اخبار داغ

کسب ۲ مدال در روز نخست توسط زنان؛

بازی‌های آسیایی هانگ‌ژو| صعود تیم فوتبال امید به یک‌هشتم با صدرنشینی؛ شگفتی بزرگ ایران در پینگ‌پنگ!

بازی‌های آسیایی هانگ‌ژو| صعود تیم فوتبال امید به یک‌هشتم با صدرنشینی؛ شگفتی بزرگ ایران در پینگ‌پنگ!
بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ با پی‌گیری رقابت‌های ورزشی از امروز به شکل رسمی در هانگ‌ژوی چین آغاز شده و تا اواسط مهرماه ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار اعزامی شبکه اطلاع‌رسانی دانا از هانگ‌ژو؛ شب گذشته پس از برگزاری مراسم افتتاحیه در ورزشگاه اصلی شهر میزبان بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲، نوزدهمین دوره از این رویداد در هانگ‌ژو از امروز به شکل رسمی با پی‌گیری مسابقات مختلف در رشته‌های ورزشی متفاوت آغاز شده است.

روئینگ؛ نقره روئینگ سنگین وزن زنان برای ایران

در اولین روز نوزدهمین دوره بازی های آسیایی هانگژو، ملی پوشان رویینگ ایران در فینال بخش دونفره به میدان رفتند.

نازنين ملايى و كيميا زارعى در فينال سبک وزن دونفره و در یک رقابت نزدیک با تیم‌های اندونزی‌ و‌ ازبکستان با رکورد ۷:۱۷:۹۰ به مقام چهارم دست یافتند. تیم های چین، ازبکستان و اندونزی به ترتیب مقام های اول تا سوم را کسب کردند. این در حالی است که فاصله ایران با مدال برنز فقط ۲۶ صدم ثانیه بود.

قایقرانان ایرانی به فاصله چندم ثانیه با نفرسوم فاصله داشتند و از خط پایان گذشتند و به مدال نرسیدند. همین مسأله ناراحتی دو ملی پوش را به همراه داشت که حاضر نبودند از آب خارج شوند.

روئینگ دونفره سنگین وزن زنان نقره ای شد

در رویینگ دونفره سنگین وزن زنان، قایق ایران با ترکیب مهسا جاور و زینب نوروزی در مرحله گروهی در بین قایق های قزاقستان، کره‌جنوبی، سریلانکا، ویتنام زمان ۷ دقیقه و ۹ ثانیه و ۲۹ صدم ثانیه را ثبت کرد و اول شد و به فینال A رسید.از ساعت 5:30 صبح هم در رقابت با تیم‌های کره، تایلند، چین، ویتنام و قزاقستان توانست با رکورد 7:17:8 دوم شد و به مدال نقره رسید تا نخستین مدال کاروان ایران در بازیهای آسیایی ثبت شود. چینی ها اول شدند.

پايان كار تيم دونفره مردان رويينگ ايران با عنوان چهارمى

تيم ملى رويينگ دونفره سنگين وزن مردان ايران به مقام چهارمى بازى هاى آسيايى دست يافت. در فينال رويينگ سنگين وزن مردان اميرحسين محمودپور و رضا قهرمانى به مصاف رقباى خود رفتند و در نهايت با ركورد ٦:٣٤:٠٢ به مقام چهارمى دست يافتند. در اين رقابت تيم هاى چين، ازبكستان و اندونزى به ترتيب به مقام هاى اول تا سوم رسيدند و ايران از دستيابی به مدال بازماند.

تیراندازی؛ ناکامی دختران ایران در تفنگ ۱۰ متر

مسابقات تیراندازی بازی های آسیایی از امروز یکشنبه با برگزاری رقابت های تفنگ بادی ۱۰ متر زنان آغاز شد.

شرمینه چهل امیرانی، الهه احمدی و نجمه خدمتی نمایندگان ایران در این بخش بودند که از صعود به فینال و کسب مدال بازماندند.

در رده بندی نهایی شرمینه چهل امیرانی با ۶۲۸/۶ امتیاز در جایگاه یازدهم ایستاد، الهه احمدی و نجمه خدمتی هم با امتیاز ۶۲۶/۹ و ۶۲۰/۵ به ترتیب در رده های هفدهم و سی و هشتم قرار گرفتند. در این بخش ۵۹ تیرانداز حضور داشتند.

همچنین در بخش تیمی، تیم ایران با ترکیب الهه احمدی. نجمه خدمتی و شرمینه چهل امیرانی با امتیاز ۱۸۷۶ در میان ۱۴ تیم حاضر صاحب جایگاه هشتم شد.

مسابقات تیراندازی بازی های آسیایی روز دوشنبه با برگزاری رقابت های تفنگ بعدی ۱۰ متر انفرادی و تیمی مردان پیگیری می شود.

ناهماهنگی سیستمی و داوران در اعلام نتایج تفنگ تیمی زنان

در پایان مسابقات تفنگ بادی ۱۰ متر بانوان و پس از اعلام نتایج به صورت سیستمی جایگاه تیم تفنگ بانوان کشورمان هشتم اعلام شد اما در لیست اعلامی از سوی داوران ایران در رده هفتم قرار گرفت.
این موضوع از سوی ناصر رسولی، سرپرست تیم تیراندازی کشورمان پیگیری شد و با توجه به ارجحیت نتیجه اعلام شده از سوی داوران،  در نهایت تیم دختران ایران هفتم شد.

ووشو؛ دست پیغمبری به مدال نرسید

نماینده کشورمان در رقابت‌های تالو بازی‌های آسیایی هانگژو، از رسیدن به مدال بازماند. رقابت‌های تالو در فرم چانگ‌چوان از ساعت ۹ صبح امروز(یکشنبه) آغاز شد. احسان پیغمبری نماینده ایران در این فرم به‌رغم اجرای تحسین‌برانگیز، موفق به کسب مدال نشد. پیغمبری در این رقابت‌ها موفق به کسب امتیاز ۹.۴۴۳ شد. مراسم اهدای مدال این فرم، پس از اتمام رقابت‌های برگزار شد و 3 کشور چین و اندونزی و ماکائو به ترتیب با ۹.۸۴، ۹.۷۸ و ۹.۷۶ امتیاز عناوین اول تا سوم را از آن خود کردند.

در بخش تالو تیم ملی کشورمان با ۷ نماینده شامل ۴ مرد و ۳ زن در این پیکارها حضور دارد. هدایت تیم ملی تالو مردان برعهده فرشاد عربی و محبوبه کریمی نیز سرمربی تیم تالو زنان است.

پومسه؛ حذف زنده دل، مدال برنز سلحشوری

تکواندو ایران در نوزدهمین دوره بازی های آسیایی با دو نماینده مرجان سلحشوری و مرتضی زنده دل در بخش پومسه شرکت کرده است. مرتضی زنده دل با قبول شکست مقابل حریفی از چین تایپه از دور مسابقات پومسه بازی های آسیایی کنار رفت. در آغاز رقابت های تکواندو در بخش پومسه، نماینده کشورمان نتوانست مایونگ ژونگ را مغلوب کند و از صعود به یک هشتم نهایی بازماند. هدایت تیم پومسه مردان را علی نادعلی برعهده دارد.

صعود سلحشوری به دور دوم 

مرجان سلحشوری اولین حریفش در بازی های آسیایی را شکست داد. روز اول مسابقات تکواندو بخش پومسه امروز در سالن مرکز فرهنگی شهر هانگژو آغاز شد. مرجان سلحشوری دختر پومسه رو ایران موفق شد روما خاتون از بنگلادش را با امتیاز ۷.۷۲۰ از پیش رو بردارد و به یک هشتم نهایی صعود کند. مرجان سلحشوری دومین حریفش در بازی های آسیایی را نیز مغلوب و مدالش را قطعی کرد. تنها ملی پوش پومسه بانوان پس از گذشتن از سد رقیب بنگلادشی، این بار بینتی عبدول کریم حریفی از مالزی را شکست داد و با صعود به نیمه نهایی مدال برنزش قطعی شد. سلحشوری برای صعود به فینال باید با نیوای تکواندوکای ژاپنی مبارزه کند. هدایت تیم پومسه زنان را آتوسا فرهمند برعهده دارد.

سلحشوری در دیدار نیمه‌نهایی به مصاف یوئیوکو نیوا از ژاپن رفت و در پایان با نتیجه ۶.۸۶۰ بر ۶.۴۴۰ مغلوب حریف خود شد و به مدال برنز رسید. سلحشوری در حالی به مدال برنز دست یافت که در دوره گذشته بازی‌های آسیایی مدال نقره کسب کرده بود.

شنا؛ رکوردشکنی شناگر جوان ایران؛ سهران رکورد ایران را شکست

مسابقات شنا نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی هانگژو ۲۰۲۳ دوم الی هفتم مهر ماه ۱۴۰۲ در سالن ورزش های آبی مرکز المپیک هانگژو برگزار می‌شود. در نخستین روز از مسابقات شنا بازی‌های آسیایی هانگژو ۲۰۲۲  صبح امروز (یکشنبه) 3 نماینده ایران در ماده های ۲۰۰ مترمختلط انفرادی، ۱۰۰ متر آزاد و ۱۰۰ متر کرال پشت به آب زدند.

ابتدا متین سهران در مقدماتی ماده ۲۰۰ متر مختلط انفرادی با حریفان قدرتمند آسیایی خود به رقابت پرداخت. سهران ۲۰۰ متر مختلط را در مدت زمان ۰۲:۰۵٫۸۷ شنا کرد و با رکورد شکنی در این ماده در جایگاه ۱۴ قرار گرفت و به کار خود پایان داد. سهران با ثبت این زمان موفق شد رکورد این ماده را پس از ۱۴ سال بهبود بخشد. پیش از این سعید ملکا آشتیانی با زمان ۰۲:۰۵٫۹۶ در رقابت های قهرمانی جهان رم سال ۲۰۰۹ رکورد این ماده را به نام خود ثبت کرده بود.

در ادامه سامیار عبدلی شناگر آینده دار ایران در مرحله مقدماتی ماده ۱۰۰ متر کرال سینه با حریفان خود به رقابت پرداخت. پیش از این قرار بود متین سهران دیگر نماینده ایران در این ماده به آب بزند که با نظر کادر فنی تیم از حضور در این ماده انصراف داد. عبدلی ۱۰۰ متر را در مدت زمان ۰۰:۵۰٫۹۲ شنا کرد و با ایستادن در جایگاه ۱۶ به کار خود پایان داد.

هومر عباسی آخرین نماینده ایران در روز نخست این مسابقات برای رقابت با حریفان خود در مرحله مقدماتی ۱۰۰ متر کرال پشت به آب زد. عباسی در پایان با ثبت ۰۰:۵۸٫۲۰ در رتبه ۱۸ قرار گرفت.

در ادامه شناگران ایران فردا(دوشنبه) در مرحله مقدماتی ماده های ۵۰ آزاد و ۵۰ کرال پشت با حریفان خود به رقابت خواهند پرداخت.والیبال ساحلی؛ صعود تیم‌های ملی ایران به جمع ۸ تیم برتر

مسابقات والیبال ساحلی نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی با شرکت ۲۷ تیم از روز دوشنبه ۲۸ شهریور آغاز شده است و تا ۶ مهر در زمین‌های ساحلی شهر نینگ‌بو ادامه دارد.

مرحله نخست حذفی این رقابت‌ها از صبح امروز (یکشنبه دوم مهر) آغاز شد و تیم‌های ملی والیبال ساحلی ایران نیز که با کسب سه پیروزی متوالی، بدون شکست و بدون ست باخته به‌عنوان تیم‌های اول گروه‌های F و H به جمع ۱۶ تیم برتر مسابقات راه یافته بودند، برای راهیابی به جمع هشت تیم برتر مسابقات تلاش خود را آغاز کردند.

تیم ملی ب والیبال ساحلی ایران (عباس پورعسگری – علیرضا آقاجانی) در این مرحله به مصاف تایلند دو (کاوواسایی – جونگک لانگ) رفت و دو بر صفر این تیم را شکست داد.

ملی‌پوشان ساحلی کشورمان در دو ست این مسابقه که 35 دقیقه طول کشید، با امتیاز مشابه 21 بر 15 حریف تایلندی را شکست دادند و به جمع هشت تیم برتر مسابقات راه یافتند.

تیم ملی ب والیبال ساحلی ایران از ساعت 7:30 دقیقه فردا (دوشنبه سوم مهرماه) در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف اندونزی یک می‌رود.

تیم ملی الف والیبال ساحلی ایران (بهمن سالمی – سینا شوکتی) نیز از ساعت 10:30  دقیقه امروز در مرحله یک هشتم نهایی به مصاف ژاپن (تاکاهاشی –  آگابه) می‌رود.

همچنین تیم الف ایران از ساعت ۱۰:۳۰  دقیقه امروز در مرحله یک هشتم نهایی به مصاف ژاپن (تاکاهاشی –  آگابه) رفت و با شکست دو بر یک حریف به مرحله بعد صعود کرد.

ملی‌پوشان ساحلی کشورمان در ست دوم این مسابقه ۲۱ بر ۱۸ مغلوب سامورایی‌ها شدند اما در ست‌های اول و سوم با امتیازهای ۲۱ بر ۱۶ و ۱۵ بر ۶ حریف ژاپنی را شکست دادند و به جمع هشت تیم برتر مسابقات راه یافتند تا در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف برنده قطر یک و عمان یک بروند.

تیم ملی ب والیبال ساحلی ایران (عباس پورعسگری – علیرضا آقاجانی) نیز صبح امروز در این مرحله به مصاف تایلند دو (کاوواسایی – جونگک لانگ) رفت و دو بر صفر این تیم را شکست داد تا در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف اندونزی یک برود.

بدین ترتیب دو تیم ایران به مرحله یک چهارم نهایی و هشت تیم برتر بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ راه یافتند تا فردا (دوشنبه سوم مهر) به مصاف حریفان خود بروند.

جودو؛ شکست محمودی برابر حریف کره شمالی

رقابت های جودو بازیهای آسیایی هانگژو از صبح امروز در استادیوم شیائوشان لین پو آغاز و طی آن ابوالفضل محمودی در وزن منهای 66 برابر ریی کیومسونگ از کره شمالی قرار گرفت.

در این مسابقه نماینده کشورمان مسابقه بسیار خوبی از خود بنمایش گذاشت بطوریکه تا ثانیه های آخر مبارزه حریف کره ای ضمن دریافت دو کارت زرد علنا نتوانست کاری از پیش ببرد ولی در ثانیه های پایانی نماینده کشورمان ایپون شد تا حریف کره شمالی با این برد به دور بعد راه یابد.

در این وزن 25 جودو‌کار از کشورهای نپال، مغولستان، هنگ کنگ، تاجیکستان، ویتنام، بحرین، چین، لبنان، ازبکستان، ماکائو، ترکمنستان، کره جنوبی، کره شمالی، ایران، قزاقستان، چین، بوتان، قرقیزستان، چین تایپه، ژاپن، کویت، امارات، یمن، فیلیپین،هند و تایلند حضور دارند.

تیم ملی جودو کشورمان با 4 نماینده مریم بربط منهای70 در بخش زنان و ابوالفضل محمودی منهای 66، مهدی فتحی پور منهای 81 و قاسم باغچقی منهای 90 در این مسابقات حضور دارد.

ژیمناستیک؛ راهیابی خسرونژاد و حمیدی به بخش فینال ۶ وسیله - صعود الفتی به فینال

در پایان مسابقات دیویژن ۱ از دور مقدماتی رقابت‌های ژیمناستیک بازی‌های آسیایی هانگژو که با حضور نمایندگان کره جنوبی، ایران، ویتنام و سریلانکا برگزار شد، در بخش انفرادی ۶ اسباب، 2 ژیمناست از کره جنوبی با امتیازهای ۸۱.۲۶۵ و ۷۹.۶۶۵ اول و دوم شدند و بعد از آنها محمدرضا خسرونژاد و محمدرضا حمیدی از ایران با امتیازهای ۷۵.۷۶۴ و ۷۵.۷۹۸ به ترتیب سوم و چهارم شدند. در این جدول ۹ ژیمناست حضور داشتند. دو نماینده کشورمان برای حضور در فینال فینالیست‌های ۶ اسباب باید تا پایان رقابت‌های ساب دیویژن ۳ که ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران تمام می‌شود، منتظر بمانند.

در دور مقدماتی مسابقات ژیمناستیک بازیهای آسیایی هانگژو، مهدی الفتی با کسب نمره ۱۴.۵۶۶ و قرار گرفتن در رتبه دوم پرش خرک ، توانست در رقابت با ژیمناستهای قدرتمند آسیا به فینال این وسیله راه پیدا کند. محمدرضا خسرونژاد به عنوان نفر دهم و آقای محمدرضا حمیدی به عنوان نفر دوازدهم به مرحله فینال بخش ۶ وسیله (قهرمان قهرمانان) راه پیدا کردند.

هندبال؛ برد قاطعانه در بازی نخست

تیم ملی هندبال ایران در نخستین بازی نوزدهمین دوره بازی های آسیایی شروع طوفانی داشت و از ابتدای بازی با پنج گل پیش افتاد.اولین گل مغولستان در حالی به ثبت رسید که توپ ابتدا به تیرک خورد و سپس با برخورد به محمد سیاووشی دروازه بان ایران به داخل دروازه رفت.اما روند برتری ایران در نیمه نخست تا ده بریک نیز ادامه داشت.نیمه اول با نتیجه ۳۰ بر ۷ به پایان رسید نیمه ای که اواخر آن با مصدومیت محمد سیاووشی دروازه بان و تعویض با علی رحیمی همراه بود.سیاووشی نیمه دوم هم به زمین برنگشت.نیمه دوم بازی وسلین وویوویچ به ترکیب دوم ایران وقت بازی داد و با این وجود روند برتری تیم ملی کشورمان همچنان ادامه پیدا کرد. بازی با نتیجه ۵۰ بر ۱۶ به سود ایران تمام شد.

هندبال ایران تاکنون در شش دوره از بازیهای آسیایی شرکت کرده که حاصل آن یک برنز و نقره بوده است. اولین حضور هندبالیستهای ایرانی به بازیهای آسیایی سئول کره جنوبی برمیگردد که در آن دوره در رده پنجم ایستادند. آنها بعد از دو دوره غیبت در بازیهای آسیایی ۱۹۹۸ بانکوک چهارم شدند.

مدال برنز بازیهای آسیایی ۲۰۰۶ دوحه اولین مدال هندبال ایران در ادوار بازیهای آسیایی بود. هندبالیستهای ایران بعد از آن در گوانگژو خوش درخشیدند و به فینال مسابقات راه یافتند. ملیپوشان در فینال مقابل کره شکست خوردند و به مدال نقره رسیدند.تیم ایران در دورههای بعدی بازیهای آسیایی اینچئون و جاکارتا افت کرد و به ترتیب جایگاه چهارم و پنجم رقابتها را به خود اختصاص داد.

ملی پوشان ایران در آخرین دوره قهرمانی آسیا بعد از چند سال افت در آسیا و غیبت در قهرمانی جهان چهارم شدند و جواز حضور در قهرمانی جهان را کسب کردند. آنها با این نتیجه توانستند نظر ستاد بازیهای آسیایی را جلب کنند.

گروه بندی:
گروه A: چین - کویت - تایلند
گروه B: قطر - کره جنوبی - هنگ کنگ
گروه C: بحرین - ازبکستان – قزاقستان
گروه D: عربستان - ایران - مغولستان- ژاپن

رضا یادگاری تنها لژیونر ایران ایران از مجارستان است که در این رقابت ها شرکت کرده است.محمد اروعی و پویا نوروزی نژاد از باشگاه های رومانی و آلمان مجوز شرکت در این رقابت ها را نگرفتند.

روح الله اکرمی نیا سرپرست تیم ملی هندبال درباره مصدومیت دروازه بان ایران گفت: خوشبختانه محمد سیاووشی مشکل خاصی ندارد و به بازی فردا با ژاپن می رسد و مشکل خاصی ندارد. علی رحیمی هم شرایط خوبی دارد. در نیمه دوم صرفا با نظر وویوویچ ترکیب دوم تیم بازی کرد.

تنیس روی میز؛ صعود تاریخی به نیمه‌نهایی، مدال قطعی شد

تیم ملی تنیس روی میز کشورمان در چهارمین بازی خود به مصاف ویتنام رفت و موفق شد حریف خود را ۳ بر صفر شکست داد. در این بازی ابتدا امیرحسین هدایی مقابل حریف خود قرار گرفت و ۳ بر یک به برتری دست یافت.  در دومین بازی نوشاد عالمیان به میدان رفت و او هم ۳ بر یک حریفش را شکست داد تا ایران در مجموع ۲ بر صفر پیش بیفتد. نیما عالمیان سومین ملی پوش ایران بود که مقابل حریف ویتنامی قرار گرفت و ۳ بر صفر به برتری رسید. ایران برای کسب مدال برنز عصر امروز با ژاپن روبرو شد.

ایران در این مصاف حساس با یک نمایش فوق العاده موفق به عبور از سد ژاپن تیم دون رنکینگ جهان شد. تیم ایران در مرحله نیمه نهایی با نتیجه ۳ بر صفر  ژاپن را شکست  داد و به نیمه نهایی رفت.

تیم تنیس روی میز ایران با صعود به نیمه نهایی مدال برنز خودرا قطعی کرد و پس از ۶۵ سال به مدال برنز تیمی رسید. پیش از این، پینگ‌پنگ ایران در بازی های آسیایی ۱۹۵۸ توکیو مدال برنز تیمی گرفته بود. برای تیم ایران نوشاد و نیما عالمیان و امیرحسین هدایی بازی کردند.

نیما عالمیان در بازی اول مقابل نفر چهار رنکینگ جهان بازی فوق العاده‌ای به نمایش گذاشت و توانست این بازیکن مطرح را شکست دهد. نوشاد عالمیان نیز همانند برادرش نمایش خوبی داشت و توانست حریفش را مغلوب کرد. نوشاد در حالی توگامی را شکست داد که پیش از این دومرتبه به این بازیکن باخته بود.

نتیجه دیدار مرحله یک چهارم نهایی به شرح زیر است:

بازی اول: نیما عالمیان (رنکینگ ۲۰۸ جهان) ۳ - هاریموتو (رنکینگ ۴ جهان) ۲

امتیاز: ۸ - ۱۱، ۱۱ - ۵، ۱۵ - ۱۷، ۱۱ - ۶ و ۱۶ - ۱۴

بازی دوم: نوشاد عالمیان (رنکینگ ۵۳ جهان) ۳ - توگامی ( رنکینگ ۴۱ جهان) ۲

امتیاز: ۶ - ۱۱، ۱۱ - ۸، ۱۱ - ۶، ۱۱ - ۱۳ و ۱۱ - ۸

 بازی سوم: امیرحسین هدایی (رنکینگ ۱۳۰ جهان) ۳ - یوشیمورا ( رنکینگ ۷۹ جهان) ۲

امتیاز: ۴ - ۱۱، ۱۳ - ۱۱، ۱۱ - ۹، ۹ - ۱۱ و ۱۲ - ۱۰

شمشیربازی؛ اعلام قرعه سابریست‌ها

علی پاکدامن و محمد رهبری در جدول یک و دو اسلحه سابر مردان حریفان خود را شناختند. پاکدامن دارای رنکینگ ۱۰ جهان، دومین شمشیرباز و سرجدول گروه اول مقدماتی خواهد بود که باید با حریفانی از قزاقستان، ازبکستان، عراق، نپال و هنگ کنگ مبارزه کند. رهبری نیز در جدول دوم با حریفانی از ازبکستان، تایلند، ویتنام، اردن و عربستان روبه‌رو می‌شود. از هر کشور دو شمشیرباز سهمیه حضور در رقابت‌های انفرادی را خواهند داشت.

شطرنج؛ پیروزی شطرنج‌بازان ایرانی در رپید

در دور اول سید محمدامین طباطبایی مقابل «اردنه سوگار» از مغولستانی پیروز شد، پرهام مقصودلو در دیدار با «جودی ستیاکی» از اندونزی به تساوی رسید و مبینا علی‌نسب نیز مقابل «هومپی کونرو» از هند شکست خورد. در دور دوم طباطبایی حریفی از اندونزی را شکست داد، مقصودلو برابر نماینده چین تایپه به برتری رسید و علی‌نسب نیز شطرنج‌بازی از کره جنوبی را مغلوب کرد.

نتایج نمایندگان ایران در مرحله دوم:

پرهام مقصودلو ۱ -صفر سانگ ریموند از چین تایپه
سید محمدامین طباطبایی ۱ -صفر پریاس مورو نوندرا از اندونزی
مبینا علی نسب ۱ - صفر سئو جیوون از کره‌جنوبی

راند سوم و چهارم این بخش فردا برگزار می‌شود.

تنیس؛ شکست و انصراف صفی در دور نخست

در نخستین روز از بازی‌های آسیایی هانگژو، جدول انفرادی تنیس انفرادی زنان برگزار شد و نماینده ایران موفق به شکست حریفش نشد. مشکات الزهرا صفی، ملی‌پوش تنیس ایران پس از استراحت در دور اول، برابر جوآنا گارلند از چین تایپه قرار گرفت و با نتیجه ۲ بر صفر شکست خورد. صفی ست اول را با نتیجه ۶ بر صفر شکست خورد و در ست دوم در حالی که ۴ بر صفر عقب بود، انصراف داد. صفی برای نخستین‌بار در بازی‌های آسیایی شرکت کرد. او سال گذشته به دلیل حضور در گرنداسلم جوانان تاریخ ساز شده بود. تنیس ایران یک نماینده هم در بخش مردان دارد و سینا مقیمی پس از استراحت در دور اول، با بازیکن چین تایپه بازی خواهد کرد.

دوچرخه‌سواری؛ رقابت بامدادی پرتوآذر با ۱۴ دوچرخه سوار

بامداد دوشنبه ۳ مهرماه ۱۴۰۲ فرانک پرتوآذر در لوپ ۴ کیلومتری بازیهای آسیایی هانگژو با ۱۴ دوچرخه سوار از ۹ کشور به رقابت می پردازد. چین، اندونزی، فیلیپین، قزاقستان و تایلند هر کدام با دو نماینده، هنگ کنگ، نپال، ژاپن و چین تایپه که هر کدام با یک نماینده در این رقابت ها حضور دارند رقبای تنها بانوی رکابزن کشورمان خواهند بود.

لی هونگ فنگ چینی که ۲۸ ساله است با کسب پنج مدال طلا قهرمانی آسیا و نقره بازیهای آسیایی ۲۰۱۸ پرمدال ترین ورزشکار در بین ۱۴ رقیب پرتوآذر محسوب می شود. رقبای اصلی کاپیتان کراس کانتری بانوان ایران در مسیر رسیدن به مدال دو نماینده چین و آلینا سارکلووا قزاقستانی نیز هستند.

ووشو؛ صعود منصوریان به یک‌چهارم نهایی و پیروزی پناهی و محمدسیفی و صبری

ر روز نخست پیکارهای ووشو بازی‌های آسیایی ۲۰۲۳ هانگژو، الهه منصوریان در وزن۵۲- کیلوگرم زنان به مصاف الینا چائودهاری از نپال رفت. نماینده ساندا زنان کشورمان با ارائه یک بازی حساب‌شده موفق شد با ناک‌اوت کردن حریف خود راهی مرحله بعدی این پیکارها شود.‌ الهه منصوریان در مرحله بعدی (یک چهارم نهایی) باید روز سه شنبه ۴ مهرماه با سامرن التاف از پاکستان دیدار کند.

شجاع پناهی، در مرحله نخست پیکارهای وزن ۶۰-کیلوگرم به مصاف یوسف احمد از یمن رفت و با ناک‌اوت او در راند دوم، پیروز میدان و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. نماینده کشورمان در مرحله بعدی باید با برنده پیکار نپال و قرقیزستان دیدار کند.

در ادامه پیکارهای روز نخست ووشو بازی‌های آسیایی ۲۰۲۳ که در شهر هانگژو چین پیگیری می‌شود، محسن محمد سیفی دارنده ۳ مدال طلای بازی‌های آسیایی در مرحله نخست وزن ۷۰- کیلوگرم مردان به مصاف “گیچئول سونگ” از کره‌جنوبی رفت‌.

سرگروه تیم ملی ووشو ایران با کسب برتری مقابل حریف خود راهی مرحله بعدی این پیکارها شد. سیفی در مرحله بعدی این پیکارها با نماینده ترکمنستان پیکار کند. این دیدار چهارم مهرماه برگزار می‌شود.

هت‌تریک ایران در ناک‌اوت با برتری صبری مقابل حریف ازبکستانی

نماینده وزن ۷۵- کیلوگرم ووشو ایران در بازی‌های آسیایی، حریف خود را ناک‌اوت کرد و به برتری دست یافت.

یوسف صبری نماینده وزن ۷۵- کیلوگرم ساندا مردان ایران در آخرین مسابقه  روز نخست پیکارهای ووشو بازی‌های آسیایی هانگژو به مصاف “شوخزود تاشپولاتوف” از قزاقستان رفت. 

صبری ضمن کسب برتری در این دیدار با ناک‌اوت کردن حریف خود، راهی مرحله بعدی این پیکارها شد. نماینده وزن ۷۵- کیلوگرم ایران باید در دومین پیکار خود، در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف ورزشکاری از ازبکستان می‌رود. این دیدار فردا (دوشنبه -سوم مهرماه) برگزار می‌شود.

 

تکواندو؛ آغاز مسابقات تکواندوکاران

مسابقات تکواندو در نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی فردا دوشنبه سوم مهرماه با برگزاری مبارزات 2 وزن مردان و زنان پیگیری می‌شود.

در ادامه مسابقات تکواندو که با حضور ۲۲۳ تکواندوکار در سالن ورزشی مرکز فرهنگی شهر هانگژو جریان دارد، دوشنبه سوم مهرماه مبارزات اوزان ۵۸- کیلوگرم مردان، ۴۹- کیلوگرم زنان و بخش ترکیبی پیگیری می‌شود.

مبینا نعمت زاده در وزن ۴۹- کیلوگرم که ۲۲ تکواندوکار حضور دارند پس از یک دور استراحت به دیدار برنده مبارزه تاجیکستان و فیلیپین می‌رود. نعمت زاده در مرحله یک چهارم نهایی یکی از تکواندوکاران عربستان، فلسطین یا ژاپن را پیش رو دارد.

مهدی حاجی موسایی در وزن ۵۸- کیلوگرم ابتدا نماینده بنگلادش را پیش رو دارد و سپس با برنده مبارزه ازبکستان و فیلیپین پیکار می‌کند. در این وزن ۳۰ تکواندوکار حضور دارند که حاجی موسایی برای صعود به نیمه نهایی باید با یکی از تکواندوکاران پاکستان، مغولستان یا قرقیزستان مبارزه کند.

هدایت تیم ملی مردان ایران بر عهده بیژن مقانلو است و مجید افلاکی مربی تیم ملی است. در بخش زنان نیز مینو مداح سرمربی تیم ملی و مهروز ساعی مربی هستند.

تا به اینجای رقابت ها تیم ملی تکواندو در بخش پومسه موفق به کسب کرده است.

بوکس؛ شکست حبیبی‌نژاد در گام نخست

در نخستین روز از رقابت های بوکس بازیهای آسیایی ۲۱ مبارزه بین ۴۲ بوکسور در دو بخش مردان و زنان برگزار شد که علی حبیبی نژاد در وزن منهای ۶۳/۵ کیلوگرم در مبارزه شماره ۱۸ امروز به مصاف سینسیری تایلندی رفت و در نهایت در راند اول ۱۰بر۹ در راند دوم ۱۰ بر۹ و در راند سوم با همین نتیجه باخت تا در مجموع با نتیجه ۳۰بر۲۷ بازنده این رویداد باشد.

داورانی از کشورهای آمریکا،کانادا،مجارستان،دانمارک و لیتوانی کار قضاوت این مسابقه را بر عهده داشتند.  رقابت های بوکس بازیهای آسیایی در سالن بوکس تک رینگه استادیوم هانگژو برگزار می شود. دانیال شه بخش در ۵۷، علی حبیبی نژاد در۶۳/۵، سید شاهین موسوی در ۸۰، طوفان شریفی در ۹۲ و ایمان رمضانپور در مثبت۹۲ نمایندگان کشورمان در این رقابت ها هستند. تیم ملی بوکس فردا مسابقه ندارد.

والیبال؛ رویارویی ایران با قطر در نیمه‌نهایی

تیم ملی والیبال ایران برای صعود به فینال بازی های آسیایی باید با قطر رو به رو شود. ایران که به همراه چین پیش از این حضورش در نیمه نهایی بازی ها را قطعی کرده بود منتظر مشخص شدن حریفش در بازی ماقبل نهایی بود.

قطر و پاکستان در روز اول بازی ها به مصاف هم رفتند که این دیدار با پیروزی ۳ بر یک قطر همراه شد تا این تیم رقیب شاگردان بهروز عطایی شود. ست های این بازی با نتایج ۲۶-۲۴، ۲۵-۱۹، ۲۳-۲۵ و ۲۵- ۱۸ به پایان رسید.

ژاپن و چین هم دیگر بازی نیمه نهایی را برگزار می کنند. دیدار های نیمه نهایی ایران و قطر ساعت ۱۰ صبح دوشنبه ۳ مهر برگزار می شود.

فوتبال؛ صعود تیم امید به یک‌هشتم با پیروزی پر گل مقابل مغولستان

تیم فوتبال امید کشورمان در واپسین دیدار مرحله گروهی بازی‌های آسیایی به مصاف تیم فوتبال زیر ۲۳ سال مغولستان رفت که این دیدار در نهایت با برتری ۳ بر صفر شاگردان رضا عنایتی و صعود تیم ایران به مرحله یک‌هشتم نهایی با صدرنشینی پایان یافت.

در دقیقه ۲۵ این دیدار، سامان فلاح بازیکن تاثیرگذار ایران روی خطای خشن و منجر به اخراج بازیکن مغولستان مصدوم شد و قادر به ادامه نبود تا از این دقیقه امیر جعفری به جای وی بازی کند. حدود ۸ هزار تماشاگر چینی دیدار دو تیم امید ایران و مغولستان را از نزدیک تماشا می کنند و با تشویق های خاص خود شور و حال جالبی به این دیدار داده اند.

گل اول ایران را  مهدی ممی زاده در دقیقه ۱ و دومین گل کشورمان را محمد عمری در دقیقه ۴۵ به ثمر رساند. در نیمه دوم نیز آریا برزگر گل سوم را به تور دروازه رقیب چسباند.

یکی از اتفاقات بد نیمه نخست بازی تیم امید ایران و مغولستان مصدومیت سامان فلاح مدافع بدشانس ایران بود. فلاح با تکل خشن هافبک مغولستان به شدت مصدوم شد به گونه‌ای که قادر به ارائه بازی نبود و تعویض شد.
فلاح در حالی تعویض شد که لنگ لنگان زمین را ترک کرد و همین نگرانی‌هایی را درباره ادامه حضور او در سایر مسابقات را به همراه داشت.

کادر پزشکی تیم امید به محض خروج فلاح اقدامات درمانی را روی پای آسیب دیده مدافع تبم امید آغاز کرد و با یخ درمانی و بستن آتل کوشید تا مچ پای آسیب دیده فلاح را تحت درمان قرار دهد. با این وجود رهبر پزشک تیم امید درباره میزان مصدومیت فلاح در گفتگویی کوتاه اعلام کرد هنوز وضعیت مصدومیت فلاح مشخص نیست و  امشب پس از پایان بازی قرار است برای انجام آزمایش ام آر آی به بیمارستان اعزام شود. پس از بررسی ام آر آی وضعیت دقیق مصدومیت فلاح مشخص خواهد شد.

 

پیام تشکر و قدر دانی هاشمی از اعضای کاروان و دست اندرکاران

سیدمناف هاشمی دبیر کل کمیته ملی المپیک و سرپرست کاروان اعزامی ایران به نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی هانگژو بعد از برگزاری مراسم رژه در پیامی از کلیه اعضا، دست‌اندرکاران و به‌ویژه کادر خبری و رسانه‌های اعزامی به مسابقات تشکر و قدردانی کرد.

در این پیام آمده است:

با عنایت پروردگار مراسم افتتاحیه نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی هانگژو با نظم، برنامه‌ریزی و سلیقه مثال‌زدنی کشور میزبان با شکوه فراوان برگزار شد.

اینجانب برخود لازم می‌دانم در وهله اول از مدیریت، متانت و‌ راهنمایی‌ها و تمهیدات مدبرانه محمود خسروی‌وفا رییس محترم کمیته ملی المپیک سپاسگزاری نمایم.

قطعا جای ایشان در کنار کاروان بسیار خالی بود و امیدواریم طی روزهای آینده شاهد حضور ارزشمند ایشان در کنار کاروان باشیم.

همچنین مراتب سپاس خود و کمیته ملی المپیک را از مقام عالی وزارت ورزش وجوانان، کلیه روسای فدراسیون‌های ورزشی اعزامی، کادرفنی و اجرایی تیم‌های ملی و همه دست‌اندرکاران کاروان ورزشی شهید حججی اعلام می‌نمایم.

حضور پررنگ دختران و پسران عزیز کشورمان در رژه افتتاحیه باپوشش و ظاهری مناسب و مرتب در میان کشورهای شرکت‌کننده شاخص بود و با لطف خداوند و هماهنگی‌های قبلی رژه کاروان ایران اسلامی با صلابت و بدون هیچ‌گونه حاشیه برگزار گردید و امیدواریم با یاری پروردگار، مردم عزیز کشورمان شاهد افتخارآفرینی ورزشکاران‌مان با شعار «ایمان، ایران و افتخار» باشند و شاهد اهتزاز مستمر پرچم عزیزمان در هانگژو چین باشیم.

یا علی مدد

سیدمناف هاشمی - دبیر کل کمیته و سرپرست کاروان اعزامی به بازی‌های آسیایی هانگژو

(کاروان جوان پهلوان شهید حججی)

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه