اخبار داغ

دانا گزارش می دهد،

خواص سیب برای سلامتی؛ از تقویت سیستم ایمنی بدن تا کند شدن روند آلزایمر و پارکینسون

خواص سیب برای سلامتی؛ از تقویت سیستم ایمنی بدن تا کند شدن  روند آلزایمر و پارکینسون
سیب یکی از میوه‌های پرمصرف جهان است که خواص شگفت انگیز آن برای سلامتی انسان باعث شده که این میوه به عنوان نماد سلامتی شناخته شود.

به گزارش خبرنگار سلامت شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سیب یکی از سالم‌ترین و محبوب‌ترین میوه‌ها است. این میوه به لحاظ برخورداری از مقدار زیادی ویتامین C، فیبر، آنتی اکسیدان و غیره برای بدن فواید زیادی دارد. سیب‌های قرمز، زرد و سبز، رایج‌ترین انواع سیب هستند. مصرف یک عدد از این میوه در طول روز می‌تواند باعث بهبود وضعیت سلامتی افراد و پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها شود.

همه انواع سیب سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند و سیب سبز و سیب‌های معمولی دیگر، دارای مشخصات غذایی مشابهی هستند البته بررسی‌ها نشان می‌دهد که رنگ قرمز، حاصل ماده‌ای به نام "آنتوسیانین" است که باعث کاهش بیشتر خطر بیماری‌های قلبی بر اثر مصرف سیب قرمز می‌شود. سیب سبز، قند و کربوهیدرات کمتری دارد و فیبر، پروتئین، پتاسیم، آهن و ویتامین K بیشتری دارد.

سیب

خواص سیب برای قلب

سیب کلسترول موجود در بدن را کاهش می‌دهد که برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی‌ بسیار مفید است. خوردن روزی یک سیب تا حد زیادی سلامت قلب را تضمین می‌کند، چون فعالیت آنتی‌اکسیدانی سیب باعث کاهش اکسیداسیون چربی‌ها می‌شود. به این ترتیب تأثیر منفی تری‌گلیسیرید‌ها و انواع مختلفی از چربی‌های موجود در رگ‌های خونی تا حد زیادی خنثی می‌شود.پوست سیب فلاوونوئیدهایی به‌نام کوئرستین دارد که می‌تواند پروتئین واکنشی سی (CRP) را در رگ‌های خونی کاسته و التهاب این رگ‌ها را کاهش دهد. این پروتئین با التهابات موجود در سیستم قلبی‌عروقی ارتباط مستقیم دارد و کاهش میزان آن سلامت قلب را افزایش می‌دهد.

خواص سیب برای پیشگیری از سرطان

فواید سیب برای پیشگیری از سرطان مدت‌ها موضوع تحقیقات مختلف بوده است. نتایج تحقیقات حاکی از آن است که سیب احتمال ابتلا به سرطان‌ها، به‌خصوص سرطان سینه و سرطان روده بزرگ، را کاهش می‌دهد. سیب در پیشگیری از سرطان ریه نقش چشمگیری دارد.اغلب میوه‌ها و سبزیجات خاصیت ضدسرطانی دارند، اما سیب یک سروگردن بالاتر از بقیه است. بر اساس تحقیقات، نقش سیب در پیشگیری از سرطان ریه متمایز و انکارناپذیر است. همچنین در صورت ابتلا به سرطان ریه، سرعت گسترش سرطان را کاهش می‌دهد. فرضیه‌ها این خاصیت سیب را به وجود فیتونوترینت‌هایی مانند کائمفرول و کوئرستین نسبت می‌دهند، اما هنوز سازوکار دقیق سیب برای پیشگیری از سرطان مشخص نیست.

 خواص سیب برای معده و دستگاه گوارش

باکتری‌های مفیدی که در بدن ما زندگی می‌کنند نقش ضروری و انکارناپذیری در حفظ سلامتی‌ ما دارند. سیب باعث بهبود چشمگیر عملکرد باکتری‌های موجود در روده بزرگ می‌شود. بر اساس پژوهش‌ها یکی از خواص سیب درختی تغییر سوخت‌وساز و تعادل باکتری‌ها در دستگاه گوارش است. نتیجه این تغییر، جذب حداکثری مواد مغذی و نابودی باکتری‌های مضر و سموم است.

سیب

خواص سیب برای درمان کم‌خونی

سیب مقدار زیادی آهن دارد و برای درمان کم‌خونی مؤثر است. معمولا کم‌خونی ناشی از کمبود هموگلوبین در خون است. این مشکل با افزایش دریافت آهن از مواد غذایی حل می‌شود. آهن نقش مهمی در تولید گلبول‌های قرمز دارد. با افزایش تعداد گلبول قرمز در خون نه‌تنها از کم‌خونی پیشگیری می‌شود، بلکه با اکسیژن‌رسانی کافی عملکرد اندام‌ها هم بهبود می‌یابد.

خواص سیب برای تقویت افراد ضعیف

سیب باعث از بین رفتن ضعف و انرژی‌بخشیدن به افراد ضعیف می‌شود. برای همین توصیه می‌شود بیماران در دوره نقاهت سیب مصرف کنند. سیب به سم‌زدایی بدن و افزایش سلامت عمومی فرد کمک می‌کند. با اینکه سیب پروتئین چندانی ندارد، ترکیب آنتی‌اکسیدان‌های آن با پروتئین‌هایش نقش مهمی در پیشگیری از ضعف و افزایش قدرت عضلات دارد.

 خواص سیب برای بیماران دیابتی

کنترل قند خون مبتلایان به دیابت بسیار ضروری است. پلی‌فنل‌های موجود در سیب ارتباط مستقیمی با کاهش جذب کربوهیدرات دارند، بنابراین سیب از نوسان قند خون جلوگیری کرده و به کنترل دیابت کمک می‌کند.پلی‌فنل‌ها جذب گلوکز را در دستگاه گوارش کاهش داده و ترشح هورمون انسولین را از لوزالمعده افزایش می‌دهند. انسولین برای کنترل قند خون ضروری است. پلی‌فنل‌ها با تأثیر بر گیرنده‌های انسولین موجود در سلول‌ها، باعث کاهش قند خون و افزایش جذب آنها توسط سلول‌ها می‌شود. این فرایند برای سوخت‌وساز و عملکرد مناسب اندام‌ها ضروری است.

خواص سیب برای سلامت دندان‌ها

سیب به تمیزی دندان‌ها و لثه کمک می‌کند؛احتمال پوسیدگی دندان‌ها را کاهش می‌دهد؛فیبر موجود در آن دندان‌ها را تمیز می‌کند؛خاصیت ضدمیکروبی سیب از تأثیر باکتری‌ها و ویروس‌ها بر بدن جلوگیری می‌کند؛سیب ترشح بزاق را افزایش می‌دهد که ترکیبی آلکانی است و رشد باکتری‌ها در داخل دهان را کاهش می‌دهد.

خواص سیب و تاثیر آن بر بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون

اگر تاکنون فواید سیب برایتان کافی نبوده است، وقت آن است که درباره تأثیر مثبت سیب بر مشکلات عصبی، به‌خصوص دو بیماری آلزایمر و پارکینسون، بخوانید.ترکیبات فیتونوترینت موجود در سیب با خاصیت سم‌زدایی قطعا احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را کم می‌کنند. اختلالات مغزی که منجر به بروز آلزایمر می‌شود با فعالیت رادیکال‌های آزاد در ارتباط است و سیب با ترکیبات خود تا حدی این فعالیت‌ها را کاهش می‌دهد. سیب میزان استیل‌کولین موجود در مغز را افزایش می‌دهد. استیل‌کولین با توانایی تمرکز، حل مسئله و حافظه در ارتباط است.همچنین سیب از نابودی تدریجی سلول‌های ترشح‌کننده دوپامین جلوگیری می‌کند که نابودی آنها می‌تواند منجر به بروز پارکینسون شود.

 

سبو و خواص آن

خواص سیب و رفع مشکلات تنفسی مانند آسم

دستگاه تنفسی به التهابات بسیار حساس است و بسیاری از مشکلات تنفسی به‌طور مستقیم از التهاب غشای سلول‌های دستگاه تنفسی ناشی می‌شوند. شاید آسم جدی‌ترین مشکل تنفسی است که در موارد شدید می‌تواند منجر به مرگ فرد شود. سیب خاصیت ضدالتهابی چشمگیری دارد و از داروهای طبیعی درمان آسم به شمار می‌رود. با این اوصاف، هنوز هم نحوه عملکرد سیب در درمان این بیماری ناشناخته است.

خواص سیب برای درمان روماتیسم

سیب به روند درمان مبتلایان به روماتیسم کمک شایانی می‌کند. بر اساس تحقیقاتی که به‌تازگی صورت گرفته است، ترکیبات فلاوونوئیدی موجود در سیب مانند کائمفرول، کوئرستین و میریستین باعث کاهش بیماری‌های روماتوئیدی و بیماری‌های التهابی مانند آرتروز و نقرس می‌شود.

خواص سیب  برای پیشگیری از اختلالات چشم

یکی از خواص سیب درختی افزایش قدرت چشم و بهبود بینایی است. سیب برای درمان شب‌کوری مؤثر است. بسیاری از این فواید سیب به‌خاطر وجود ترکیبات فلاوونوئید‌ی و فیتونوترینت‌های آنتی‌اکسیدانی است که باعث خنثی‌کردن اثر رادیکال‌های آزاد بر چشم می‌شود. سیب به پیشگیری از آب‌مروارید، تباهی لکه زرد و آب سیاه کمک می‌کند.

خواص سیب برای کاهش وزن

فیبر موجود در سیب باعث احساس سیری در فرد شده و از پرخوری جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، سیب سرعت سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهد و این‌طوری کالری دریافت‌شده سریع‌تر سوزانده می‌شود و در بدن‌ باقی نمی‌ماند، بنابراین به کاهش وزن کمک می‌کند.

سیب

 خواص سیب برای مراقبت از پوست

خواص عسل بر همگان مشخص است. استفاده از ماسک‌های سیب و عسل یا سیب و شیر می‌تواند باعث درخشندگی پوست شود. این ویژگی از خاصیت آنتی‌اکسیدانی سیب ناشی می‌شود. این ترکیبات اثر رادیکال‌های آزاد ناشی از افزایش سن و ایجاد چین و چروک را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، سیب با افزایش گردش خون به جایگزینی سلول‌های مرده و ترمیم سلول‌های آسیب‌دیده کمک می‌کند و باعث می‌شود فرد جوان‌تر به نظر برسد.

خواص سیب برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی

با مصرف سیب سبز و سایر مواد خوراکی غنی از فلاونوئیدها، ریسک ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی تا 35 درصد کاهش می یابد. مطالعات نشان داده اند زنانی که هر روز هر دو نوع سیب قرمز و سبز را می خورند، ریسک بروز حملات قلبی در آنها 13 تا 22 درصد کاهش می‌یابد چراکه این میوه دارای توانایی کاهش سطح کلسترول بد نیز هست.

 خواص سیب برای پیشگیری از بروز لخته خون

سیب سبز حاوی ترکیبات شیمیایی موسوم به "روتین" است که می‌تواند از تشکیل لخته‌های خون پیشگیری کند. روتین می‌تواند عملکرد آنزیم های تسهیل کننده تشکیل لخته خون را متوقف سازد. از اینرو به گفته محققان، این میوه به مقابله با بیماری قلبی و سکته کمک می‌کند.

خواص سیب برای تقویت ایمنی بدن 

سیب ،دارای آنتی اکسیدان است که در سیب های قرمز خوشمزه بیشتر یافت می شود.این آنتی اکسیدان ،سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، تا دفاع طبیعی بدن را ایجاد کند.سایر مواد مغذی موجود در سیب، ویتامین c است که دارای خواص ضد التهابی می باشد به همین دلیل است که سیب به عنوان تقویت کننده های ایمنی بالا شناخته شده است.

خواص سیب برای جلوگیری از سنگ کیسه صفرا

هنگامی که کلسترول شما در کیسه صفرا شما بیش از حد باشد، سنگ های صفراوی شکل می گیرند.آنها در افراد چاق شایع تر هستند. برای جلوگیری از سنگهای صفراوی، پزشکان توصیه می کنند که ،رژیم غذایی با فیبر زیاد داشته باشید، تا وزن و میزان کلسترول را کنترل کند. سیب، غنی از فیبر پکتین است که می تواند به کنترل سطح کلسترول در بدن کمک کند.فیبر این کار را با کمک به کاهش جذب LDL انجام می دهد.

خواص سیب برای درمان دیابت 

یکی دیگر از فواید سلامتی مهم سیب این است که، با رادیکال های آزاد بی اکسیژن که باعث دیابت می شوند، مبارزه می کند.سیب ،غنی از فیبرهای محلول است، کلیدی برای تغییر نوسانات قند خون. میزان بالای فیبر محلول، پکتین موجود در سیب، به وسیله انتقال قند به جریان خون به میزان کم، به کنترل قند خون کمک می کند.زنانی که حداقل یک سیب در روز می خورند، 28 درصد کمتر به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند، به نسبت افرادی که سیب نمی خورند.

خواص سیب برای جلوگیری از آسیب سلولهای مغزی

خوردن سیب یا نوشیدن آب سیب، برای سلامت سلول ها بسیار مناسب است.مطالعات به این نتایج رسیده اند که سیب ها خواص از بین بردن رادیکال های آزاد را دارند.آنها ،غنی از کورستین هستند، یک ماده مغذی فعال که سلامت سلولی را ارتقا می دهد.به همین دلیل، سیب ب به پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر کمک می کند.

سیب و خواص آن

بیشتر بخوانید

خواص تمشک وحشی برای سلامتی؛ از درمان قند خون تا التیام بخشی زخم ها

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه