اخبار داغ

دانا گزارش می‌دهد؛

حملات تروریستی ادامه‌دار در ترکیه؛ پ.ک.ک به دنبال چیست؟

حملات تروریستی ادامه‌دار در ترکیه؛ پ.ک.ک به دنبال چیست؟
وزارت دفاع ترکیه ساعاتی پس از آن که پ.ک.ک مسئولیت حمله به اداره امنیت آنکارا را برعهده گرفت، اعلام کرد که حملات هوایی به سایت‌های حزب کارگران کردستان در شمال عراق انجام داده است.

به گزارش خبرنگار بین الملل شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که توانسته است ۲۰ مقر از تروریست‌های پ.ک.ک را در حملات هوایی که پایگاه‌های آنها را هدف قرار می‌دهد، نابود کند.

در این بیانیه آمده است که حملات هوایی به منظور خنثی کردن پ‌ک‌ک و سایر عناصر تروریستی، ساعت ۲۱:۰۰، سایت‌هایی را در متینا، هاکورک، قندیل و جرا (شمال عراق) هدف قرار دادند.

همزمان، فخرالدین آلتون، رئیس اداره ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه، گفت که حملات هوایی موفقیت آمیز انجام شده توسط ارتش ترکیه در شمال عراق مهم است. به گفته او، این موضوع نشانگر ادامه محدودیت های آنکارا بر تروریسم، نه تنها در داخل کشور، بلکه در خارج از مرزهای آن است.

وی افزود که پ‌ک‌ک یک ضربه دردناک دیگر را در نتیجه این حملات دریافت کرد.

در همین حال احسان چلبی، شهردار منطقه سیدکان (شمال عراق) گفت: جنگنده‌های ترکیه ساعت ۲۱:۲۰ مناطقی را در برادوست و روستای بادران را نیز بمباران کردند.

جزئیات حمله به مقرهای پ.ک.ک

مقامات ترکیه اعلام کردند که در حمله صبح یکشنبه که ورودی اداره کل امنیت وزارت کشور آنکارا پایتخت آنکارا را هدف قرار داد، دو پلیس زخمی شدند و همچنین کشته شدن دو مهاجم را تایید کردند.

وزارت کشور ترکیه اعلام کرد که پس از بررسی‌ها تأیید کرده است که یکی از مهاجمان عضو حزب کارگران کردستان است و تحقیقات برای شناسایی هویت مهاجم دیگر ادامه دارد.

در این بیانیه آمده است که خودرویی که دو مهاجم در آن سوار شده بودند متعلق به میکائیل بوزلاغان شهروند ترکیه در استان قیصریه است و به گفته وزارت کشور ترکیه، وی را پس از کشته شدن دو مهاجم، دستگیر کردند.

این وزارتخانه پس از بررسی‌های خود در محل حمله، وجود 9700 گرم C4 با مواد منفجره شدید، سه نارنجک دستی و یک پرتابگر، علاوه بر یک تپانچه گلاک مجهز به صدا خفه‌کن، یک تپانچه آبی دیگر، مسلسل M-4 اینچ و یک تفنگ تهاجمی کلاشینکف کشف کردند.

پیش از این علی یرلیکایا، وزیر کشور ترکیه گفت که دو تن از تروریست‌ها با رانندگی در مقابل دروازه اداره کل امنیت در آنکارا، بمب‌گذاری کردند که منجر به زخمی شدن دو پلیس شد.

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی در آنکارا گفت: دو تروریست حدود ساعت 09:30 صبح با یک خودرو وارد درب ورودی اداره کل امنیت وزارت کشور شدند و اقدام به انجام یک اقدام انفجاری کردند.

یک سایت خبری نزدیک به حزب کارگران کردستان از بمب گذاری در آنکارا توسط گروهی به نام تیپ جاویدان خبر داد.

جشن اردوغان برای از بین بردن تروریست ها

از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به قول خودش قول داد آخرین تروریست در داخل و خارج از مرزهای ترکیه را از بین ببرد.

وی در مراسمی که ساعاتی پس از حمله برگزار شد، افزود که قدرت های بزرگ سازمان های تروریستی را علیه ترکیه تحریک کردند اما آنکارا توانست آنها را از بین ببرد.

ترکیه در سال های گذشته مورد حملات و بمب گذاری ها قرار گرفته است، از جمله بمب گذاری در استانبول در 14 نوامبر 2022 که 6 کشته و بیش از 80 زخمی برجای گذاشت.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه