اخبار داغ

دانا گزارش می دهد؛

تشریح برنامه های تابستانه کانون/ رونمایی از کتاب «بازی شادی خلاقیت»

تشریح برنامه های تابستانه کانون/ رونمایی از کتاب «بازی شادی خلاقیت»
نشست رسانه‌ای «تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تابستان ۱۴۰۲» با حضور مدیرعامل و معاونان تولید و فرهنگی کانون امروز سه شنبه در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در ابتدای این نشست حامد علامتی مدیر عامل کانون با تبریک سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه(س) گفت: کانون همه امکانات معنوی و فکری خود را برای فراهم سازی اوقات فراغت کودکان در تابستان آماده کرده است اگرچه ما در تمام طول سال برای این قشر عزیز برنامه داریم اما در تابستان به دلیل تعطیلی مدارس و زمان بیشتر، تنوع برنامه های ما بیشتر است؛ چون فعالیت های تابستانه، شروعی طلایی برای آغاز فعالیت های طول سال مراکز فرهنگی آموزشی است.

وی افزود: در حال حاضر حدود نیم میلیون نفر اعضای مستقیم و بیش از ۲ میلیون نفر اعضا و مخاطبان غیر مستقیم کانون هستند که در ایام سال از برنامه ها و فعالیت های کانون استفاده می کنند. تعداد مراکز فعال کانون در کل کشور ۱۰۳۹ مرکز است که متاسفانه حدود ۳۰ مرکز به دلیل مسائل عمرانی و یا نیروی انسانی به تعطیلی و غیر فعال شدن رفته که تمام تلاش ما بر این است که مجددا این مراکز به فعالیت خود ادامه دهند. در حال حاضر مساحت کتابخانه های کانون در کل کشور ۴۰ هکتار است که ۳ هزار عنوان کتاب در ۹ میلیون جلد زینت بخش این کتابخانه ها هستند و از آنجایی که اصلی ترین فعالیت کانون بر محور کتاب و کتابخوانی استوار است، ۱۷۷ کتابخانه سیار برای بخش روستاهای محروم و مناطق عشایری در نظر گرفته شده است.

فعالیتهای تابستانه کانون با عنوان «در مسیر قله»

حامد علامتی مدیر عامل کانون در ادامه با شرح فعالیت های تابستانه کانون گفت: این فعالیت ها با عنوان «در مسیر قله» و با شعار «ایمان، امید و دانایی» با حضور 4 هزار مربی و کارشناس کانون در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

طرح مراکز الگوی کانون در مراکز استان ها

این طرح بر اساس سه رویکرد تقویت مهارت فکر و اندیشه، مسائل تربیتی و سلامت ذهنی و جسمی در دو سطح برگزار خواهد شد؛ تمام فعالیت های فرهنگی، هنری و ادبی سطح ۱ کانون به صورت رایگان برگزار می شود؛ کتابخوانی، قصه گویی، سرود، نمایش خلاق، معرفی مشاغل از جمله فعالیت های این سطح از کانون هستند؛ برنامه های کارگاه های آموزشی، مهارتی، تربیتی به صورت حضوری و مجازی در قالب ۱۲ هزار کارگاه در سراسر کشور از اهم برنامه های سطح ۲ کانون در طول تابستان است. علاوه بر این کارگاه ها، ارائه خدمات آموزشی و پرورشی به صورت مجازی در ۱۳ کارگاه آفلاین و ۱۶۰ کارگاه آنلاین به صورت ملی و استانی برگزار خواهد شد.

برگزاری کارگاه های «حال خوش زندگی» بر پایه شاخصه هایی مانند خودباوری، امیدواری، خوش بینی، معنویت، شادی و نشاط، هوش هیجانی و جرات مندی از دیگر فعالیت های کانون در این ایام است.  

برگزاری مسابقه کتابخوانی «یک قاچ کتاب» بر بستر اپلیکیشن شاد که بستری امن برای کودکان و خانواده هاست از دیگر برنامه های کانون است؛ اجرای طرح «یاری گران زندگی» با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر در جهت کمک به کودکان  و خانواده های در معرض اعتیاد در مراکز منتخب کانون نیز از دیگر برنامه های ما در روزهای گرم تابستان است.

برای اولین بار در طرحی با عنوان «خانواده آگاه» برای والدین ویژه برنامه هایی در نظر گرفته ایم و آنها را در سبد برنامه های کانون قرار داده ایم که به صورت حضوری در سطح مراکز و از طریق اپلیکیشن شاد به طریق مجازی با تولید محتوا، کارگاه های آموزشی و معرفی کتاب برای آنها برنامه های متنوعی تدارک دیده ایم.

برنامه های تولیدی کانون

حامد علامتی مدیر عامل کانون در ادامه این نشست از برنامه های تولیدی کانون صحبت کرد که از چاپ کتاب تا تولید فیلم و انیمیشن را در بر می گرفت. علامتی از ۵۰۰ عنوان کتاب چاپ شده توسط کانون خبر داد که ۱۵۰ عنوان از آنها چاپ اول و ۳۵۰ عنوان از آنها تجدبد چاپ بوده است که به دلیل انتخاب کارشناسان و یا پرمخاطب بودن آنها انجام شده است.

علامتی با اشاره به فیلم «در آغوش درخت» و انیمیشن «بچه زرنگ» که با حمایت مالی کانون تهیه شده و در جشنواره فیلم فجر سال گذشته حضور موفقی را تجربه کردند، از کلید خوردن دو فیلم سینمایی و ۸ انیمیشن دیگر برای امسال خبر داد و اظهار کرد که تمام تلاش و برنامه ریزی ما بر این است که شهریور ماه امسال انیمیشن بچه زرنگ راهی پرده سینماها شود.

در انتهای این نشست از کتاب «بازی شادی خلاقیت» به نویسندگی فاطمه آرام جان و سید میثم هاشم زاده رونمایی شد؛ این کتاب با هدف پرورش خلاقیت، رشد و تکامل همه جانبه برای کودکان و ویژه والدین و مربیان کانون طراحی و نوشته شده است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه