اخبار داغ

به بهانه روز ملی سینما؛

برگزاری دومین جشن مهر سینمای ایران/ فرصتی برای دیدن خود سینما

برگزاری دومین جشن مهر سینمای ایران/ فرصتی برای دیدن خود سینما
نشست خبری دومین جشن «مهر سینمای ایران» به دبیری قادر آشنا امروز سه‌شنبه ۲۱ شهریور همزمان با روز ملی سینما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در ابتدای این نشست قادر آشنا گفت: سال گذشته اولین دوره این رویداد را برگزار کردیم، با توجه به اینکه می‌خواستیم روز ملی سینمای ایران را صرفاً در تهران جشن نگیریم و بنا داشتیم تا این جشن را در همه استان های کشور برگزار کنیم، همین بهانه ای شد تا از عوامل مختلفی که در حوزه سینما فعالیت می کنند و معمولا در جشنواره ها و تجلیل ها کمتر دیده شده و کمتر اسم یاز آنها برده می شود، تجلیل کنیم. برای همین سال گذشته جشن «مهر سینمای ایران» را راه‌اندازی و در ۲۲ استان این جشن را برگزار کردیم و از 350 هنرمند فعال و پیشکسوت استانی تجلیل به عمل آوردیم.  

آشنا ادامه داد: امسال هم از اردیبهشت ماه هماهنگی های لازم را با سایر ادارات کل در استان ها انجام دادیم تا آنها آمادگی خود را جهت برگزاری این جشن بزرگ اعلام کنند. ‌از همین رو مدیران فرهنگی و مدیران امنیتی استان‌ها، صدا و سیما، انجمن سینمای جوانان و … استان‌ها برای برگزاری این جشن اعلام تمایل کردند.

وی با بیان اینکه این جشن در استان ها از 26 شهریورماه تا 10 مهرماه و در تهران سیزدهم مهر برگزار می‌شود، گفت: از سه مستندساز برتر، سه فیلم کوتاه‌ساز، سه انیمیشن‌ساز، دفاتر موفق انجمن سینمای جوانان ایران، سه استاندار که در حوزه زیر بنایی کمک کرده‌اند، سه مدیرکل دغدغه‌مند، وزرای حامی، هنرمندان پیشکسوت، کسانی که به حوزه زیر ساخت چه در بخش خصوصی چه دولتی توجه کرده‌اند، پرفروش‌ترین فیلم سال گذشته، پرکارترین تهیه‌کننده و کارگردان، سه نویسنده برتر، پژوهشگر برتر کشور و … تجلیل می‌شود.

در ادامه محمدرضا سوقندی به عنوان دبیر اجرایی بخش استان ها مطرح کرد: در دولت سیزدهم یک اهتمام ویژه و جدی به مناطق محروم و استان ها جهت اعتلای فرهنگ بوجود آمده است و شاهد مثال این ماجرا فعالیت های آقای خزاعی است که با هیأتی در سخت‌ترین شرایط به بیش از ۲۰ استان سفر کرد، او این موضوع را از مناطق محروم هم شروع کرد، به نحوی که ما چهره به چهره با دست‌اندرکاران سینما نشست داشتیم، بخشی از دستاورد این نشست‌ها، 168 مصوبه در حوزه زیرساخت، تولید، رویداد و … بود به طوری که امروز تمام واحدهای سازمان سینمایی به استان‌ها توجه می‌کنند.

وی ادامه داد: اگر قرار است تحولی در عرصه سینما رخ بدهد این تحول از شهرستان‌ها خواهد بود، رویداد مهر سینمای ایران هم در همین چرخه تعریف می‌شود. درواقع مهر سینما فرصتی برای دیدن خود سینما است. قبلاً طرح‌هایی برای روز ملی سینما اجرا شد تا مردم با سینما آشتی کنند. به نظرم تولید نباید وابسته به حمایت باشد بلکه باید در سبد فرهنگی مردم قرار بگیرد چون امروز از لحاظ مخاطب وضعیت خوبی نداریم. صرف اینکه تعداد سالن‌ها و صندلی را افزایش بدهیم نامش توسعه نیست اگر هم توسعه باشد، نامش رشد نیست چون رشد سینما با مخاطب است. «مهر سینمای ایران» می‌خواهد سینما را در سبد مردم قرار بدهد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه