اخبار داغ

شورای نظامی نیجر:

نیروی دیگری جایگزین نیروهای فرانسوی در خاک ما نمی‌شود

نیروی دیگری جایگزین نیروهای فرانسوی در خاک ما نمی‌شود
سخنگوی شورای نظامی نیجر سه‌شنبه شب گفت که نیروی دیگری جایگزین نیروهای فرانسوی که به زودی خاک این کشور را ترک خواهند کرد، نخواهد شد. ​

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از الجزیره، «عبدالرحمن أمادو» سخنگوی شورای نظامی نیجر درباره قصد خروج نیروهای نظامی فرانسه از خاک این کشور، افزود: ما هیچ بیانیه رسمی در مورد خروج نیروهای فرانسوی از کشور دریافت نکردیم.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه یکشنبه گفته بود که سفیر فرانسه در نیجر طی ساعات آینده به پاریس بازخواهد گشت و نیروهای فرانسوی تا پایان سال این کشور را ترک خواهند کرد.

أمادو با بیان اینکه شورای نظامی تاریخ مشخصی را برای خروج سفیر و نیروهای فرانسه پیشنهاد نکرده است، گفت: ما از عواقب و پیامدهای خروج نیروهای فرانسوی از کشورمان نمی‌ترسیم.

سخنگوی شورای نظامی نیجر همچنین، افزود: ما با نیروهای سایر کشورها در نیجر مشکلی نداریم.

وی با تأکید بر اینکه نیجر نمی‌خواهد پس از خروج نیروهای فرانسوی هیچ نیروی دیگری جایگزین آنها شود، گفت: نیروهای مسلح ما ضامن امنیت کشور هستند و اوضاع آرام است.

شورای نظامی نیجر دوشنبه شب اعلام کرد، امیدوار است که خروج نظامیان فرانسوی طبق برنامه پیش برود.

خبرگزاری فرانسه نیز پیش تر گزارش داده بود که پاریس ممکن است بخشی از نیروهای فرانسوی حاضر در نیجر را با توجه به تنش دیپلماتیک بین دو کشور خارج کند.

این خبرگزاری به نقل از منابع آگاه نوشت که به دلیل بن بست سیاسی بین پاریس و نیامی، ممکن است بخشی از منابع انسانی و مادی مربوط به مبارزه با تروریسم از نیجر خارج شود.

نیروهای گارد ریاست جمهوری نیجر چهارم مردادماه جاری محمد بازوم رئیس جمهور این کشور را در داخل کاخ ریاست جمهوری در بازداشت قرار دادند و سپس او را از مقامش برکنار کردند.

نظامیان نیجر در تلویزیون دولتی این کشور پس از برکناری بازوم از بسته شدن مرزها و برقراری منع آمد و شد خبر دادند.

کودتاچیان نیجر ششم مرداد ماه ژنرال عبدالرحمن چیانی را به عنوان رئیس شورای انتقالی این کشور منصوب کردند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه