شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: ورزشی
ساعت: 10:47 منتشر شده در مورخ: 1400/02/28 شناسه خبر: 1735136
ایرانی‌ها خیلی خوش‌چهره و خوش‌استایل هستند و من هم باید متناسب با شما باشم!

آلکنو: مربی‌‌ای که نتیجه را ضمانت کند، شارلاتان است/ کسی حق دخالت در تصمیماتم را ندارد، نیاز دارم ریست شوم

آلکنو: مربی‌‌ای که نتیجه را ضمانت کند، شارلاتان است/ کسی حق دخالت در تصمیماتم را ندارد، نیاز دارم ریست شوم
سرمربی تیم ملی والیبال ایران گفت: مربی‌ای که پیش از مسابقات قول سکو بدهد و نتیجه را ضمانت کند، شارلاتان است.

به گزارش خبرنگار ورزشی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ نشست رسانه ای ولادیمیر آلکنو سرمربی تیم ملی والیبال امروز برگزار شد. آلکنو صحبت های خود را با تشریح شرایط ایران آغاز کرد و اظهار داشت: می‌دانم که در ایران، اخبار ورزشی اهمیت بسیاری دارند و از این‌رو دوست داشتم گفت‌وگوی زنده‌ای باهم داشته باشیم. به من گفته بودند که سوالات ناخوشایند از من پرسیده نمی‌شود اما هیچ مشکلی نیست و به هر سوالی پاسخ می‌دهم.

وی افزود: همیشه فکر می‌کردم و فکر می‌کنم که مربی‌ای که پیش از مسابقات قول سکو بدهد و نتیجه را ضمانت کند، شارلاتان است و وقتی که من را به ایران دعوت کردند، هدف این بود که روی سکوی المپیک برویم. در جواب فدراسیون والیبال گفتم که تمام توانم را روی این مسئله متمرکز می‌کنم. تیمی که درحال حاضر زیرنظرم هست، تیمی‌ست که سعی می‌کند این هدف را با تمرینات مستمر محقق کند. این تیم اکنون با تمام توان وارد گود شده تا به آرزو و هدف‌مان برسیم. در طول این ۲۵ سال، یک‌بار هم هیچ نتیجه‌ای را قول نداده‌ام، نمی‌دانیم فردا چه اتفاقی می‌افتد.

سرمربی تیم ملی والیبال در ادامه درباره دستیاران ایرانی اش و حضور تندروان به جای اکبری گفت: پیش از این‌که با ایران کار کنم، با رئیس و سرپرست تیم ملی والیبال صحبت کردم و شخصاً به من اجازه دادند که تصمیمات برعهده من باشد. درباره پیمان اکبری هم باید بگویم که امروز طبق لیست فدراسیون والیبال ۶ مربی ایرانی با من کار می‌کنند و برایم همه این مربیان یک‌سان هستند. پیمان اکبری هم رزومه بسیار درخشان و تجربه ملی بالایی هم دارد اما آقای تندروان هرروز در تمرینات مستقیماً شرکت و مدیریت کرده که بسیار هم فعالیت خوبی دارد. چرا تندروان نباشد و اکبری باشد؟! روزگاری جناب اکبری هم از این مسئله عبور کرده و الان باید به جوان‌ترها اعتماد کرد. اگر پس از من یک مربی مجرب‌تر به جامعه والیبال ایران افزوده شود، چیز بدی نیست.

آلکنو همچنین درباره احتمال تغییر در کادر فنی تیم ایران برای حضور در المپیک گفت: در حال حاضر پاسخ به این سئوال سخت است. در حال مذاکره هستیم و امیدوارم در المپیک، مربیان بیشتری همراه تیم ایران اعزام شوند.

آلکنو درباره تمرینات تیم ملی والیبال گفت: من بیش‌تر از آن که بخواهم در این مدت کار فیزیکی با تیم داشته باشم، ذهنت بچه‌ها را تقویت کردم تا با همین امکانات موجود بر تیم‌های بهتر غلبه کنیم. از نظر تکنیکی و سرعتی در سطح بسیار خوبی هستیم و امیدوارم در همین وقت اندک باقی‌مانده تا المپیک توکیو، ذهنیت تیم را به انسجام برسانیم. اگر در این فرصت بتوانم ذهنیت را طوری تغییر بدهم که مقابل تیم‌های فیزیکی خوب بازی کنیم، بسیار عالی خواهد بود. برای من این مهم است که بازیکنانم را وادار به تفکر کنم تا این‌که بخواهم نکات فنی را گوشزد کنم. این‌ها شکل گرفته‌اند و دیگر توصیه نکات فنی در ۴ هفته بی‌اهمیت خواهد بود.

سرمربی تیم ملی والیبال با اشاره به شناختش از فرهنگ و فضای والیبال ایران تاکید کرد: در وهله اول من با بازیکنان ایرانی نظیر سعید معروف کار کرده بودم و با او صحبت‌های زیادی داشتم که اولین منبع من درباره شناخت از ایران بود. سال‌ها پیش هم در سال ۱۹۸۸ در ایران بوده‌ام و یک سفر به کشورتان داشتیم که سفر خوبی نبود و روزِ فوت آیت‌الله خمینی بود که مسابقه لغو شد و ما بازگشتیم. به‌عنوان بازیکن‌ تیم ملی روسیه بارها مقابل والیبالیست‌های ایران بازی کرده‌ام و الان هم تیم ملی والیبال ایران از هیچ تیمی واهمه ندارد و برای مقابله با همه تیم‌ها حاضر است. با یکی از بازیکنان که صحبت کردم، می‌گفت اگر در روز مسابقات شرایط روحی و فیزیکی خوبی داشته باشیم، هر تیمی را شکست می‌دهیم. از فرهنگ و تاریخ ایران هم شناخت مختصری داشتم و اکنون هم شناختم بهتر شده. کار من در سالن جدا از مسائل فرهنگی‌ست و سعی می‌کنم در سالن موجب نمی‌شود که کاری تحت‌تاثیر قرار بگیرد.

وی درباره دلایلش برای انتخاب ایران اظهار داشت: مسئله اصلی انتخاب ایران برایم، حضور در چهارمین المپیک بود و به تاثیر خوب هم امیدوارم. مسئله دوم هم این‌که استقبال و همکاری مسئولین فدراسیون والیبال ایران بود که خوب درکم کردند ولی چهارمین المپیک برایم بسیار وسوسه‌انگیز است.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران در ارزیابی اش از کیفیت فنی والیبالیست های ملی پوش تاکید کرد: یکی از نقات قوت تیم ایران تکنیک بچه‌ها و سرعت کادر فنی است. ضعف ما شاید فیزیک ما باشد. ما نه روسیه هستیم نه آمریکا و نه لهستان. ولی اگر ذهنیت‌مان را تغییر دهیم، این امکان را داریم که در روز مسابقه شرایط مطلوبی داشته باشیم و مقابل این تیم‌ها با بهترین کیفیت وارد زمین شویم و به پیروزی برسیم. باید به این نکته اشاره کنم که بسیاری از بازی‌های لیگ ایران را دیدم. توتولم با دقت مسابقات لیگ را آنالیز کرد. درصد زیادی از سرویس‌های تیم ایران هدفمند است اما کشورهای صاحب نام در دنیای والیبال سرویس پرشی با قدرت و سرعت بالا می‌زنند. در برابر سرویس‌های قدرتمند بازیکنان برخی تیم‌ها هم ضعف داریم که باید این ضعف را هم برطرف کنیم. در دریافت ها مشکل داریم که این هم یکی از ضعف های بزرگ تیم ملی ایران است. باید بتوانیم این ضعف را هم برطرف کنیم. ما باید بتوانیم دریافت خوبی داشته باشیم و بازی‌سازی انجام دهیم.

وی درباره انتخاب بازیکنان و نفراتش تاکید کرد: فکر نکنید که من تنگ‌نظرم و یک‌جانبه به مسائل نگاه می‌کنم. سرعت‌زن‌ها، دفاع‌وسط و تاکتیک تیم بسته به رقیب تغییر می‌کند و حتی تیم‌هایی در آینده خواهند بود که مجبوریم ۹۰درصد وقت دفاع‌وسط‌های ما به دفاع مستقیم صرف شود و یا برعکس. سعید معروف در زنیت کازان با من هماهنگی بسیار خوبی داشت و به عناوین مهمی هم رسیدیم. امیدوارم که در لیگ ملت‌ها چنین اختیاری به من داده شود تا تجربه خوبی برای آینده داشته باشیم.

سرمربی تیم ملی والیبال درباره انتخاب وادی به‌جای کریمی گفت: بدون شک کریمی آینده بسیار درخشانی خواهد داشت. اما روزی که این بازیکن به اردو وارد شد، شرایط مناسبی نداشت. این بازیکن اضافه وزن داشت و این موضوع در شان تیم ملی ایران نیست. این بازیکن باید از نظر ذهنی بازنگری داشته باشد تا به شرایط مناسب برسد. کریمی در تمام فصل لیگ بلژیک روی نیمکت ذخیره نشسته بود و برای من اهمیت دارد که بازیکن تیم ملی ایران در ترکیب اصلی تیم باشگاهی خود قرار داشته باشد.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران خاطرنشان کرد: در لیگ ملت‌ها از فیاضی به عنوان لیبرو استفاده خواهیم کرد. او در شرایط ایده‌آلی نیست، اما می‌توانیم از او در پست های مختلف استفاده کنیم. امیدوارم بازیکنی مصدوم نشود، اما اگر لیبرو نداشته باشیم فیاضی می تواند در این پست بازی کند.

وی در پاسخ به پرسش دانا درباره اینکه تا چه اندازه به پوژه تیم سازی و میدان دادن به جوانان اعتقاد دارد، بیان کرد: مشت نمونه خروار است. جوانانی که الان در اردوی تیم ملی حضور دارند، نماینده طیف وسیع بازیکنان لیگ هستند. خوش‌حالم که آقای حضرت‌پور و صالحی در سطح بالایی بازی می‌کنند و برای درخشش آن‌ها خوش‌بین هستم. جوانان ایرانی از استعداد بسیاری برخوردارند که امیدوارم مربیان بعد از من هم از این الماس استفاده خوبی داشته باشند. در تیم‌ملی فعلی ایران بازیکنان مجرب می‌توانند نتایج را تغییر دهند و اگر بازیکن باتجربه مصدوم شود، جوان‌ترها باید خودشان را با فشار مسابقات و شرایط سخت تطبیق دهند. امیدوارم در آینده چنین بازیکنان جوانی به مهره‌ای کلیدی تبدیل شوند.


ولادیمیر آلکنو وضعیت رقبای ایران در لیگ ملت‌ها را این‌طور ارزیابی کرد: 2 روز پیش بود که لیست نهایی تیم‌ها اعلام شد. تا جایی که من می‌دانم فقط ایتالیا با تیم اصلی‌اش به مسابقات نمی‌آید. فدراسیون جهانی تاکید دارد همه تیم‌ها با ترکیب اصلی‌شان وارد مسابقه شوند. اما این که تیم‌ها با چه ترکیبی مسابقه بدهند دیگر به نظر سرمربیان بستگی دارد. ضمن این که روسیه هم با ترکیب کامل به ایتالیا می‌آید. فکر می‌کنم همه تیم‌ها کم و بیش با ترکیب اصلی بیایند. این را هم باید در نظر داشت که ما در دروان کرونا هستیم و امکان برگزاری بازی‌های دوستانه بسیار کم است بنابراین لیگ‌ملت‌ها برای همه تیم‌ها، فرصتی است برای آنالیز و آماده کردن بازیکنانشان برای حضور در المپیک.

آلکنو سرمربی تیم ملی والیبال ایران در پاسخ به این پرسش که آیا نسبت به زمان برگزاری مسابقات ایران در لیگ ملت‌ها  اعتراضی داشتید؟ گفت: متاسفانه 8 مسابقه ایران صبح برگزار می‌شود که اصلا زمان مناسبی نیست، اما در حال حاضر شرایط برای اعتراض مناسب نیست.
وی تاکید کرد: در المپیک توکیو هم بسیاری از بازی‌های ایران صبح برگزار خواهد شد و شاید بازیکنان با این زمان مسابقات هماهنگ شوند، نکته مثبت این موضوع است.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران در پاسخ به این پرسش که آیا اگر در لیگ ملت‌ها به دنبال نتیجه گیری بودیم، تیم ایران با ترکیب متفاوتی به ایتالیا می‌رفت؟ گفت: اگر لیگ ملت‌ها هدف اصلی والیبال ایران بود، حتما با بازیکنان باتجربه‌تری راهی ایتالیا و این مسابقات می‌شدیم.
وی با بیان اینکه من هم با داورزنی رئیس فدراسیون والیبال ایران هم عقیده هستم که نتیجه‌گیری در المپیک نسبت به لیگ ملت‌ها ارجحیت دارد، تاکید کرد: از مسابقات لیگ ملت‌ها به‌عنوان دیدارهای تدارکاتی استفاده می‌کنیم و خطر مصدومیت را نیز برای بازیکنان کاهش می‌دهیم.
آلکنو تصریح کرد: در تیم‌های دیگر نیز سابقه استفاده از بازیکنان جوان دارم و بازیکنان بزرگی را به والیبال جهان معرفی کردم و امیدوارم در تیم ایران نیز این اتفاق خوب بیافتد.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران در پاسخ به این پرسش که بازی نخست ایران در لیگ ملت‌ها برابر ژاپن است و پیروزی بر این تیم اهمیت زیادی برای ایران در قاره آسیا دارد، چه برنامه‌ای برای شکست این تیم دارید؟، گفت: دلهره بازی نخست را از هیچ ورزشکار و بازیکنی نمی‌توانید بگیرد، به‌خصوص که تیم ایران بازی تدارکاتی انجام نداده است.
وی تصریح کرد: از نظر ذهنی و فکری هر روز روی بازیکنان کار می‌کنم که برای مسابقات آماده شوند، اما بازی اول شرایط خاص خود را دارد و این دلهره بخش مهمی از کار مربیان است.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران در پاسخ به این پرسش که بازی با روسیه در لیگ ملت‌ها از نظر احساسی برای شما چگونه خواهد بود؟ افزود: این مسابقه برای من با دیگر دیدارهای ایران تفاوتی ندارد و مثل یک رقیب به تیم روسیه نگاه می‌کنم. بنابراین با تمام قدرت مقابل این تیم به میدان می رویم.

اگر سرمربی روس با والیبال ایران روی سکوی المپیک بایستد بازهم بعد از رقابت‌های توکیو 2020 خداحافظی خواهد کرد؟ آلکنو می‌گوید: خداحافظی با رشته‌ای که بیش از 40 سال از عمرت را صرف آن کرده‌ای بسیار سخت است. می‌توانم الان حرفی بزنم که خوشایند شما باشد ولی خود را نمی‌توانم فریب دهم. بلد نیستم با نصف انرژی‌ام کار کنم. صدای درونی‌ام به من می‌گوید که احتیاج به وقفه دارم. همان‌طور که وسایل الکترونیک نیاز به ریست دارد، من هم نیاز به ریست دارم. در این مدت کوتاه پیشنهادات زیادی از طرف چندین باشگاه‌ها به من شده و حتی یکی از آن‌ها پیشنهاد بسیار خوبی است از من خواسته شده مدیرفنی یک باشگاه روسی شوم ولی امیدوارم بعد المپیک بتوانم مدت کوتاهی استراحت داشته باشم.

در مقاطعی شاهد بازیکن سالاری در تیم ملی بودیم. سیاست آلکنو در این خصوص چیست؟ او گفت: من نمی‌دانم تا قبل از من چه شرایطی در تیم ملی ایران بوده ولی از زمانی که من آمده‌ام، تمام تصمیمات را خودم گرفته‌ام و کسی حق دخالت در تصیمات مرا نداشته. امکان این را نداشتم که مستقیم لیگ ایران را ببینم اما بازی لژیونرهای ایرانی را تعقیب می‌کردم با همکاران ایرانی‌ام هم در تماس بودم ولی تصمیم اول و آخر با من است.

آلکنو در تشریح نحوه شکل‌گرفتن رابطه اش بازیکنان تیم ملی ایران گفت: قبل از آمدنم به ایران مسئله‌ای بود که می‌خواهم امروز آن را روشن کنم. این موضوع را درک می‌کردم که زمان محدودی در اختیار دارم. بنابراین نیاز بود بتوانم با زبان مادری‌ام با بازیکنان ایران حرف بزنم و آن‌ها هم همینطور. انگلیسی من اصلا در حد مطلوبی نیست. تقریبا در حدود 3 هفته قبل از سفرم به ایران، با یک مربی تکواندو آشنا شدم و او کسرایی را به من معرفی کرد. اما در ایران صحبت‌های زیادی شندیم که گفته شد آلکنو مترجم خاص خود را به ایران آورده ولی من با کسرایی در فرودگاه مسکو رو در رو آشنا شدم. او دارای تابعیت ایران و روسی است و امروز که به ایران آمده، به‌صورت رایگان کار می‌کند و از فدراسیون ایران یک ریال هم نگرفته. باور نمی‌کنید کاری که او انجام می‌دهد چقدر برای من ارزشمند است. کسرایی یکی از مهره‌های اصلی تیم من است. در رابطه با تاثیرگذاری حضور کسرایی بهتر است از بازیکنان بپرسید که حضورش چه تاثیری در ایجاد ارتباط بین ما داشته است.

ولادیمیر آلکنو در پاسخ به این‌که آیا بهتر نبود به جای مترجم یک مربی ایرانی دیگر در کادرفنی تیم ملی قرار می‌گرفت، گفت: نمی‌خواهم تبلیغ کنم. اما باید تاثیرگذاری من و کار ما به نتیجه مطلوب برسد. در شرایط امروز برای من مکالمه با بازیکنان به طور مستقیم در درجه اول اهمیت است. اگر بخواهم به جای مترجم یک مربی ایرانی را ببرم که از تریبون شاهد بازی‌ها باشد، برایم قابل قبول نیست. امروز توتولو همراه است نه به این خاطر که من عاشق او هستم بلکه به این دلیل که شناخت کامل نسبت به او دارم. شرط من از روز اول مکالمه مستقیم با بازیکنان بوده. از طرفی بودن مربی بدنساز در المپیک برایم از اهمیت بیشتری برخوردار است تا مربی‌ای که به المپیک بیاید و از سکو شاهد بازی ما باشد. برای من مکالمه با بازیکن به‌طور مستقیم از هرچیز دیگری مهم‌تر است و اگر به‌جای مترجم یک مربی ایرانی به المپیک ببرم، برایم کافی نیست. اگر ۳ سال در ایران می‌بودم، آشنایی بیش‌تری از این افراد کسب می‌کردم. در حال حاضر 6، 7 مربی ایرانی در اردو آموزش می‌بینند. هرچه در چنته دارم با آن‌ها در میان می‌گذارم. اما در تایم‌اوت‌ مسابقات هیچ مربی‌ای دخیل نخواهد بود. آموزش مربیان ایران الان در حال پی‌گیری است. از نظر تکنیکی، فنی، روحی و روانی درحال سپری کردن این دوره‌ها هستیم و این موقعیت مناسبی برای یادگیری ۶ مربی ایرانی حاضر در اردوهاست که من هرچه دارم، در اختیارشان می‌گذارم. فقط برای برد به مسابقات می‌رویم و فرصت یادگیری فنی در المپیک الان نیست. درحال حاضر برایم تعیین همکارانم سخت است اما امیدواریم سهمیه تیم‌مان بیش‌تر شود که مربیان بیش‌تری به المپیک ببریم.

سرمربی تیم ملی والیبال در مورد بازی های دوستانه پیش از المپیک، خاطرنشان کرد: برای بازی با آرژانتین و فرانسه صحبت های انجام داده ام و امیدوارم تغییراتی ایجاد نشود و بتوانیم حداقل این دو بازی را برگزار کنیم.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران در پاسخ به این مطب که کاهش وزن آلکنو سوژه فضای مجازی است و آیا علاقه‌ای به غذاهای ایرانی ندارید؟ گفت: آوازه غذاهای ایرانی را قبلا شنیده بودم و فدراسیون نیز در این زمینه سنگ تمام گذاشته است.
وی تصریح کرد: از 10 روز قبل از آمدن به ایران عزم خود را برای کاهش وزن جزم کردم و هر روز تمرینات فشرده‌ای برای رسیدن به این هدف انجام می‌دهم. ایرانی‌ها خیلی خوش‌چهره و خوش‌استایل هستند و من هم باید مانند شما باشم و خود را متناسب با آنان تغییر دهم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1735136
ارسال نظر
نظرات