اخبار داغ

یادداشت شهرام محمودی درباره تیم ملی والیبال؛

بازگشت به عقب/ به من فرصت بده!

بازگشت به عقب/ به من فرصت بده!
شهرام محمودی بازیکن سابق تیم ملی والیبال در یادداشتی به تحلیل و بررسی شرایط تیم ملی والیبال در لیگ ملت ها پرداخته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عملکرد ایران در تورنمنت لیگ ملت‌ها در دو هفته‌ای که برگزار شد قابل قبول نبود؛ نمی‌توان نتایجی که تیم ملی کسب کرد را کتمان کنیم. از 8 بازی، تیم ملی تنها موفق به دو پیروزی شده و این نتایج برای مردم و جامعه والیبال قابل قبول نیست.

عوامل زیادی مثل نبود بازیکنان باتجربه تاثیرگذار بود. از آن طرف برخی بازیکنان جوان به تیم ملی اضافه شدند که نیاز است به آن‌ها زمان بدهیم تا تجربه کسب کنند تا در مصاف با تیم‌های مطرح دنیا با اعتماد به نفس کافی وارد میدان شوند. به هر حال جوانگرایی و تغییر نسل تاوان دارد و باید به کادرفنی و بازیکنان تیم فرصت بدهیم. بازیکنان جوان باید میدان ببینند تا پخته شوند؛ چرا که هر مسابقه بین‌المللی با چندین ماه تمرین برابر است و به بازیکنان جوان کمک می‌کند. در کنار آن باید به رنکینگ جهانی هم توجه کنیم؛ در سال منتهی به المپیک جایگاه تیم‌ها در جهان اهمیت زیادی دارد و روند تیم ملی باید به گونه‌ای باشد که تیم ملی بتواند به المپیک صعود کند. مردم و اهالی والیبال باید صبور باشند، قطعاً تیم ملی از نظر فنی هم نقطه ضعف داشت و کادرفنی باید آن را برطرف کند.

به لحاظ روحی و روانی بازیکنان شرایط خوبی نداشتند و این موضوع تأثیر زیادی روی عملکرد آن‌ها گذاشت. بازیکنان به خودباوری نرسیده بودند و همین موضوع باعث شد تا بازی مقابل ایتالیا در شرایطی که تنها یک امتیاز با پیروزی فاصله داشتند آن ست را واگذار کردند. این مسائل به بی‌تجربگی بازیکنان برمی‌گردد که نتوانستند در شرایط حساس نتیجه را به نفع ایران تمام کنند.

اصلی‌ترین ضعف ایران در دریافت سرویس پرشی بود. متأسفانه یکی از مشکلات همیشگی تیم ملی ضعف در دریافت سرویس پرشی است و از قدیم این مشکل وجود داشته است. گاهی وقت‌ها با تمرینات منظم این ایراد را برطرف کرده بودیم و کمتر از آن آسیب می‌دیدیم اما الان به نظرم به یکی از نقاط ضعف اصلی تیم تبدیل شده است.

هنور اتفاقی رخ نداد اما برخی ها  از تغییر سرمربی تیم و جذب مربی خارجی حرف می زنند که غلط است. من از همان ابتدا حامی مربیان ایرانی بودم و الان هم با وجود اینکه تیم ملی در دو هفته تورنمنت رقابت‌های لیگ ملت‌ها خوب نتیجه نگرفته اما باز هم نظرم روی مربی ایرانی است؛ چرا که معتقدم مربیان ایرانی علم و دانش روز والیبال دنیا را دارند و می‌توانند به تیم ملی کمک کنند. عطایی رزومه مشخصی دارد. درست است که شرایط این‌طور است اما باید به مربیان ایرانی فرصت بدهیم و به آن‌ها اعتماد کنیم. جذب مربی خارجی بازگشت به عقب است؛ ما می‌توانیم از مربیان به روز و مطرح والیبال دنیا در کنار کادرفنی ایرانی تیم ملی استفاده کنیم و به عنوان مربی تمرین دهنده از آن‌ها بهره ببریم. مربیان ما به روز هستند اما باید خودشان را هم به روز نگه دارند، بهتر است همان قدری که از مربیان خارجی حمایت می‌شود از مربیان ایرانی هم حمایت کنیم.

شهرام محمودی – بازیکن سابق تیم ملی والیبال

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه