اخبار داغ

محمدبیگی در گفتگو با دانا تاکید کرد؛

لزوم برخورد قوه قضاییه با دلالان و مافیای دارو/ تولید و توزیع دارو در کشور ساماندهی شود

لزوم برخورد قوه قضاییه با دلالان و مافیای دارو/ تولید و توزیع دارو در کشور ساماندهی شود
عضو کمیسیون بهداشت و درمان به لزوم وجود قوه قضاییه به مافیای دارو و ساماندهی تولید و توزیع دارو در کشور تاکید کرد.

فاطمه محمدبیگی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا درباره کمبود و مشکلات دارویی در کشور، اظهار داشت: در حال حاضر در زمینه دارویی با مشکلاتی از جمله عدم تخصیص یا کمبود تخصیص منابع لازم برای تهیه دارو، همچنین وجود مشکلاتی در گمرک مواجه هستیم.

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از برجستگی نظام جمهوری اسلامی عدالت در سلامت است، گفت: متاسفانه در چند سال اخیر این موضوع با بی‌مهری و بی‌توجهی برنامه ریزان در حوزه دارو مواجه شده است، چرا که می‌توان گفت نه تنها صنعتگران عرضه دارو بلکه تسهیلات بانکی هم در این حوزه کم لطفی کرده اند. 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان با اشاره به این مطلب که برای واردات مواد اولیه و تامین مورد نیاز دارو، به حمایت احتیاج داریم، تصریح کرد: همچنین بی مبالاتی در عرضه در بازبخش و توزیع دارو نیازمند نظارت است که می‌طلبد قوه قضاییه با دلالان و مافیای دارو برخورد کند. 

 محمدبیگی ساماندهی فعالیت‌های دارویی(تولید و توزیع) در کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: ساختار کنونی فعالیت دارویی کشور نمی‌تواند مشکلات مردم را در بحث غذا و دارو تامین کند.

افزایش ذخایر دارویی همچنان در دستور کار وزارت بهداشت

این در حالی است که بهرام عین الهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چندی پیش در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا درباره ذخایر دارویی در کشور اظهار داشت: جلسه‌ای در ستاد تدابیر ویژه برای تدارک دارو، تجهیزات پزشکی، واکنش سریع در برابر کمبودها روز سه شنبه در وزارت بهداشت برگزار شد و ما در تلاشیم تا ذخایر دارویی را به حد کافی برسانیم که دیگر شاهد کمبود دارویی در کشور نباشیم.

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از وظایف این ستاد و بازرسی ‏وزارت بهداشت اطلاع یافتن از کمبودها است، افزود: هدف وزارت بهداشت، افزایش ذخایر دارویی در کشور است؛ به طوری که این ذخایر به حدود ۷۰ درصد رسیده است.

به گفته وزیر بهداشت؛ هر کجا کمبود دارو وجود داشته باشد، از طریق اعلام به سازمان غذا و دارو و از محل ذخایر دارویی، برطرف می‌شود. تلاش وزارت بهداشت مبنی بر حل مسائل حوزه بهداشت و درمان بوده، در واقع سیاست واردات دارو در قبال داروهایی که با کمبود آنها در بازار مواجهیم، اتخاذ می‌شود.

عین الهی تصریح کرد: برای اینکه کمبود دارویی نداشته باشیم باید ذخایر دارویی و میزان تولیدمان را افزایش دهیم که براساس برنامه‌های  استراتژیک وزارت بهداشت  محقق شده است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه