اخبار داغ

دانا گزارش می دهد؛

لابی صهیونیستی پشت پرده تصمیمات نگران کننده آژانس

لابی صهیونیستی پشت پرده تصمیمات نگران کننده آژانس
جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده است که تصمیمات و مواضع نگران کننده آژانس بین المللی انرژی اتمی کارکردی جز تامین نظر لابی صهیونیستی ندارد.

به گزارش خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ نشست فصلی شورای حکام سازمان ملل در حالی برگزار شد که تروئیکای اروپا در بیانیه ای مشترک مدعی شد، ایران به تعهدات بیانیه مشترک با آژانس در مارس گذشته پایبند نبوده است.

این ادعا در حالی مطرح شده است که در 14 اسفند سال گذشته مصادف با 5 مارس 2022،  بیانیه مشترک ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حل مسائل اختلافی منتشر شد.

در این بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران را موظف کرد حداکثر تا ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ (۲۰ مارس ۲۰۲۲) توضیحات خود درباره پرسش‌های آژانس را ارائه دهد تا آژانس در فرصتی دو هفته ای پس از دریافت اطلاعات، آنها را مرور کرده و سوالات خود را مطرح‌ کند.

انتشار این بیانیه که تلاشی در جهت تداوم پروژه ایران هراسی و تکمیل پازل لابی صهیونیستی بود، موجب شد سازمان انرژی اتمی در بیانیه ای پاسخ کارشکنی های آژانس را بدهد.

پایبندی ایران به بیانیه های ۲۶ اوت ۲۰۲۰ و ۵ مارس ۲۰۲۲

سازمان انرژی اتمی در بیانیه ای که به منظور پاسخ به موارد ادعایی آژانس تدوین کرد، اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران به طور کامل به تعهدات خود طبق موافقت‌نامه پادمان جامع (INFCIRC/۲۱۴) که آژانس از طریق آن به حفظ دانش خود به واسطه یک سازوکار راستی‌آزمایی قوی که در نظام راستی‌آزمایی آژانس از جمله اقدامات نظارتی و مراقبتی (C/S) منحصر به فرد در مورد مواد و فعالیت‌های هسته‌ای ایران ادامه می‌دهد، عمل می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: در راستای همکاری بیشتر با آژانس، ایران موافقت کرد تا در دو نوبت بیانیه‌های مشترک ۲۶ اوت ۲۰۲۰ و ۵ مارس ۲۰۲۲ را منعقد نماید که مفاد آن‌ها به طور کامل توسط جمهوری اسلامی ایران اجرا گردید.

پاسخ به ادعاها درباره سه مکان

سازمان انرژی اتمی همچنین درباره فعالیت هسته ای سه مکان ادعایی آژانس اعلام کرد: مکان‌های اشاره شده در گزارش فعلی مدیرکل مبتنی بر ادعاهای مطرح شده توسط طرف ثالث بدنیت-یعنی رژیم صهیونیستی-است که هیچ مبنای حقوقی ندارد. لازم به ذکر است که براساس اصول حقوق بین‌الملل "pacta tertiis nec nocent nec prosunt"، به معنای "معاهدات، حق و تکلیف برای طرف ثالث پدید نمی‌آورد" و همچنین ماده ۳۴ از کنوانسیون وین در مورد حقوق معاهدات بین دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی که تصریح می‌کند: "یک معاهده نمی‌تواند بدون رضایت طرف ثالث حقوق و تعهداتی ایجاد کند"، طرف غیرعضو موافقت‌نامه پادمانی بدون پایبندی به این اسناد نمی‌تواند از برخی حقوق و مزایای مندرج در این موافقت‌نامه بهره‌برداری و از آن علیه یک کشور عضو به منظور طرح هرگونه ادعا و وارد کردن آژانس در تحقیقات بی‌پایان استفاده کند.

مواضع نگران کننده آژانس برای تامین نظر لابی صهیونیستی

موضوع نگران کننده ای که جمهوری اسلامی ایران همواره درباره مواضع آژانس به آن تاکید کرده و این سازمان بین المللی را نسبت به آن هشدار داده است، موضوع تلفیق نمودن تعهدات کشورهای عضو تحت موافقت‌نامه پادمان جامع با تعهدات کشورهای عضو ذیل پروتکل الحاقی است هرچند که این مواضع سیاسی بوده و به منظور تامین نظر لابی صهیونیستی باشد.

ایران مکرراً به آژانس توضیح داده است که ادعاهای آن هیچ مبنای قانونی نداشته و تنها اتهاماتی بی‌پروایانه است. در واقع هیچ ماده هسته‌ای اظهار نشده‌ای در ایران وجود ندارد و ادعای آژانس صرفاً براساس اطلاعات نادرست و ساختگی ارائه شده توسط رژیم نامشروع صهیونیستی است که خود دارای سلاح‌های هسته‌ای است.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون همکاری کامل خود را فراتر از تعهداتش براساس موافقت‌نامه پادمان جامع و پروتکل الحاقی نسبت به آژانس ارائه کرد و تاکید می کند که تمامی مواد و فعالیت‌های هسته‌ای ایران به طور کامل به آژانس اعلام شده است و نظام راستی‌آزمایی بسیار قوی را پشت سر گذاشته است.

در این میان، اما آژانس بین المللی انرژی اتمی برای نشان دادن حسن نیت خود نباید احتمال دخالت دشمنان سرسخت ایران در ارائه اطلاعات نادرست و ساختگی به آژانس و احتمال آلوده ساختن مکان‌ها توسط آنها، آن هم به ویژه زمانی که به طور مکرر قصد خود در مختل کردن فعالیت‌های هسته‌ای کاملاً صلح‌آمیز ایران و تلاش برای تضعیف همکاری بین ایران و آژانس را اعلام می‌کنند،  نادیده بگیرد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه

نظرات
اصغر -> 1402/06/26
پاسخ

چیزی به نابودیشون نمونده

احسان -> 1402/06/26
پاسخ

صهیونیستا نفس های آخر رو میکشند اینو خود خاخام ها در جلسات خصوصی که ازشون لو رفته گفتن. فقط ما باید بتونیم به نابودیشون سرعت بیشتری ببخشیم.