اخبار داغ

عباسعلی کدخدایی در گفتگو با دانا:

شورای نگهبان از نهادهای مهم و تاثیرگذار در نظام سیاسی جمهوری اسلامی است

شورای نگهبان از نهادهای مهم و تاثیرگذار در نظام سیاسی جمهوری اسلامی است
رئیس پژوهشکده شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان با توجه به جایگاهی که در قانون اساسی دارد، از نهادهای مهم و تاثیرگذار در نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران است.

عباسعلی کدخدایی رئیس پژوهشکده شورای نگهبان در گفتگو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا به مناسبت ۲۶ تیرماه، سالروز تأسیس شورای نگهبان درباره جایگاه و اهمیت این نهاد در نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: شورای نگهبان با توجه به جایگاهی که در قانون اساسی دارد، از نهادهای مهم و تاثیرگذار در نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران است و با توجه به وظیفه‌ی اصلی که برعهده دارد، نظارت بر مصوبات مجلس، نظارت بر انتخابات و همچنین تفسیر قانون اساسی که دارای اهمیت بسیاری هستند، می‌تواند عملکرد مهمی در جامعه داشته باشد.

وی با بیان اینکه ملاک شورای نگهبان در حوزه‌ی مصوبات بر اساس قانون اساسی، موازین شرع و اصول قانون اساسی است، گفت: تمامی مصوبات مجلس شورای اسلامی پیش از لازم الاجرا شدن، نیازمند اظهار نظر شورای نگهبان است بنابراین باید در این موارد دقت لازم صورت گیرد تا مصوباتی که از سوی مجلس شورای اسلامی به شورای نگهبان ارسال می‌شود، با موازین شرعی و همچنین عدم مغایرت آن‌ها با قانون اساسی، مطابقت داشته باشند.

عضو شورای نگهبان در ادامه افزود: در این زمینه، شورای نگهبان روزانه یا هفتگی جلساتی را دارد که مصوبات مختلفی برای آن‌ها ارسال می‌شود و در آن‌جا مورد بررسی قرار می‌ گیرند.

وی با اشاره به اینکه شورای نگهبان در حوزه‌ی انتخابات، دو وظیفه‌ی مهم را دارد، عنوان داشت: یکی بررسی صلاحیت‌های دواطلبانی است که می خواهند وارد مجلس یا ریاست جمهوری شوند و دوم هم نظارت بر صحت جریان انتخابات است تا از حق انتخاب و آرای مردم صیانت کند بنابراین مشخصاً در روز انتخابات فعالیت ما تشدید خواهد شد.

کدخدایی در پایان این گفتگو تصریح کرد:‌ لازم است شورای نگهبان در این دو بعد اطلاع رسانی موثر و اقدامات بیشتری را انجام دهد و همچنین باید گزارش کار شفاف تری را به مردم ارائه کند تا بتواند در انجام وظایف قانونی که دارد اعتماد بیشتری را از مردم جلب کند.

بیشتر بخوانید:

شورای نگهبان و نقش آن در حفظ تعادل قوای سیاسی در جمهوری اسلامی

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه