اخبار داغ

دانا گزارش می‌دهد؛

ایران در سوگ غروب آفتاب هشتم/ عزاداری میلیونی سوگواران در مشهد و سایر نقاط کشور

ایران در سوگ غروب آفتاب هشتم/ عزاداری میلیونی سوگواران در مشهد و سایر نقاط کشور
سالروز شهادت امام رضا(ع) صدها هزار نفر از عزاداران و محبان اهل بیت(ع) را از سراسر کشور و برخی کشورهای مسلمان همسایه به مشهد کشاند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محبت اهل بیت (ع) حد و مرز نمی شناسد و آنانی نیز که هزاران فرسنگ از مشهدالرضا دورند، درد دل خود را فرسنگ‌ها دور از او با نجوای زیرلب "یا رضا" بیان می کنند و همین مرهمی بر دل‌های بی‌قرارشان می شود.

شوری که هر ساله هزاران نفر را در در دهه آخر ماه صفر، با پای پیاده و یا سواره اما با قلبی بی‌قرار و پر از شوق به مشهد می‌کشاند، نشان از همان محبت بی‌حد و مرز دارد.

از چند شب پیش و از آستانه رحلت پیامبر(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) صدای سنج و زنجیر در نقاط مختلف مشهد بویژه مسیرهای منتهی به حرم مطهر رضوی شنیده می‌شود و دسته‌های پرشمار عزادار در حال حرکت به سوی حرم هستند تا آیین عزاداری را در بارگاه امام هشتم شیعیان برپا دارند.

اوج عزاداری ها اما از دیشب شروع شد و خیابان‌های منتهی به بارگاه رضوی پر از جمعیت زائران و مجاورانی شده است که یا در دسته‌های عزاداری در حال سینه‌زنی و زنجیرزنی هستند یا در صفوف متحدالشکل و مرتب به سمت بارگاه رضوی حرکت می‌کنند.

نوای محزون و دل‌نشین مداحان و ذاکران در صحن و سرای رضوی طنین افکنده است و نه‌ تنها جمعیت حاضر در صحن‌ها و بست‌های حرم مطهر را به خروش آورده، بلکه دل میلیون ها عاشق و دلداده را که قلب‌های خود را از طریق پخش زنده رسانه ها روانه زیارت خورشید هشتمین کرده‌اند، نیز به لرزه درآورده است.

دیشب به مناسبت شب شهادت حضرت رضا (ع) آیین سنتی خطبه خوانی با حضور خدام و زائران در صحن پیامبر اعظم برپا شد. این مراسم نورانی با شعار «آرام جان‌ها» از ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه با قرائت آیات نورانی قرآن کریم شروع شد که سخنرانی تولیت آستان قدس رضوی نیز از جمله برنامه های این مراسم بود.

در بخش پایانی این مراسم، عزاداری و شمع گردانی خدام با نوحه خوانی ذاکران اهل بیت انجام و خطبه شب شهادت توسط یکی از وعاظ قرائت شد.

امروز هم در هر خیابان و کوچه منتهی به حرم رضوی، پرچم ‎های عزاداری به اهتزاز درآمده است و صدای طبل و بر هم کوبیده شدن سنج هیات‌های عزادار، خبر از مصیبتی سنگین را فریاد می‌کند.

صحن و سرای بارگاه منور رضوی در سوگ این مصیبت سیاه‌پوش است و بار دیگر دل شیعیان با ذکر مصائب مظلومیت خاندان عصمت و طهارت(ع) داغدار و اندوهگین شد.

صحن و سرای رضوی با نصب بیش از پنج هزار مترمربع کتیبه مناسبتی و پرچم و پارچه مشکی، سیاهپوش شده است.

در حال حاضر ۱۴ کتیبه بزرگ مناسبتی بر بلندای ایوان‌های صحن های انقلاب اسلامی، آزادی، جمهوری اسلامی، قدس، گوهرشاد، پیامبر اعظم(ص) و شیخ بهایی و سه کتیبه بزرگ مناسبتی بر بالای بست‌های ورودی شیخ طوسی، شیخ طبرسی و نواب صفوی نصب شده که با عبارات مرتبط با این ایام مزین شده است.

«جام جهان نماست در این قطعه از بهشت/ آرام جان ‌ماست در این قطعه از بهشت»، «ماتم جانسوز احمد موسم اشک و بکاست/ ذکر زهرا گه پدر، گاهی حسن، گاهی رضاست»، «همه جان‌ها به فدای رخ تابان محمد(ص) / می‌دهم جان همه پای دین و قرآن محمد(ص)» و «زِ آستان رضایم خدا جدا نکند/ من و جدایی از این آستان خدا نکند»، از جمله ابیاتی است که بر روی کتیبه‌های بزرگ مناسبتی صحن انقلاب به چشم می‌خورد.

عباراتی همچون «غریب آقام/ آمدم بر درگهت با چشم گریان یا رضا(ع)»، «خوشا راهی که پایانش تو باشی»، «به طوس رفتم و ناله زدم غریب غریب/ ندا رسید زِ سوی رضا حسین حسین» و «رسول الله بابی انت و امی» نیز بر روی برخی از این کتیبه‌ها نقش بسته است.

همچنین کتیبه‌های عمودی در جای جای حرم مطهر قابل رؤیت است که به القاب امام هشتم(ع) از جمله «یا امام شهید»، «یا امام غریب» و «عالم آل محمد» مزین است. پرچم‌های مشکی نیز در نقاط مختلف همچون صحن پیامبر اعظم(ص) و بر سر در بست‌های ورودی‌ در اهتزاز است و ۲۰ کتل نیز در صحن‌های مختلف نصب شده است.

دیگر نقاط از اماکن حرم رضوی مانند پارکینگ‌ها، سقاخانه‌ها، گلدسته‌ها، نقاره‌خانه و... با پارچه و کتیبه مشکی سیاهپوش شده و سوگ و ماتم دل زائران و مجاورانی را که برای شرکت در محافل عزاداری ایام پایانی صفر به ویژه سالروز شهادت حضرت ثامن الحجج(ع) به این حریم قدسی مشرف می‌شوند، بیش از پیش نمایان کرده است.

حکایت نامه‌هایی که در صحن و سرای علی بن موسی الرضا (ع) عاقبت به خیر می‌شوند

مدیرکل نذورات آستان قدس رضوی، درباره نامه‌هایی که در صحن و سرای علی بن موسی الرضا (ع) عاقبت به خیر می‌شوند گفت: مردم ارادت به امام هشتم (ع) را با زبان خودشان در این نامه ها نوشته‌اند در هر شغل و جایگاهی که باشند، این بخش از نامه‌ها محتوای بسیار پرباری دارند و ما آن‌ها را به اداره مکتوبات حرم می‌فرستیم که بخشی از خزانه حضرت است تا آنجا نگهداری شوند.

او می‌گوید: بخشی از این نامه‌ها هم که بیشتر از طرف جوان‌هاست، مربوط به مسائل ازدواج و زندگی است، حتی خیلی‌ها کارت عروسی‌شان را داخل حرم می‌اندازند و امیدوارند زندگی‌شان با نگاه پرمهر امام رضا (ع) پر از معرفت و شناخت و برکت باشد. خیلی وقت‌ها همکاران ما تماس می‌گیرند و این پیوند ازدواج را به این جوان‌ها که امام رضا (ع) را شریک جشن و مهمانی‌شان کرده‌اند، تبریک می‌گویند.

اسماعیل زاده می‌گوید: بخشی از نامه‌ها هم مربوط به کودکان است که آرزوهایشان را با درخواست‌هایی که دارند نوشته‌اند و ما این‌ها را در بخش دیگری بررسی می‌کنیم و تا جایی که مقدور باشد، مقدمات برآورده شدن این آرزو‌ها را فراهم می‌کنیم.او می‌گوید: ما نامه‌هایی را داریم که درخواست شفا و درمان دارند؛ به‌خصوص از طرف افرادی که خودشان یا عضوی از خانواده‌شان بیماری لاعلاج دارد. قسمتی از نامه‌ها هم به گرفتاری‌های مالی افراد برمی‌گردد، خیلی‌ها جهیزیه می‌خواهند، خیلی‌ها پول کرایه خانه ندارند، خیلی‌ها بدهی دارند و ما این‌ها را هم بعد از دسته‌بندی به بنیاد کرامت آستان قدس ارجاع می‌دهیم که حوزه فعالیتش خدمات‌رسانی اجتماعی و کمک به محرومان است.

چهار و نیم میلیون زائر به مشهد مقدس وارد شدند

حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد،  معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی در گفتگویی گفت: از امروز بازگشت زائران نیز آغاز شده است و طبق آمار بیش از هزار و ۹۲۰ اتوبوس پیش فروش شده که یک رکورد شمرده می‌شود.

وی با اشاره به تاکید رییس جمهور بر تقویت ظرفیتهای خدمت رسانی به زائران در دیدار با مسوولان استانی بیان کرد: علاوه بر افزایش ظرفیت ناوگان جاده‌ای، هواپیماهای پهن پیکر نیز بکار گرفته شده و ناوگان ریلی نیز افزایش یافته است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: جریان خدمت رسانی به زائران تا پایان شهریورماه ادامه دارد.

وی گفت: از زائران و مجاوران درخواست می‌شود برای بازگشت خود برنامه ریزی کنند تا در مسیر برگشت با ترافیک سنگین مواجه نشوند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه