اخبار داغ

دانا گزارش می دهد؛

نذر خون؛ ایثاری سرخ برای نجات زندگی در ماه خون و قیام

نذر خون؛ ایثاری سرخ برای نجات زندگی در ماه خون و قیام
اهدای خون و ترویج فرهنگ آن به عنوان یک ارزش و هنجار اجتماعی در ماه های محرم و صفر و ایام عزاداری سیدالشهدا(ع) یکی از بزرگترین فرصت ها برای تبیین و ترویج کارهای فرهنگی در جامعه است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ برای کمک به یکدیگر همیشه نیاز نیست دست در جیب مان کنیم،  لازم نیست به این فکر کنیم که چطور می‌توانیم کار خاصی برای هموطن خود انجام دهیم تا او را از درماندگی یا مرگ نجات دهیم؛ اگر می‌خواهیم کمک کنیم، می‌توانیم راه‌های ساده‌تری را پیدا کنیم، یکی از این راه‌ها اهدای خون است. کاری که به سادگی بدون هزینه می‌توان آن را انجام داد.

اهدای خون و ترویج فرهنگ آن به عنوان یک ارزش و هنجار اجتماعی در ماه های محرم و صفر و ایام عزاداری سیدالشهدا(ع) یکی از بزرگترین فرصت ها برای تبیین و ترویج کارهای فرهنگی در جامعه است و اهدای خون به عنوان یک کار نجات بخش می تواند در این ایام مورد توجه بیشتر جامعه قرار گیرد.

چند سالی است که پویشی تحت عنوان نذر خون در کشور راه اندازی شده است، تا مردم خیر مشارکت بیشتری در امر خداپسندانه اهدای خون داشته باشند؛ کاری که در فرهنگ ما و به خاطر ارادت قلبی ایرانیان به مکتب حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، یک عادت دیرینه است و از کارهایی است که  در بین اقشار مختلف به عنوان یک نذر انسان دوستانه معرفی  شده است.

در این باره بشیر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با تاکید بر ضرورت ترویج فرهنگ اهدای خون به عنوان یک ارزش و هنجار اجتماعی، اظهار داشت: فلسفه اصلی پویش نذر خون این است که در فرهنگ ما و به خاطر ارادت قلبی ایرانیان به مکتب حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، نذری دادن یک عادت دیرینه و از کارهای همه گیر در بین اقشار مختلف است که با علم به این مسئله، در نظر داریم اهدای خون برای نجات جان بیماران را در بین مردم به عنوان یک نذر انسان دوستانه معرفی کنیم و تاکید ما بر افزایش مشارکت جوانان و بانوان در مراجعه به مراکز اهدای خون است 

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران ادامه داد: شعار پویش نذر خون را "اهدای خون، فرهنگ حسینی، نذر عاشقان" قرار دادیم تا بر اساس آموزه های عاشورای حسینی و تاکید اهل بیت بر ضرورت کمک رسانی به مردم، این حرکت بزرگ را در ایام ماه محرم و ماه صفر انجام دهیم و صحنه ای از ایثار، نوع دوستی و انسجام ملی را به تصویر بکشیم.

بشیر حاجی بیگی با اشاره به نیاز روزانه بیماران به خون و فرآورده های آن، اظهار کرد: از همه مردم شریف ایران در سراسر کشور درخواست داریم در طول ماه‌های محرم و صفر در قالب نذر خون، اقدام به این کار ارزشمند کنند و این به خاطر نیاز روزانه بیمارانی همچون تالاسمی ها، دیالیزی ها، سرطانی ها و هموفیلی ها برای دریافت خون و فرآورده های آن است که امیدواریم به این مهم توجه ویژه شود.
 
وی ادامه داد: اهدای خون به عنوان یک هنجار و ارزش انسانی و اجتماعی می تواند جایگزین مناسبی برای برخی رفتارهای موهن و خرافه ها در حاشیه مراسمات عزاداری باشد و امیدواریم پویش نذر خون بتواند به هدف اصلی خود در معرفی فرهنگ نجات بخش اهدای خون به جوانان و بانوان موفق باشد 

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران گفت: از همه صاحبان فکر، وعاظ، مداحان، نخبگان فرهنگی و رسانه ها می خواهیم که در حمایت از پویش نذر خون به کمک ما بیایند و فرهنگ اهدای خون را به عنوان یک ارزش منطبق بر ارزش های دینی همچون ایثار و فداکاری، در جامعه تبیین و ترویج کنند.

با توجه به نوعدوستی مردم و طرح نذر خون که چندسالی است در ایام محرم  و صفر برگزار می‌شود، جوانان و اهدا کنندگان خون و عزادار حسینی از اهدای خون استقبال می‌کنند، اما باید دانست که نیاز به خون و فرآورده‌های آن همیشگی است و مختص به زمان خاصی نیست و در تمام ایام زندگی باید به فکر نیازمندان به خون باشیم.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه