شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 11:32 منتشر شده در مورخ: 1399/12/26 شناسه خبر: 1717599
مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد خراسان شمالی عنوان کرد؛

تشویق والدین به استفاده کودک از گوشی در زمان استراحت/ وقت گذراندن بیش از حد با این ابزارها باعث آسیب به مغز می‌شود

تشویق والدین به استفاده کودک از گوشی در زمان استراحت/ وقت گذراندن بیش از حد با این ابزارها باعث آسیب به مغز می‌شود
زهرا یوسف نژاد به تاثیرات منفی و جبران ناپذیر بازیهای رایانه ای در کودکان اشاره کرد و گفت: والدین وقت و انرژی بیشتری برای بازی های فیزیکی با کودکان خود درنظر بگیرند و به منظور استراحت خود و از سر وا کردن کودک، او را به بازی کامپیوتری تشویق نکنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ زهرا یوسف نژاد، مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصراترک با اشاره به اینکه بازی مهم‌ترین نیاز کودک است، اظهار داشت: بازی نقش مهمی در رشد و تربیت کودک دارد و گسترش روزافزون فناوری سبب شده امروزه بازی‌های رایانه‌ای جایگزین بازی‌های واقعی شوند.

وی ضمن تاکید بر این که کودکان نباید به بازی با تبلت یا موبایل عادت کنند، گفت: وقت گذراندن بیش از حد با این ابزارها، علاوه بر آسیب مغزی در کمتر از دو سالگی، شرایط اعتیاد به اینترنت و بازی‌های کامپیوتری را بعد از هفت سالگی به وجود می‌ آورد.

یوسف نژاد ادامه داد: به طور کلی حداکثر زمانی که کودک می تواند به تماشای تلویزیون یا بازی با کامپیوتر بپردازد، نباید از سه ساعت در روز تجاوز کند و کودکانی که به بازی های اینترنتی وابستگی دارند به سختی با خواسته‌های والدین خود همراه می‌شوند.

وی سپس به راه های برخورد موثر با کودکان در مقابل استفاده از بازی های کامپیوتری اشاره کرد و گفت: والدین وقت و انرژی بیشتری برای بازی های فیزیکی با کودکان خود درنظر بگیرند و به منظور استراحت خود و از سر وا کردن کودک، او را به بازی کامپیوتری تشویق نکنند.

یوسف نژاد ادامه داد: ساعت و میزان بازی کودک باید تعیین شود و والدین و کودک به قوانین تعیین شده، پایبند باشند، همچنین قوانین محروم کردن نیز مشخص شود و کودک و والد بدانند که در صورت نقض قوانین چه پیامدی دارد.

وی با تاکید بر این که بازی باید هماهنگ با سن کودک باشد، گفت: بازی نباید خشن و مروج بی اخلاقی باشد به همین منظور گاهی والدین با کودک بازی کند تا از محتویات بازی اطلاع داشته باشند.

یوسف نژاد عنوان کرد: در شرایطی که بازی کودک از کنترل خارج و زمان استفاده بیشتر شد ابتدا از تکنیک های تشویقی استفاده شود یعنی کارهای خوب مورد تشویق قرار گیرد و در ادامه تکنیک تنبیه استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: والدین الگو هستند بنابراین باید خود در میزان استفاده از گوشی و بازی کامپیوتری رعایت اعتدال را حفظ کنند.

این کارشناس مسئول گفت: خیلی از والدین از این که فرزندشان توانایی استفاده از این وسایل را دارد خوشحال می شوند و آن را به عنوان شاخصی برای باهوش بودن فرزند در نظر می‌گیرند درحالی که استفاده مداوم از این وسایل در سنین پایین تبعات جبران‌ناپذیری به همراه دارد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1717599
ارسال نظر
نظرات