اخبار داغ

توجیه‌ها تمامی ندارند؛

بازی‌های آسیایی| روایت وارونۀ اسکیت‌بازان از ناکامی؛ شادمان از شکست!

بازی‌های آسیایی| روایت وارونۀ اسکیت‌بازان از ناکامی؛ شادمان از شکست!
اعضای تیم ملی اسکیت کشورمان علی‌رغم ثبت نتایجی ناامیدکننده در بازی‌های آسیایی، واکنشی متفاوت و روایتی وارونه از ناکامی‌شان نشان داده‌اند.

به گزارش خبرنگار ورزشی شبکه اطلاع‌رسانی دانا؛ کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان ماه‌ها پیش از آغاز بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگ‌ژو، بر اعزام یک کاروان کیفی با حداقل نفرات و به صفر رساندن توریست‌های ورزشی در دهکده بازی‌ها تأکید کرده بودند اما نتایجی که در برخی رشته‌ها تاکنون ثبت شده، بسیار دور از انتظار و سیاست‌های کیفی‌گرایی بوده‌اند.

یکی از همین رشته‌ها که اصلاً در حد و اندازه‌های وعده‌های پرطمطراق ظاهر نشده، اسکیت است. اسکیت‌بازان ایرانی پس از ۱۳ سال غیبت در بازی‌ها بالاخره راهی هانگ‌ژو شدند اما نتایجی که پس از ماده سرعت ثبت شده، مطابق با انتظارات نیست. البته که انتظار ستاد عالی بازی‌ها از اسکیت‌بازان در ماده فری‌استایل بوده اما واکنش‌ها پس از ناکامی ملی‌پوشان سرعت، اصلاً مقبول جامعه ورزشی نیست.

محسن هنرجو، سرپرست تیم اعزامی به دهکده بازی‌ها و یکی از ملی‌پوشان زن تیم سرعت در عین ناباوری در فضای مجازی با انتشار تصویری از سرتیفیکیت حضور در بازی‌ها، عنوان نه‌چندان معقول و معتبر «هشتمی» را به خود و جامعه اسکیت تبریک گفته‌اند؛ آن هم در شرایطی که به دلیل عبور از زمان تعیین‌شده، امیر بهزادی، آزاد همتی، نهال مقدم و سیده‌مهشید کیایی اساساً از خط پایان عبور نکرده‌اند!

بیش‌تر بخوانید؛
هنرجو: در هانگ‌ژو مدال‌آوریم/ به مدال‌آوران پاداش ریالی می‌دهیم

مشخص نیست علت این تبریکات اینستاگرامی و بازارگرمی‌های هنرجو و شاگردانش که بی‌شباهت به تمثیل «درب نوشابه بازکردن» هم نیست، چه بوده. اگر چه اعضای مرکز نظارت بر تیم‌های ملی کمیته ملی المپیک و ستاد عالی بازی‌های آسیایی می‌بایست درباره علت اعزام این نفرات به مسابقات سرعت در حالی که از خط پایان هم نگذشته‌اند، پاسخی متقن و قانع‌کننده داشته باشند.

با این حال اما نباید از جوسازی‌های عجیب به سادگی گذشت. شاید این مقام هشتمی در صورت رسمی بودن برای خانواده اسکیت سرعت ایران اندکی معقول باشد اما وقتی در چارچوب کاروان کیفی صحبت می‌کنیم، هر نتیجه‌ای به جز مدال یا سکوی نزدیک به مدال، شکست خواهد بود؛ چه برسد به این که ورزشکاری حتی از خط پایان هم عبور نکرده باشد.

بی‌تردید درخشش احتمالی و حتی کسب مدال اسکیت‌بازان فری‌استایل، برای کاروان ورزش ایران امری بس مهم و شیرین خواهد بود اما چیزی از زشتی‌های شیطنت‌های اینستاگرامی رخ داده و جوسازی‌های غیرواقعی کم نخواهد کرد. اسکیت‌بازان در ماده سرعت شکست بدی خورده‌اند و به جای توجیه و آسمان ریسمان بافتن، باید به فکر عذرخواهی و جبران باشند؛ نه رقص روی پیست وارونه.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه