اخبار داغ

دانا گزارش می‌دهد؛

صفر تا صد ماجرای ترخیص گوشت وارداتی پس از یک سال تاخیر

صفر تا صد ماجرای ترخیص گوشت وارداتی پس از یک سال تاخیر
در حالی که سازمان دامپزشکی علت عدم‌ترخیص محموله گوشت را به تشریفات گمرکی مرتبط دانسته بود، طبق اعلام گمرک بعد از صدور مجوز دامپزشکی محموله ترخیص شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛ پس از یک سال تأخیر محموله گوشت برزیلی که ظاهراً عازم کارخانه‌های سوسیس و کالباس شده است، حواشی‌ای را در مورد واقعیت ماجرا  در پی داشته است.

شایان‌ذکر است، محموله مذکور پس از معطلی ۱۱ماهه از زمان تخلیه تا صدور قبض انبار نهایتاً در مورخه ۱۴۰۱/۱۱/۱۰ به گمرک اظهار شد و پس از ۲۰ روز معطلی جهت دریافت اجازه ترخیص از دامپزشکی نهایتاً در مورخه ۱۴۰۱/۱۲/۱ از سوی سازمان دامپزشکی کشور نمونه‌برداری شد.

دامپزشکی: واردکننده به دلیل تحریم در تکمیل مدارک بازرگانی مشکل داشت

سازمان دامپزشکی طی بیانیه‌ای اعلام کرده است، ️باتوجه‌به مشکلاتی که شرکت واردکننده به دلایل شرایط تحریم در تکمیل مدارک بازرگانی خود داشت، موفق نشده بود طی فرایند قانونی و عرفی، داده‌های موردنیاز کالا را به گمرک اظهار کند. فرایند تکمیل این مدارک تا حدود سه ماه پیش طول کشید، این روند باعث شده بود که محموله گوشت شامل تأخیر در گمرک شهید رجایی هرمزگان شود.

باتوجه‌به پیگیری شرکت واردکننده به‌عنوان یکی از شرکت‌های باسابقه و خوشنام در واردات گوشت، با پیگیری ما و همکاری دستگاه قضایی (کسب اجازه از دادستانی استان هرمزگان)، ترتیبی اتخاذ کردیم که این محموله با وزنی بالای ۱۰۰ تن، برای مصرف در کارخانه‌های فرآورده‌های گوشتی ترخیص شده و این سرمایه ملی دور ریخته نشود.

سخنگوی دامپزشکی: مشکلات واردکننده با گمرک، عامل معطلی محموله بود

از سوی دیگر سخنگوی سازمان دامپزشکی گفته بود، بعد از یک سال و به دلیل مشکلاتی که شرکت‌ واردکننده با گمرک داشت بالاخره دستور ترخیص آنها داده شد. سازمان دامپزشکی نیز مجدداً هفته گذشته نمونه‌برداری و آزمایش‌های لازم را انجام داد و بنابراین می‌توان گفت هیچ مشکلی وجود ندارد و گوشت‌ها سالم هستند.

گمرک: تعلل در خروج کالا، مربوط به تعلل در صدور مجوز دامپزشکی بود

از سوی دیگر بر اساس اعلام گمرک ایران، دلیل عدم ترخیص محموله ۱۱۰ تنی گوشت، معطلی ۱۱ماهه صاحب کالا در  صدور مجوز دامپزشکی در چند ماه گذشته بود، در واقع در مورخه ۱۴۰۲/۴/۲۵ پس از ورود دادستانی به این موضوع، سازمان دامپزشکی اجازه ورود این محموله را تأیید نمود و اجازه ترخیص داده شد.

 

براین‌اساس درحالی‌که سازمان دامپزشکی علت عدم ترخیص محموله گوشت در بندر شهید رجایی را به تشریفات گمرکی مرتبط دانسته بود، طبق اعلام گمرک و مستندات موجود که تصویر آن در بالا قابل‌مشاهده است، بعد از صدور مجوز دامپزشکی محموله مذکور ترخیص شده است، یعنی مشکل اصلی عدم ترخیص مربوط به عدم صدور مجوز دامپزشکی بوده است.

گمرک: در مورد مطالب خلاف واقع می‌توانیم اقدام قانونی انجام دهیم!

پس از مطرح‌شدن این حواشی و اظهارات متناقض گمرک ایران طی بیانیه‌ای به موضوع واکنش نشان داده و تأکید کرده است؛ در خصوص انتشار و نقل هر گونه مطلب خلاف واقع، علاوه بر شفاف‌سازی موضوع با ارائه مستندات لازم، حق خود را برای پیگیری و اقدام قانونی از طریق مراجع ذی‌صلاح محفوظ می‌دارد.

 

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه