اخبار داغ

دانا گزارش می دهد؛

اظهارات رابرت مالی مهر تاییدی بر سیاست های ضد ایرانی آمریکا

اظهارات رابرت مالی مهر تاییدی بر سیاست های ضد ایرانی آمریکا
افشای فایل صوتی رابرت مالی درباره مذاکرات برجام نشان داد که سیاست آمریکا در قبال ملت ایران چه در زمان دموکرات ها و چه جمهوری خواهان تغییری نمی کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ انتشار فایل صوتی، رابرت مالی نماینده پیشین آمریکا در امور ایران و اظهارات وی در خصوص پشت پرده برنامه های آمریکا در مذاکرات احیا برجام، اگرچه ممکن است موضوع تازه ای برای افکار عمومی ایران نباشد، اما تایید کننده باور نظام جمهوری اسلامی ایران نسبت به دشمنی آمریکایی هاست.

رابرت مالی که در زمان مذاکرات احیا برجام نماینده ایالات متحده در پای میز مذاکره بود در این فایل صوتی اذعان کرده است «زمانی که به برجام بازگشتیم، قصد داریم از ابزارهای مختلف برای حفظ فشار بر ایران برای سایر اشکال رفتارش، حمایت از گروه‌های نیابتی، برنامه موشک‌های بالستیک، حملات سایبری، مداخله در انتخابات و نقض حقوق بشر، استفاده کنیم. بنابراین، ما توانایی خود برای اعمال فشار، تحریم و موارد دیگر علیه ایران را حفظ می‌کنیم.»

این اعتراف غرب آن هم از زبان یکی از مهره های اصلی مذاکره کننده آمریکایی، مهر تاییدی است بر باور مقامات جمهوری اسلامی ایران درخصوص مذاکرات با آمریکا، باوری که حسن روحانی رئیس جمهور وقت در زمان مذاکرات احیا برجام و محمدجواد ظریف، رئیس تیم مذاکره کننده علاقه ای به پذیرش آن نداشته و مذاکرات با غرب را تنها راه نجات کشور و برون رفت از مشکلات اقتصادی می دانستند.

برجام فقط یک امضا می خواست!

روحانی در یکی از جلسات هیئت دولت گفته بود: «می‌خواهم در برابر مردم ایران تواضع کنم چرا که نسبت به مردم بی‌انصافی کرده‌اند. متاسفانه صبر مردم و مقاومت مردم را نادیده گرفتند. این ملت یک تنه، یکپارچه و متحد در برابر آمریکا و همه آنهایی که یا هم پیمان آمریکا بودند، یا لااقل به ما کمک نکردند، ایستاد و موفق شد. دولت دوازدهم هم به قولی که به مردم داده بود، عمل کرد و اجازه نداد پس از خروج ترامپ از برجام جنگ رخ بدهد و در کشور قحطی ایجاد شود».

او صراحتا گفته بود: «امروز راه اینکه مشکل کشور حل شود بازگشت همه به برجام است، راه دیگری نداریم». این، اما تنها گوشه ای از دفاعیات رئیس جمهور قبل از برجام بود.

روحانی حتی پس از اتمام دوران هشت ساله ریاست جمهوری خود، در جمع استانداران دولت های یازدهم و دوازدهم گفته بود: برجام فقط یک امضا می‌خواست که در یک یا دو هفته قابل انجام بود. اما از فرصت استفاده خوبی نشد. امیدوارم بتوانند از درخت تنومند برجام که وقت ثمر دادن آنست، استفاده کنند!

برجام برای معیشت مردم است!

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دولت یازدهم و دوازدهم و رئیس تیم مذاکره کننده هم در هر محفلی و از هر تریبونی اقدام به دفاع تمام قد از برجام داشت.

وی در یکی از جلسات صحن علنی مجلس و در پاسخ به سوالات نمایندگان گفته بود: «برای معیشت مردم و پایان جنگ اقتصادی ما دعوای جناحی و انتخاباتی نداریم و باید همه بدانند برجام موضوعی است که در سطح رهبری پیگیری می‌شود و سیاست‌های ما در این زمینه در هر دولتی که باشد، تغییر نخواهد کرد.»

ظریف در یک محفل خصوصی که بعدها فیلم آن در شبکه های اجتماعی منتشر شد گفته بود: «من با آقای کری یک قاعده ای داشتم، کری می‌گفت «اگر شما برجام  را امضا کنید آنقدر می آیند در ایران سرمایه گذاری کنند که وقت نمی کنید برایشان ویزا صادر کنید» و من به او گفتم: « ببین ما یک اصطلاحی داریم در فارسی می گوییم هندوانه زیر بغل ما نگذار، از این به بعد تو هر وقت خواستی یک چیز بگویی  من می گویم هندوانه زیر بغل ما نگذار! من که می دانم محصولات سرمایه گذاری در ایران چیست تو به من نگو صف می‌بندند سرمایه گذاری کنند! »

حال، اما بعد از گذشت حدود چهار سال از اتمام کار دولت قبل، انتشار فایل صوتی عضو ارشد تیم مذاکره کننده آمریکایی بر باور منتقدان برجام صحه می گذارد. 

باوری که هیچ  گاه دولتمردان سابق حاضر به پذیرفتن آن نشده و در تمام دوران مسئولیت خود از هیچ تلاشی برای به ثمر رساندن آن فروگذار نکردند.

آمریکا تغییر نمی کند ما فراموش می کنیم!؟

حال، اما می توان گفت که اعتراف رابرت مالی در فایل صوتی که به تازگی منتشر شده می تواند چراغ راه هرنوع مذاکره ای از سوی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای غربی و آمریکا باشد.

هادی بیگی نژاد، نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار سیاسی راه دانا عنوان کرد: بر ما روشن است که دولت قبل و شخص آقای روحانی هرگز صنعت هسته ای را به عنوان یک صنعت ماندگار قبول نداشت و می گفتند آرمان ما ربطی به سانتریفیوژ ها ندارد.

وی با اشاره به اینکه رویکرد دولت قبل نشان داد که باوری به فعالیت هسته ای ندارد، ادامه داد: آقای روحانی صنعت هسته ای را تنها به عنوان ابزاری برای معامله با غرب حفظ کرده بود و این پیام را به غرب صادر کرد که برای رسیدن به هر توافقی حاضر است صنعت هسته ای را تعطیل کند.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه دولت قبل فعالیت های هسته ای را تعطیل کرد تا ردپایی از آن در کشور باقی نماند یادآور شد: این درایت و تیزبینی رهبری بود که اجازه نداد در سایه مذاکرات برجام، بر مسائل غیر برجامی همچون توان موشکی و موقعیت ایران در منطقه مذاکره ای صورت گیرد.

بیگی نژاد با اشاره به اینکه تاریخ نشان داده که دولتمردان ایران فراموش کار هستند و در بزنگاه های حساس و مهم خباثت های آمریکا علیه مردم ایران را از یاد می برند تاکید کرد: سیاست آمریکایی ها در قبال ملت ایران تغییر نمی کند و تفاوتی ندارد که دموکرات ها سر کار باشند یا جمهوری خواهان، اما به نظر می رسد در کشور ما شرایط به گونه دیگری است و هر گاه غربگراها بر مسند قدرت باشند فراموش خواهد شد که آمریکا با ملت ایران چه کرده است.

در هر حال باید گفت افشای چهره واقعی آمریکا موضوعی است که شاید بارها در طول تاریخ انقلاب اسلامی اتفاق افتاده است و هر بار بیش از پیش خباثت کاخ سفید نسبت به ملت ایران را علنی کرده است، اما سوال اصلی اینجاست که آیا غربگرایان در ایران با گذشت زمان رویکرد آمریکا نسبت به ایران را فراموش کرده یا به دشمنی همیشگی آمریکا با ملت ایران باور دارند!؟

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه