اخبار داغ

دانا گزارش می‌دهد؛

اسرائیل در آستانه فروپاشی نظامی-اجتماعی قرار دارد؟!

اسرائیل در آستانه فروپاشی نظامی-اجتماعی قرار دارد؟!
کارشناسان و تحلیلگران نظامی موافقند که خسارات جانی و اقتصادی اسرائیل به دلیل جنگی که در نوار غزه به راه انداخته است، منجر به شکاف هایی در جامعه اسرائیل شده است.

به گزارش خبرنگار بین الملل شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ارقام حاکی از آن است که از آغاز تهاجم زمینی نیروهای اشغالگر به غزه، تعداد کشته‌های نظامیان اسرائیلی به 63 افسر و سرباز رسیده است.

مهند مصطفی کارشناس مسائل اسرائیل معتقد است که انباشت خسارات اسرائیل به تدریج منجر به شکاف اجماع کنونی در مورد جنگ غزه خواهد شد و بحث های داخلی در مورد امکان سنجی طولانی شدن جنگ در سایه وجود دارد.

او گفت که از طریق تجربه جنگ هایی که اسرائیل در گذشته انجام داده است، در مرحله ای مشخص این سوال در مورد امکان ادامه جنگ وجود دارد یا نه قرار می گیرد.

وی داده های رسمی وزارت دارایی اسرائیل را فاش کرد که نشان می دهد هزینه جنگ فعلی در نوار غزه حدود 55 میلیارد دلار است.

علاوه بر هزینه مستقیم جنگ که بودجه اسرائیل توان تحمل آن را ندارد، هزینه‌های غیرمستقیم نیز بر بخش گردشگری و صنعت وارد می‌شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه حدود 250 هزار اسرائیلی از خانه های خود تخلیه شده اند و دولت به آنها پناه داده و برای آنها هزینه می کند، تاکید کرد که هزینه مستقیم و غیرمستقیم جنگ غزه بر دوش جامعه اسرائیل و اقتصاد اسرائیل است.

کارشناس مسائل اسرائیل پس از صحبت از خسارات جانی و اقتصادی و تاثیرات مورد انتظار آن بر جامعه اسرائیل، سه عامل توقف جنگ اسرائیل در غزه بیان کرد که عبارتند از ناتوانی جامعه اسرائیل در تحمل آن. جنگ، فشار بین المللی بر اسرائیل، به ویژه از سوی ایالات متحده، و ناتوانی اسرائیل در دستیابی به دستاوردهای نظامی که به خاطر آن تجاوزات خود را علیه نوار غزه آغاز کرده است.

نتانیاهو نتوانست در این نبرد پیروز شود

در همین زمینه، نویسنده و محقق، معین الطاهر، خاطرنشان کرد: بحث در روزنامه های غربی حاکی از ناتوانی اسرائیل در دستیابی به اهداف جنگی خود است و جنگ باید متوقف شود و این نشان می دهد که هدف اسرائیلی ها در حال حاضر نابودی و کشتار است زیرا تشنه بازگرداندن اعتبار خود هستند.

وی گفت: خسارات اسرائیل در سطح اقتصادی و انسانی بسیار زیاد است و در سطح نظامی، اکثر کشته شدگان آن نیروهای نخبه ای هستند که سال ها و سال ها آموزش دیده اند و برای دستیابی به دستاوردها به خط مقدم رانده شده اند.

این نویسنده و محقق همچنین بعید ندانست که روند نبرد در صورت شکست ارتش اسرائیل، جامعه اسرائیل را که جامعه ای کاملا نظامی است، تحت تاثیر قرار دهد و شاید یک ضد مهاجرت صورت بگیرد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه