اخبار داغ

رئیسی در صحن علنی مجلس:

بودجه ۱۴۰۳ مبتنی بر برنامه هفتم توسعه است و تلاش شده واقعیت مسائل دیده شود

بودجه ۱۴۰۳ مبتنی بر برنامه هفتم توسعه است و تلاش شده واقعیت مسائل دیده شود
رییس جمهور گفت: تلاش دولت معطوف به اجرای قانون بودجه ۱۴۰۲ بوده است. بودجه ۱۴۰۳ مبتنی بر برنامه هفتم توسعه است و تلاش شده واقعیت مسائل دیده شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سخنرانی حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌ جمهور کشورمان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

رئیسی در ابتدای صحبت‌های خود با اشاره به اینکه بودجه سال ۱۴۰۲ دولت که با همکاری همه بخش‌ها به ویژه مجلس شورای اسلامی شکل گرفت، باعث شد به رشد اقتصادی، رشد تولید و مهار تورم بیانجامد، گفت: ملت بزرگ ایران، بسیاری از توطئه‌ها و فتنه‌های دشمنان را ناکام گذاشت؛ ضمن آنکه دولت و همه دستگاه‌ها موفق شدند گام دیگری در جهت رشد اقتصادی در جهت نزدیک‌شدن کشور به قله بردارند

رئیس‌جمهور تاکید کرد: من در این مجلس لازم است آنچه که موجب تأسف همه امت اسلامی و تأسف همه بشریت شده است که ظلم به مردم مظلوم و مقتدر فلسطین است را یادآوری کنم.

وی با یادآوری اتفاقات این روزها در غزه بیان کرد: لازم است شهادت ۶۵۰۰ کودک را یادآوری کنم؛ به خاک و خون کشیده‌شدن زنان و مردان مجاهد و مقاوم فلسطین را یادآوری کنم و به ارواح شهدا درود بفرستم و بگویم آنچه که از نسل‌کشی و جنایات و کودک‌کشی در غزه صورت می‌گیرد، باعث تأسف بشریت است و تأسف‌ بارتر آن است که حامیان این رژیم کسانی هستند که مدعیان حقوق بشر هستند.

رئیسی تاکید کرد: آن‌ها چگونه می‌توانند در مقابل خدا، وجدان و تاریخ پاسخگو باشند. تأسف‌بارتر اینکه سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی که متکفل دفاع از مظلوم هستند، در مقابل نظام سلطه و آمریکا کارآمدی خود را از دست داده‌اند؛ این‌ها همه باعث تأسف بشریت است؛ اما ناامید نیستیم. رئیس‌جمهور گفت: ملت‌ها به پا خاستند و حقوق بشر را فریاد می‌زنند و اجرای عدالت را فریاد می‌زنند و نظم نوین بر جهان را فریاد می‌زنند.

رئیسی گفت: باور داریم شهادت زنان و کودکان فلسطینی به حکومت جعلی رژیم صهیونیستی پایان خواهد داد و ان‌شاالله به زودی شاهد پیروزی فلسطینیان خواهیم بود. وی با گرامیداشت یاد شهید مدرس، افزود: شهید بزرگوار نماینده واقعی مردم بود؛ شهید مدرس نماینده‌ای در تراز انقلاب شکوهمند اسلامی بود که الگویی برای همه نمایندگان و مسؤولان و دست‌اندرکاران است.

رئیس‌جمهور با اشاره به بودجه ۱۴۰۲ گفت: تمام تلاش دولت و همکاران من در سراسر کشور بر اجرای قانون بودجه بوده است؛ برای دولت مهم است که قوانین ذیل برنامه ششم و هفتم اجرایی شوند. در بودجه ۱۴۰۳ تلاش شده واقعیت‌ها در رابطه با هزینه‌ها و درآمدها دیده شود.

وی ضمن تشکر از نمایندگان مجلس در تصویب قانون برنامه هفتم، اظهار کرد: ان‌شاالله پس از تصویب قانون توسط شورای نگهبان، این برنامه بتواند به عنوان برنامه کشور در جهت توسعه همه‌جانبه کشور تأثیر گذار باشد. رئیس‌جمهور تاکید کرد: بنای دولت اجرای برنامه است و بودجه ۱۴۰۳ مبتنی بر برنامه هفتم است؛ تلاش شده در این بودجه بسیاری از ناترازی‌هایی که امروز موجب رنج همگان است، تراز شوند.

رئیسی با بیان اینکه در شش ماهه دوم دولت با کسری بودجه ۴۸۰ همت مواجه بود اما با کسب درآمد و نه با استقراض از بانک ملی این کسری بودجه جبران شد، گفت: رشد اقتصادی یک زمانی ۰٫۴ و ۰٫۷ و یک درصد بود که در واقع می‌توان گفت، عملاً رشد اقتصادی نداشتیم و این رشد و آنچه که بود، مورد انتظار نبوده است اما در اولین سال [از دولت سیزدهم] رشد اقتصادی به ۴.۴ درصد رسید. وی افزود: در عین حالی که در ۱۴۰۱ رشد اقتصادی ۴ درصد را داشتیم.

وی افزود: در بودجه تلاش شده که کسری نباشد و این موضوع با همکاری مجلس و دولت صورت گرفت؛ لذا تلاش شد که بین هزینه‌ها و درآمدها ناترازی نباشد؛ موضوعی که برای ۱۴۰۲ انجام شد و ادامه خواهد یافت. رئیس‌جمهور تاکید کرد: در رشد نقدینگی که موجب تورم می‌شود، شاهدیم که این رشد نقدینگی به ۲۶ درصد رسیده است و قرار است همچنان کاهش یابد.

رئیس‌جمهور در ادامه اظهار کرد: ضمن رفع کسر بودجه و کنترل رشد نقدینگی، کنترل نا ترازی بانک‌ها و ضرورت انضباط مالی و بانکی را داشتیم؛ در عین حال مسئله بانک‌ها و مؤسسات اعتباری که مشکل ایجاد می‌کردند را در برنامه داشتیم؛ از اول امسال برنامه بانک مرکزی و دولت این بوده است که بانک‌ها را بتوانیم تعیین وضعیت کنیم.

رئیسی اضافه کرد: این بانک‌ها یکی پس از دیگری در حال تعیین تکلیف‌شدن هستند و آنچه که تعیین تکلیف شود را ابلاغ می‌کنیم؛ به مردم هم اعلام کردیم که هیچ نگران نباشند زیرا تلاش دولت برای انضباط‌بخشی است و هیچ سهامداری و سپرده‌گذاری دچار مشکل نخواهد شد.

وی ادامه داد: این وضعیت ناترازی بانکی باید اصلاح شود زیرا همه این‌ها موجب تورم می‌شوند؛ لذا وقتی عوامل تورم‌زا کنترل شوند، شاهد کاهش تورم خواهیم بود. رئیس قوه اجرایی ادامه داد: هم‌اکنون تورم ماهانه ۲/۲ درصد است و تورم سالانه و تورم نقطه، کاهشی شده است؛ لذا اگر انضباط مالی و توجه به درآمدها و هزینه‌ها کامل انجام شود، ما شاهد کاهش تورم خواهیم بود تا آنچه که مورد امر رهبری معظم انقلاب و خواست مردم عزیزمان است، محقق شود.

رئیسی تاکید کرد: تمام تلاش دولت این است که سرمایه‌ها را بتوانیم به سمت تولید هدایت کنیم و این موضوع، قابل گزارش است که چه میزان از نقدینگی به سمت تولید رفته است و موجب رشد ماشین‌آلات و ابزار تولید شده است؛ بیش از ۶۰۰۰ واحد صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل وارد گردانه تولید شده‌اند.

وی با اشاره به اهمیت اقتصاد مقاومتی افزود: در اقتصاد مقاومتی، تولید مسئله اول است. ضمن آنکه تولید، شعار سال بوده و محور کار در دولت و مجلس است؛ لذا همه تلاش‌ها بر این است که تولیدکننده با مشکل مواجه نشود برای تولید قانون باید موانع رفع تولید اقتصاد مقاومتی، اصل ۴۴ و قوانینی از این دست اجرایی شوند؛ هر چند اصل ۴۴ یک قانون درستی است که تصویب شده اما در اجرا مشکلاتی داشتیم.

رئیس‌جمهور گفت: در خصوصی‌سازی شاهد بودیم سرمایه‌گذار و کارآفرین، واحدی را تحویل می‌گرفت که باید گفت بخش اصلی قضیه عبارت است از توانمندسازی سرمایه‌گذار و کارآفرین زیرا وقتی که واحد واگذار شد، نباید رها شود و این واگذاری، تازه اول کار دولت است و پایان کار نیست؛ کار دولت که قبلاً به شکل تصدی‌گری بود، اکنون باید به شکل توانمندسازی باشد تا دچار وقفه نشویم.

رئیسی افزود: تصویب قانون اصل ۴۴ در سال ۸۴ کار درستی بود و بنای دولت آن است که آن قانون، درست اجرا شود. وی در خصوص مولدسازی هم گفت: موضوع مولدسازی‌ها را در نسبت ۶ برنامه توسعه داشتیم که تاکید بر مولدسازی بوده است؛ ضمن آنکه در بودجه‌های سنواتی هم بر آن تاکید می‌شده است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: آئین‌نامه مولدسازی، روش اجرای صحیح و دقیق قانونی است که مجلس گذاشته است و اصل قانون را در بودجه سنواتی و در برنامه‌های سوم و چهارم و پنجم و ششم گذاشته شده و دولت‌های قبلی مکلف شده بودند آن را اجرا کنند اما هیچ دولتی، درآمدی از این جهات نداشته است که این موضوع با شجاعت خاصی بررسی شد و دیدیم که این روش اجرای قانون که در مجلس گذاشته شده است، اکنون در حال فعال‌شدن است و در استان‌ها و در مرکز کشور در حال اجرا است.

رئیس‌جمهور با اشاره به عزم دولت در مبارزه با فقر اظهار کرد: مبارزه با فقر مطلق و فاصله طبقاتی، در دولت پیگیری می‌شود و گام‌هایی که برداشته شده، چه در قوانین تصویب شده و چه در اجرای میدانی، حتماً به کاهش فاصله طبقاتی خواهد انجامید.

رئیسی در ادامه سخنان خود خطاب به وکلای ملت گفت: نمایندگان محترم در حوزه‌های انتخابیه خود شاهد هستید که کشور به کارگاهی تولیدی در بخش‌های مختلف آب، گاز، کشاورزی، صنعت و معدن تبدیل شده است؛ در نتیجه شاهدیم که کار و تلاش بسیاری صورت می‌گیرد. وی‌افزود: در بعضی از شهرها که وارد می‌شویم، دیده‌ایم که در گذشته فقط در مثلاً چهار جبهه، کاری صورت می‌گرفت اما در سفرهای بعدی، این تعداد به ۱۵۴ جبهه کاری رسیده است.

رئیسی گفت: وزیر نیرو گفته بود که تلاش می‌کنیم ناترازی برق را جبران کنیم؛ از ۱۰ هزار مگاوات کمبود برق، ۸۰۰۰ مگاوات ناترازی جبران شده است و برای رفع تنش‌های آبی تلاش می‌شود؛ از سویی به صنایع هم گفته‌ایم که از برق خانگی جدا شود و خودشان، برق مستقل تولید کنند؛ موضوعی که در سفر به اصفهان و در صنایع آنجا شاهدش بودیم. وی ادامه داد: صنایع در حال ایجاد برق هستند؛ ضمن آنکه در بخش تولید برق تجدیدپذیر هم تلاش‌هایی صورت گرفته است.

رئیس قوه اجرایی تاکید کرد: ما در میدان هستیم و کارهایی در میدان باید مورد توجه قرار بگیرد و در حال انجام است؛ پیشرفت کشور یک اتفاق نیست بلکه یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است و همگان برای پیشرفت باید تلاش کنیم زیرا ظرفیت‌های لازم برای پیشرفت از سوی خداوند متعال به ما عطا شده است و باید ظرفیت‌ها از بالقوه به بالفعل برسند و مردم از آن‌ها بهره‌مند شوند.

رئیس‌جمهور گفت: نگاه مشترک همه ما این است که پیشرفت، موجب رفاه مردم شود و گره از مشکلات آن‌ها برطرف شود و بارها عرض کردیم و باز هم تاکید می‌کنیم که انتظار مردم از مسئولان و نمایندگان در دولت آن است که به متن بپردازند و از حاشیه‌ها پرهیز کنند. رئیسی افزود: متن، عبارت از گره‌گشایی و خدمت به مردم و رشد زندگی آن‌ها در همه حوزه‌ها است.

رئیس‌جمهور در ادامه تاکید کرد: امروز نرخ بیکاری، ۷.۹ درصد است که نشان از کاهش آمار بیکاری است و ۸۵۰ هزار شغل در ۶ ماهه اخیر ایجاد شده است؛ البته موضوع بیکاری افراد تحصیل‌کرده و ایجاد کار برای آن‌ها، مورد توجه ویژه است. رئیسی ادامه داد: رهبر انقلاب فرمودند باید شرکت‌های دانش‌بنیان به لحاظ کیفی و کمی، افزایش پیدا کنند که امروز باید بگوییم از ۵۰۰۰ عدد قبلی، به ۱۰ هزار شرکت دانش‌بنیان فعال رسیده‌ایم؛ صادرات محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان به ۲ میلیارد دلار رسیده است.

وی افزود: هر جا که سفر می‌کنیم، در کنارش یک نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان را مشاهده می‌کنیم و این شرکت‌ها تولیدات خود را عرضه می‌کنند و مشتری محصولات شرکت‌های داخلی ما در دنیا بسیار زیاد شده است و رغبت خوبی به آن‌ها وجود دارد. رئیس‌جمهور اضافه کرد: سهم جمهوری اسلامی در تجارت منطقه که به صورت متقابل با کشورها صورت می‌گیرد، افزایش یافته است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: چون بخش بودجه را توضیح می‌دهیم، لازم است آمارهای اقتصادی هم داده شود؛ از طرفی در بخش مسکن و شهرسازی و کریدورها و مسیرهای جاده‌ای شمال به جنوب و شرق و غرب، شبانه روز در جهت توسعه آن‌ها گام‌های بلندی برداشته شده است. وی ادامه داد: به برخی از ویژگی‌های بودجه ۱۴۰۳ اشاره می‌کنم. در این بودجه علاوه بر نگاه واقعی و انطباق با برنامه هفتم تلاش کرده‌ایم که گام‌هایی در جهت رفع ناترازی‌ها برداشته شود؛ لذا ناترازی بانک‌ها و انرژی و سایر حوزه‌ها، در حال برطرف شدن است.

رئیسی گفت: از سویی، اصلاح ساختار بودجه و انضباط مالی که در دستور دستگاه کار دولت بوده و هست و در جهت انضباط مالی تشکیل حساب واحد خزانه صورت گرفته که عملیاتی و اجرایی می‌شود که گام بزرگی که در قانون است. رئیس قوه اجرایی گفت: با تکیه بر رشد اقتصادی ۸ درصد که در سیاست ابلاغی است، برنامه‌ریزی کردیم؛ به گونه‌ای که در سه ماهه اول ۱۴۰۲، آمار رشد اقتصادی ما نشان‌دهنده رشد بالای ۷ درصدی است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه