اخبار داغ

دانا گزارش می دهد؛

امضای تفاهمنامه همکاری وزارت فرهنگ و بنیاد برکت/ ایجاد ۳ هزار کسب و کار فرهنگی هنری

امضای تفاهمنامه همکاری وزارت فرهنگ و بنیاد برکت/ ایجاد ۳ هزار کسب و کار فرهنگی هنری
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشستی مشترک با مسئولان بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، ضمن امضای تفاهمنامه‌ای با این بنیاد از ایجاد ۳هزار کسب و کار فرهنگی هنری در کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ جلسه تفاهم نامه اشتغال زایی و توسعه کسب و کارهای فرهنگی هنری بین وزارت ارشاد و بنیاد برکت با حضور اسماعیلی وزیر ارشاد و ترکمانه مدیر عامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، در حوزه اقتصاد فرهنگ امضا شد.

محمدمهدی اسماعیلی در این نشست با تشکر از حضور و همراهی مسئولان بنیاد برکت در اجرای پروژه‌های فرهنگی گفت: امروز مایه مباهات است که در جمهوری اسلامی همه مجموعه ها مثل یک صف واحد در کنار هم هستند و برای اعتلا و رشد و تعالی کشور تلاش می‌کنند.

وی افزود: از آغاز فعالیت دولت مردمی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرارگاه محرومیت زدایی از فرهنگ و هنر راه اندازی شد که از آغاز تاسیس این قرارگاه بیش از صد هزار هنرجو عمدتاً در 15 استان محروم کشور آموزش داده شده‌اند.

وی تاکید کرد: البته وزارت فرهنگ دارای امکانات محدودی است و این امکان وجود ندارد که با تناسب نیازمندی‌های کشور، این کار توسعه یابد ولی با همکاری و همیاری بنیاد برکت امیدواریم این کار با قوت ادامه پیدا کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنانش موضوع اقتصاد فرهنگ و هنر و صنایع خلاق فرهنگی را جزء ماموریت‌های کلان فرهنگی کشور  برشمرد و تصریح کرد:  باید با همکاری بنیاد برکت و منابع حمایتی دیگر از جمله صندوق نوآوری و شکوفایی در این مسیر با جدیت برای خدمت به اهالی فرهنگ و هنر قدم برداریم.

اسماعیلی با تاکید بر برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از معیشت هنرمندان از آغاز پروژه ساخت شهر هنر با حضور وزیر راه و شهرسازی در اوایل مهرماه خبر داد.وی گفت: به همه بخش‌ها در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ شده باید برای موضوع اقتصاد فرهنگ برنامه داشته باشند. در وزارت ارشاد برنامه صدور مجوز برای موسسات تک منظوره فرهنگی به طور جدی دنبال می‌شود و قرار است این موسسات با کسب مجوزهای قانونی از حمایت‌های این وزارتخانه برخوردار شوند.

اسماعیلی افزود: در گام اول همکاری بین وزارت فرهنگ و بنیاد برکت ۳ هزار کسب و کار در حوزه فرهنگ و صنایع خلاق ایجاد خواهد شد که امیدواریم این همکاری بتواند با قوت ادامه پیدا کند.

در بخش دیگری از این نشست، محمد ترکمانه مدیر عامل بنیاد برکت با تقدیر از وزیر و مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل توجه به اقتصاد فرهنگ، گفت: مسئله مهمی که شاید در کشور کمتر به آن توجه می‌شود، اقتصاد فرهنگ است.

وی افزود: اگر بخواهیم یک کار فرهنگی در کشور ماندگار باشد حتما باید آن را به مسئله اقتصاد گره بزنیم تا بتواند یک محصول فرهنگی پایدار در کشور بماند و این اتفاق خوب امروز با امضای  تفاهمنامه بین وزارت فرهنگ و بنیاد برکت رخ خواهد داد.

ترکمانه تاکید کرد: این تفاهمنامه بخش ها و جنبه‌های مهمی دارد که یکی از مهمترین آن هم افزایی بین دستگاه‌ها و نهادهاست. دستگاه‌های مختلف در کشور ظرفیت‌های بسیاری دارند و اگر این ظرفیت‌ها هم افزا شوند خدمت بزرگی می‌توان به مردم ارائه کرد.ترکمانه ادامه داد: یکی از دغدغه‌های فرهنگی در کشور موضوع حجاب و پوشاک اسلامی است که این مسئله نیز باید به اقتصاد گره بخورد. اگر بخواهیم این اتفاق به طور خاص ماندگار شود و رونق بگیرد باید به اقتصاد گره بخورد. در بنیاد برکت قبل از این کار هم با دبیرخانه عفاف و حجاب رابطه خوبی داشتیم که ماحصل آن رویداد برکت بیدار برگزار شد. این کار هم می‌تواند ادامه دار باشد.

وی در پایان سخنانش به جدا نبودن اقتصاد و فرهنگ تاکید کرد و گفت: امیدواریم مردم ثمره این تفاهمنامه را بچشند که در گام اول ۳هزار کسب و کار و ۱۰ هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه