شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 10:34 منتشر شده در مورخ: 1399/12/28 شناسه خبر: 1718219
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی خبر داد

مرمت نقاط اضطراری اولویت ۱۴۰۰ مجموعه بازار تاریخی اراک

مرمت نقاط اضطراری اولویت ۱۴۰۰ مجموعه بازار تاریخی اراک
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: مرمت نقاط اضطراری؛ اولویت ۱۴۰۰ مجموعه بازار تاریخی اراک است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مصطفی مرزبان مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛در خصوص وضعیت بازار تاریخی اراک و روند مرمتی این مجموعه تاریخی، اظهار کرد: مجموعه بازار تاریخی اراک در دوره فتحعلی شاه قاجار بنا شده و به لحاظ ویژگی‌های معماری یکی از بازارهای مطرح کشور  محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این مجموعه از یک راسته اصلی و فرعی تشکیل شده که به ترتیب در جهت شمالی- جنوبی و شرقی -غربی امتداد دارد، گفت: در این مجموعه تعداد 20 سرا و تیمچه قرار دارد که به لحاظ فرم و پلان کاملا از یکدیگر متمایز هستند.

مرزبان مجموعه بازار را ستون فقرات اصلی بافت تاریخی سلطان آباد دانست و افزود: بافت تاریخی سلطان آباد(اراک) به لحاظ نوع و نیز ساختار شبکه واگذاری و دانه بندی یک بافت شطرنجی محسوب می‌شود که دو خیابان اصلی در طرفین مجموعه بافت در جهت شمالی- جنوبی قرار گرفته و 7 گذر فرعی در جهت شرقی - غربی به آن را قطع می‌کنند.

وی با اشاره به تهیه طرح جامع مرمت و احیاء بازار که توسط مشاور در حال تدوین نهایی است و ملاکی برای مرمت بازار خواهد بود، بیان کرد: تاکنون برخی از سراها نظیر سرای مسگرها، حاج باشی، بخشی از سرای آقایی، سرای نوذری، سرای اکبریان، بخشی از سرای نو و دیگر سراها و همچنین کل بام راسته بازار با اندود کاهگل مرمت شده و  برخی از طاق‌های آسیب‌دیده مورد مرمت قرار گرفته است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی افزود: بام بازار در سال 97 مورد مرمت اضطراری قرار گرفته و به طور کلی در وضعیت نسبتا مناسبی قرار دارد. لیکن با توجه به لزوم مرمت مستمر این بنای تاریخی، مرمت اساسی مجموعه در دستور کار قرار دارد.

مرزبان گفت: در سال ۱۴۰۰ اجرای طرح مرمت بازار با مشارکت سایر دستگاه ها نظیر شهرداری و اداره کل اوقاف و همچنین کسبه انجام می‌شود و ادامه مرمت های اضطراری نقاط خطر آفرین نیز در دستور کار خواهد بود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1718219
ارسال نظر
نظرات