اخبار داغ

فلاحی در گفتگو با دانا مطرح کرد؛

افزایش درآمدهای ارزی با توسعه ظرفیت گازی/ شکستن طلسم بیست‌ساله برداشت گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی

افزایش درآمدهای ارزی با توسعه ظرفیت گازی/ شکستن طلسم بیست‌ساله برداشت گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی
نماینده مجلس با اشاره به توسعه فاز یازده پارس جنوبی و افزایش درآمد دولت، گفت: تولید روزانه ۱۵ میلیون مترمکعب مانع عدم النفع چندین میلیارددلاری می‌شود.

احمد حسین فلاحی، سخنگو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ درباره توسعه فاز یازده پارس جنوبی و پروژه ستاره خلیج‌فارس اظهار کرد: این پروژه ها نماد اقتدار و شکوه توان ایرانی است و دولت‌های قبلی به تخصص داخلی اعتماد نکرده بودند و با دعوت از شرکت‌های خارجی بهره‌برداری از ابرپروژه به تعویق افتاد.

اعتماد به توان داخلی، کلید پیشرفت

وی با بیان اینکه‌ اگر دولت‌ها به توان داخلی اعتماد کنند می‌توانند با هزینه و وقت کمتر به هدف موردنظر خود دست یابند، ابراز کرد: اعتماد به توان داخلی و تحقق اهداف موردنظر کشور باعث می‌شود که کشورهای خارجی تمایل بیشتری برای همکاری با ایران از خود نشان دهند.

بیشتر بخوانید:

جبران ناترازی گاز در زمستان با توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از روش‌های خنثی‌سازی و دورزدن تحریم تکیه بر توان و تخصص ایرانی‌ها است، خاطرنشان کرد: هر چه‌قدر در بهره‌برداری از میادین مشترک پارس جنوبی تعلل کنیم از ثمرات بی‌بهره خواهیم ماند.

افزایش ۱۵ میلیون مترمکعب گاز در روز با بکارگیری فاز ۱۱ پارس جنوبی

فلاحی در ادامه با اشاره به مراحل مختلف برداشت گاز این فاز ۱۱ پارس جنوبی و میزان برداشت گاز از ۱۵ میلیون مترمکعب در روز در مراحل ابتدای برداشت تا رسیدن به ظرفیت ۵۶ میلیون مترمکعب، گفت: در فاز اولیه برداشت از این میدان که با انتقال سکوی فاز ۱۲ انجام می‌شود، تولید گاز به ۱۵ میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید و پیش‌بینی می‌شود با ساخت و نصب سکوی بعدی و حفاری چاه‌ها، تکمیل فاز ۱۱ که گامی مهم برای کشور در راستای دستیابی به استقلال انرژی و ثبات ژئوپلیتیکی است، ظرفیت تولید گاز پارس جنوبی افزایش چشمگیری پیدا کند.

وی با بیان اینکه‌ این طرح روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز، ۵۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۷۵۰ متریک تن گوگرد در روز تولید خواهد کرد، افزود: این خروجی به تأمین نیازهای مصرف داخلی ایران و کمک به ظهور کشور به‌عنوان یک صادرکننده مهم منطقه‌ای کمک خواهد کرد.

نماینده مردم همدان با بیان اینکه توسعه فاز یازده پارس درآمد دولت‌ را افزایش می‌دهد، خاطرنشان کرد: تولید روزانه لااقل ۱۵ میلیون مترمکعب در روز سه سال زودتر از زمان پیش‌بینی‌شده، صرفه‌جویی در هزینه و زمان ساخت یک سکوی بزرگ به وزن بیش از ۳ هزار تن و افزایش تولید میعانات گازی با این اقدام ابتکاری، جلوی عدم النفع چندین میلیارددلاری در برداشت از این فاز را در سال‌های آینده گرفت و توجه به بهره‌وری در اجرای پروژه‌های نفتی را به نمایش گذاشت.

رونق صادرات گاز با بازطراحی تجارت انرژی در کشور

فلاحی در پایان رونق صادرات گاز و بازطراحی تجارت انرژی ایران مبتنی بر توسعه تجارت گازی با کشورهای همسایه و جنوب شرق آسیا را ثمره دیگر این طرح دانست و افزود: باتوجه‌به موقعیت ایران در دنیا و همچنین بهره‌مندی از منابع بی‌نظیر نفت و گازی بهره‌مندی از فاز درآمد دولت را افزایش و هم چنین تورم را کاهش خواهد داد.

گفتنی است که باوجوداینکه ایران تقریباً یک دهه دیرتر از قطر بهره‌برداری از میدان مشترک پارس جنوبی را آغاز کرده و تنها ۳۰ درصد مساحت میدان را در اختیار دارد، توانسته است امروز با برداشت روزانه گاز و میعانات از این میدان مشترک از قطر پیشی گیرد، این در حالی است که در طرف قطری، عملاً شرکت‌های بزرگ نفتی جهان مالک بخشی از مخزن هستند و ایران با بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان رقابت می‌کند نه کشور کوچک و کم‌جمعیت قطر.

بیشتر بخوانید:

عده ای بهره برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی را به حضور خارجی ها گره زده بودند

۳ غول نفتی ایران آماده توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه