اخبار داغ

آیت الله رئیسی:

دانشمندان برای رفع مشکلات کشور راهکارهای عملیاتی ارائه کنند

news-details
رییس‌جمهور ارائه راهکار برای حل مسائل و مشکلات کشور را از ویژگی‌های علوم کاربردی دانست و از دانشمندان و پژوهشگران خواست علاوه بر تلاش برای پیشرفت علمی و فتح مرزهای دانش، با شناخت مسائل کشور، راهکارهای عملیاتی برای رفع مشکلات، ارائه کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور، در ضیافت افطار با جمعی از اساتید دانشگاه و دانشمندان یک درصد پر استناد جهان، با اشاره به جایگاه علمی ایران در منطقه و جهان، جامعه علمی و به‌خصوص دانشمندان را تضمین کننده شتاب رشد علمی کشور دانست.

وی ارائه راهکار برای حل مسائل و مشکلات کشور را از ویژگی‌های علوم کاربردی دانست و با تاکید بر ضرورت ورود علوم کاربردی به میدان حل مسائل و مشکلات کشور، از دانشمندان و پژوهشگران خواست علاوه بر تلاش برای پیشرفت علمی و فتح مرزهای دانش، با شناخت مسائل کشور، راهکارهای عملیاتی برای رفع مشکلات، ارائه کنند.

رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ضرورت توجه به تأمین نیازهای جامعه علمی کشور افزود: با توجه به امکانات و ظرفیت‌های فراوان موجود در کشور، مشکلاتی مثل تأمین مسکن اساتید و دانشمندان و یا اشتغال دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دوره دکترا قابل حل است.

آیت‌الله رئیسی همچنین در پاسخ به درخواست برخی اساتید حاضر در جلسه برای تأمین تجهیزات مورد نیاز امور پژوهشی مراکز علمی، بر ضرورت تقویت صندوق ویژه پژوهش در وزارت علوم و تأمین بودجه مورد نیاز برای تهیه تجهیزات لازم از محل منابع این صندوق تاکید کرد.

رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه هزینه در حوزه علم و دانش و دانشگاه‌های کشور در حقیقت سرمایه‌گذاری است، اظهار کرد: با برنامه‌ریزی صحیح می‌توان علم و دانش به‌دست آمده در مراکز علمی را به ثروت پایدار تبدیل کرد.

وی با اشاره به ترفندهای دشمنان برای جذب نخبگان کشورها تاکید کرد: باید زمینه‌های حضور دانشمندان ایرانی را که سرمایه‌های عظیم کشور هستند در داخل فراهم کنیم.

رییس‌جمهور با بیان اینکه بخش تولید کشور به شدت نیازمند نیروهای ماهر، کاردان و دانشمند است، وزارتخانه‌های علوم و بهداشت را مأمور کرد زمینه تسهیل حضور نیروهای ماهر و دانشمندان را در بخش‌های مختلف تولیدی کشور فراهم کنند.

موافقت با پیشنهاد تشکیل باشگاه دانشمندان برتر برای رصد مشکلات کشور و ارائه راهکار رفع آنها از دیگر محورهای صحبت‌های رییس‌جمهور در این جلسه بود.

رییس‌جمهور با تاکید بر تلاش برای ارتقای بهره‌وری در کشور، وجود بیش از ۱۰۰ هزار عضو هیئت علمی در کشور را ظرفیت مناسبی برای ارائه راهکار حل مشکلات از جمله افزایش بهره‌وری در کشور دانست.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به اینکه تجربه استفاده از ظرفیت دانشجویان، دانشمندان و اساتید دانشگاه‌های وزارتخانه‌های علوم و بهداشت در زمینه حل مسائل کشور موفق بوده است، گفت: روزگاری مردم برای تزریق واکسن کرونا به دیگر کشورها می‌رفتند، اما دانشمندان ما با افتخار شش نوع واکسن تولید کردند و کشور از واردکننده واکسن، به صادرکننده تبدیل شد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه