اخبار داغ

سرمدی در گفتگو با دانا مطرح کرد؛

اجرای کامل سامانه مودیان محوری‌ترین راهکار کاهش فرار مالیاتی

اجرای کامل سامانه مودیان محوری‌ترین راهکار کاهش فرار مالیاتی
عضو کمیسیون اجتماعی گفت: مهم‌ترین راهکار کاهش فرار مالیاتی و افزایش شفافیت در روند مالیات ستانی، اجرای کامل سامانه مودیان مالیاتی است.

کیومرث سرمدی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ درباره ضرورت پیوستن به سامانه مودیان، اظهار کرد: یکی از معضلاتی که در کشور وجود داشته و الان هم به آن دچار هستیم، عدم شفافیت گردش مالی شرکت‌ها و فعالان حوزه اقتصادی و بازار است که آفت عمده این بحث در فرار مالیاتی شکل‌گرفته است؛ بنابراین مجلس یازدهم تلاش کرد به حوزه ساماندهی مالیات ورود کرده و چند مؤلفه مهم را برای جلوگیری از فرارهای مالیاتی موردتوجه قرار دهد.

لزوم شناسایی فرارهای مالیاتی و ورود آنها به چرخه مالیات ستانی

وی در ادامه افزود: در مرحله اول نیاز است که فرارهای مالیاتی شناسایی و به چرخه مالیات ستانی وارد شوند؛ دوم اینکه معافیت‌های مالیاتی که ضرورتی ندارد را لغو کنند و نکته سوم اینکه مالیات را از کسانی اخذ کنند که درآمدهای عمده دارند تا فشار از کارمندان و کارگرانی که قبل از پرداخت حقوقشان مالیات می‌پردازند، کمتر شود.

بیشتر بخوانید:

سامانه مودیان مالیاتی می تواند جلوی دلالی در اقتصاد زیر زمینی را بگیرد

وی گفت: همچنین مجلس در بودجه ۱۴۰۲ تمام کسانی که زیر ۱۰ میلیون تومان حقوق می‌گیرند را از مالیات معاف کرد؛ بنابراین سامانه مودیان که طراحی شده و اتصال کارت‌خوان‌ها به این شبکه که گردش مالی را رصد و مالیات را اخذ می‌کند، به نحو مطلوبی پیش می‌رود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: بررسی ها نشان از این موضوع دارد که فرارهای مالیاتی بیشتر از سوی تاجران و بعضا شرکت هایی که در بحث صادرات و واردات به صورت کلان نقش داشتند، صورت می‌گرفت و در حوزه متخصصین و پزشکانی که درآمدهای چشم گیری داشتند، اصولا مالیاتی پرداخت نمی‌شد.

پس از بکارگیری سامانه مودیان فرارهای مالیاتی کمتر شده است

وی توضیح داد: این افراد ترفندهایی را به کار می گرفتند که در حسابهایشان گردش مالی قابل رصد نباشد که من فکر می کنم با این ساماندهی که صورت گرفت، این فرارهای مالیاتی کمتر و مالیات ستانی در کشور ساماندهی می‌شود.

سرمدی با اشاره به تأثیر ساماندهی مالیات ستانی بر اهداف و برنامه‌های دولت، گفت: الان که دولت مالیات را خوب اخذ می‌کند و بر اساس گزارش مسئولین سازمان مالیاتی که عنوان کردند "باگذشت ماه‌ها از اجرایی‌شدن این قانون، درصد قابل‌توجهی مالیات اخذ می‌شود؛ بنابراین درآمد دولت باید خودش را در مصارفی که قرار بود این مالیات ستانی ها در آن مصارف هزینه شود، نشان دهد.

اجرای ناقص قوانین کارآمد

وی با اشاره به‌ضرورت پیوستن به سامانه مودیان گفت: انتقادی که به دولت داریم این است که قوانین خوب و مترقی که در این مجلس مصوب شد، در اجرا با مشکل مواجه می‌شود؛ مثل مالیات بر خانه‌های خالی و در بحث اتصال به سامانه مودیان حتماً دولت باید سازوکار نظارتی و اجرایی دقیقی را طراحی کند تا بتواند این منافذ را ببندند؛ ما قانون مصوب کردیم و اگر الان عده‌ای از این منافذ استفاده و فرار مالیاتی دارند، وظیفه دولت است که جلوی آن را بگیرد و مجلس هم باید نظارت لازم را داشته باشد.

اجرای کامل سامانه مودیان محوری‌ترین راهکار کاهش فرار مالیاتی

این نماینده مجلس در پایان گفت: مهم‌ترین و محوری‌ترین راهکار در زمینه کاهش فرار مالیاتی و افزایش شفافیت در مبادلات اقتصادی کشور بحث سامانه مودیان مالیاتی و اجرای کامل آن است که در طول یک سال گذشته به‌صورت تدریجی، مودیان زیادی به آن پیوسته است و در جهت تسهیل اجرای سامانه مودیان نیز قوانین جدیدی اخیراً مجلس مصوب کرده است تا هر چه سریع‌تر بتوانیم به وضعیت ایدئال مالیاتی و اصلاح نظام مالیاتی برسیم.

بیشتر بخوانید:

مبارزه با پول‌شویی و اقتصاد زیرزمینی با اجرای کامل قانون سامانه مودیان

هوشمندسازی نظام مالیاتی مشاغل خاص با استقرار سامانه مودیان

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه