اخبار داغ

آیت‌الله خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

دانشجویان پیشانی مبارزه با استبداد آمریکا هستند

دانشجویان پیشانی مبارزه با استبداد آمریکا هستند
خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به فرارسیدن روز دانشجو به سوابق درخشان جنبش دانشجویی اشاره کرد و گفت: دانشجویان پیشانی مبارزه با استبداد آمریکا هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آیت‌الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه امروز (۱۷ آذر ماه) تهران با اشاره به فرارسیدن روز دانشجو به سوابق درخشان جنبش دانشجویی اشاره کرد و گفت: دانشجویان پیشانی مبارزه با استبداد آمریکا هستند.

امام جمعه موقت اظهار کرد: حضرت علی (ع) در خطبه ۱۹۵ نهج‌البلاغه فرمودند تقوا؛ زمام عبادات شماست. سعادت هر دو جهان با تقوا و نگه داشتن حریم برای ذات مقدس اوست.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به قرارگیری خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران میان دو دهه اول و دوم فاطمیه، بیان کرد: روایتی از حضرت صدیقه طاهره در کتاب عده الداعی به قلم ابن فهد حلی وجود دارد؛ حضرت زهرا (س) فرمودند با خداوند یک قرار بگذارید و مشاهده کنید که زندگی شما آباد می‌شود. آن قرار این است که عبادت خالص خود را پیش خدا ببرید.

وی افزود: این کلام نورانی دو بخش دارد؛ شرط و جزا. بخش شرط این است که شما یک قدم به سوی خدا بردارید و بخش جزا این است که خداوند تمام قدم را برای شما برمی‌دارد.

آیت‌الله خاتمی تصریح کرد: یک قدمی که شما برای خدا برمی‌دارید این است عبادت خالصانه خود را به پیشگاه خدا ببرید، اعمالی که انجام می‌شود بر سه بخش است؛ بخش اول، اعمالی است که از اول تا آخر خالص و برای خداست. اولیای الهی، پیامبران، معصومین و حضرت زهرا (س) این چنین بودند.

وی ادامه داد: خداوند به فرشتگان می‌گوید این بنده خالص من را مشاهده کنید که چگونه نماز می‌خواند و بند بند وجودش متأثر از این عبادت است و با تمام وجود با خداوند حرف می‌زند که این ویژگی مختص معصومان است.

عده‌ای اعمال دینی خود را از روی ریاکاری انجام می‌دهند

امام جمعه موقت تهران در ادامه اظهار کرد: گروه دوم، آن‌هایی هستند که از اول اعمالشان خراب و نادرست است. به نحوی که به نماز می‌ایستد تا بگویند ما هم اهل نماز هستیم در حالی که برای خدا نمی‌ایستد. همچنین روزه می‌گیرند تا بگویند اهل روزه هستند. در واقع، این اعمال را از روی ریاکاری انجام می‌دهند.

وی افزود: در یک روایت از نبی اکرم خاتم انبیا محمد مصطفی (ص) آمده است؛ فرشته عمل بنده را با خوشحالی نزد خدا می‌برد. هنگامی که عمل او را می‌برد، خداوند می‌فرمایند؛ این نماز مورد پذیرش و قبول ما نیست. این نماز را برای من اقامه نکرده و غیر خدا در این انگیزه بوده است. گاهی اعمال ما این چنین است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: گاه چنین است که ابتدای آن را درست انجام می‌دهیم اما در ادامه آن را به درستی انجام نمی‌دهیم و دچار عجب و خودشیفتگی می‌شویم و می‌گوئیم مگر خداوند بنده‌ای بهتر از من هم دارد. امام صادق (ع) فرمود کسی که این وضعیت در او پیدا شود، بیچاره است.

وی عنوان کرد: گاهی ابتدا و میانه اعمال ما صحیح است ولی در پایان آن را از بین می‌بریم و خراب می‌کنیم. به نحوی که منت می‌گذاریم و سبب می‌شود عملی که در زمان خود به خوبی انجام گرفته است، از بین برود.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به فرمایشات حضرت فاطمه زهرا (س)، خاطرنشان کرد: حضرت زهرا (س) می‌فرمایند؛ عمل خالص خود را به نزد خدا ببرید و آن را با ریا، عجب و منت از بین نبرید. اگر شما عمل خالص خود را به درگاه خداوند تقدیم کردید بدانید که خداوند هم بهترین مصلحت را در حق شما مقرر خواهد کرد. گاهی اوقات درخواست‌هایی داریم که به مصلحت ما نیست. جالب است که حضرت زهرا (س) نمی‌گویند که هرچه خواستید به شما داده می‌شود، نه این‌گونه نیست چون گاهی اوقات درخواست‌هایی داریم که به مصلحت ما نیست. ایشان در این روایت می‌فرمایند اگر خدایی شوید، آن‌گاه سربلند زندگی می‌کنید.

آیت‌الله خاتمی در خطبه‌های دوم خطاب به دانش‌آموزان فعال در حلقه‌های صالحان که در نماز جمعه این هفته تهران شرکت کردند، گفت: نماز جمعه یعنی آشتی با دین و خدا. صمیمانه هم از شما و هم از عزیزانی که برنامه‌ریزی کردند و شما را به این محفل نور آوردند، تشکر می‌کنم.

وی با اشاره به فرارسیدن شهادت سومین شهید محراب، تصریح کرد: بیستم آذر ماه یادآور شهادت سومین شهید محراب مرحوم آیت الله دستغیب با نفس گرم و ملکوتی است. مرحوم انصاری همدانی ۳۰ سال قبل از شهادت ایشان گفته بود؛ آقای دستغیب با شهادت به مقام فنا می‌رسد. مقام فنا بالاترین مقامی است که عرفا از آن یاد می‌کنند.

آیت‌الله خاتمی افزود: مقام معظم رهبری در دوران ریاست جمهوری سمت نمایندگی حضرت امام در نیروهای مسلح را بر عهده داشتند. ایشان به شیراز رفتند، شهید دستغیب از امام تجلیل کرد و گفت به نظرم پس از ایشان آقای خامنه‌ای برای رهبری لیاقت دارند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: دیروز روز دانشجو بود، روزی که دانشجویان در مقابل کودتای ۲۸ مرداد شاه جنایتکار و رئیس جمهور آمریکا شعار دادند و در جریان آن، سه نفر از آن‌ها به شهادت رسیدند. این پیشینه جنبش دانشجویی است.

جنبش دانشجویی با مبارزه با آمریکا گره خورده است

وی ادامه داد: جنبش دانشجویی با مبارزه با استبداد، استعمار و آمریکا گره خورده است به نحوی قبل از اینکه هیچ جای کشور مرگ بر آمریکا وجود داشته باشد، مرگ بر آمریکا از دانشگاه برخاست. جنبش دانشجویی این افتخار را دارد که در اوج غربت دین، از دین دم زد.

آیت‌الله خاتمی خطاب به دانشجویان، خاطرنشان کرد: عزیزان دانشجو به عنوان برادر کوچکتان عرض می‌کنم که این افتخار را حفظ کنید، شما پیشانی مبارزه با استبداد آمریکا هستید و شما در غربت دین علم دین را بلند کردید. چرا که اگر دانشجویان مطالعه کنند، شاهد خواهند بود که دینداری تا چه میزان در دوران طاغوت سخت بود. اما جنبش دانشجویی با وجود همه سختی آن پای دینداری ایستاد.

وی بیان کرد: به برادران عزیزم عرض می‌کنم که مراقب باشید تا این پیشینه افتخارآمیز شما را به غارت نبرند. ایستادن پای علم جنبش دانشجویی با این ویژگی‌ها افتخار است.

امام جمعه موقت تهران در پایان به تحولات فلسطین و جنایات رژیم صهیونیستی علیه ساکنین غزه اشاره کرد و گفت: دل ما از این تصاویر و وحشی‌گری صهیونیست‌ها خون شده است. امام عزیز ما فرمودند ما انقلاب را به جهان صادر می‌کنیم. راهبرد ما از اول انقلاب این بوده است که اسرائیل باید از منطقه برود و تمام فلسطین برای فلسطینی‌ها است و باید انتخابات برگزار شود و مردم خودشان سرنوشتشان را تعیین کنند.

وی افزود: ۷۵ سال از جنایات رژیم صهیونیستی می‌گذرد و دنیا امروز به حقانیت این راهبرد پی برده است؛ امروز حتی در انگلیسی که در بنیان گذاشتن این رژیم نقش داشته است نیز هزاران نفر شعار مرگ بر اسرائیل سر می‌دهند.

امروز خاورمیانه جدید با محوریت مقاومت شکل گرفته است

آیت‌الله خاتمی تصریح کرد: روزی وزیر خارجه آمریکا از خاورمیانه جدید صحبت می‌کرد، اما امروز خاورمیانه جدید با محوریت مقاومت شکل گرفته و در حال به هم زدن معادلات است. امروز یمنی‌ها باب المندب را در اختیار دارند و حشدالشعبی پایگاه‌های آمریکا در عراق و سایر پایگاه‌های آمریکا را می‌زند و حزب الله دائم پایگاه‌های اسرائیل را می‌زند و این یعنی خاورمیانه جدید شکل گرفته است.

وی تاکید کرد: آنچه مقاومت انجام داد و آنچه انجام می‌دهد، مصداق دفاع مشروع است. این عکس العمل طبیعی مقاومت در قبال ۷۵ سال جنایات رژیم صهیونیستی و عمل به دستور قرآن است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه