه بر فعالیت در حوزه توزیع و انتشار کتاب در حوزه کودک روی امر کیفیت چاپ هم توجه داشته باشد.

وی افزود: یکی از مأموریت‌های دیگر کانون باید حمایت از دیگر انتشارات حوزه کودک باشد. این حمایت هم شامل خریداری آثار آنان و توزیع و عرضه در کتابخانه‌های مدارس است و هم ارائه موضوع و سوژه به آنان برای تألیف کتاب است. علامتی در این خصوص گفت: کانون خود را رقیب انتشارات حوزه کودک نمی‌داند.

رئیسی با اشاره به اینکه تألیف کتاب امری مهمی است اما انتقال و رساندن این کتاب‌ها به دست کودکان از اهمیت بیشتری برخوردار است، گفت: کانون نهاد بسیاری مهمی است که وظیفه پرورش فکر کودکان و نوجوانان را هم برعهده دارد.

رئیس جمهور در این بازدید از کتاب‌های به خطر بریل کانون هم دیدن کرد و از انتشار این آثار تقدیر کرد.

غرفه انتشارات شهید قدیانی از جمله غرفه‌هایی بود که رئیسی در آن مدت زیادی حضور پیدا کرد و به گفت‌وگو پرداخت. او حدود ۲۵ دقیقه در این غرفه حضور پیدا کرد و با تولیدات آن‌ها آشنا شد.

نادر قدیانی در این دیدار از مشکلات مختلف انتشارات‌های کودک و نوجوان به رئیس جمهور گفت.

در این بازدید که وزیر فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی و مدیران این وزارتخانه در حوزه کتاب و نشر نیز حضور داشتند، ناشران و فعالان حوزه نشر درباره دغدغه‌های حوزه کتاب با رئیس‌جمهور گفت‌وگو کردند.

«تأمین کاغذ با کیفیت و ارزان قیمت» از مهم‌ترین دغدغه‌ها و مطالبات فعالان حوزه نشر بود که رئیس‌جمهور با تشریح اقدامات دولت در این زمینه، اعلام کرد با توجه به امکانات کشور و تدابیری که اندیشیده شده، ناشران به زودی خبرهای خوشی در این خصوص خواهند شنید.

رئیسی در گفت‌وگو با ناشران و فعالان حوزه کتاب با تاکید بر «پرهیز از غلبه ترجمه بر تألیف در حوزه نشر» به کارهای انجام شده توسط مؤلفین و ناشرین حوزه کودک و نوجوان اشاره و تصریح کرد: همانطور که نسبت به تغذیه و سلامت جسمی کودکان و نوجوانان حساس هستیم، باید نسبت به سلامت فکری و اندیشه آنها نیز با حساسیت ویژه برنامه‌ریزی کنیم.

رئیسی ادبیات کودک و نوجوان را یکی از قالب‌های مهم برای انتقال مفاهیم عالی دانست و افزود: کیفیت چاپ و نشر آثار هم به اندازه محتوا مهم است تا کتاب‌ها برای کودکان و نوجوانان جاذبه داشته باشد.

«تولید محتوای مناسب و به‌روز برای ارتقای فکری و فرهنگی کودکان و نوجوانان»، «بهره‌گیری از اندیشه و خلاقیت نوجوانان و جوانان در تألیف و نگارش کتاب»، «همکاری وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد و آموزش و پرورش با بخش خصوصی در انتشار کتاب‌های آموزنده برای کودک و نوجوان» و «توزیع مناسب و دسترسی آسان و ارزان مخاطبان و علاقه‌مندان به کتاب در اقصی نقاط کشور» از دیگر تأکیدات رییس جمهور در گفتگو با ناشران و فعالان حوزه کتاب بود.

سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که با مشارکت ۲ هزار و ۸۰۰ ناشر از بیستم اردیبهشت در مصلی امام خمینی(ره) آغاز شده تا 30 اردیبهشت ادامه خواهد داشت و پذیرای علاقه‌مندان به فرهنگ و کتاب خواهد بود.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه