اخبار داغ

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با دانا مطرح کرد؛

شناسایی حیاط خلوت مشاغل خاص با سامانه مودیان مالیاتی

شناسایی حیاط خلوت مشاغل خاص با سامانه مودیان مالیاتی
سلیمی به بیان توضیحاتی درباره شناسایی مشاغل خاص با درآمدهای بالا که به حیاط خلوت برخی مشاغل خاص تبدیل شده بودند، با استفاده از سامانه مودیان مالیاتی پرداخت.

اصغر سلیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا، درباره تاثیر راه اندازی سامانه مودیان مالیاتی بر ایجاد عدالت و شفافیت مالیاتی گفت: سامانه مودیان مالیاتی و پایانه های فروشگاهی با هدف گسترش عدالت مالیاتی در کشور راه‌اندازی شده تا یک بستر کاملاً شفاف برای پرداخت مالیات‌ها در کشور داشته باشیم.

وی در ادامه گفت: در سامانه مودیان مالیاتی دخالت انسانی به وسیله ممیزان مالیاتی به طور کامل حذف می‌شود و هیچ گونه سمت و سوگیری در تدوین مالیات‌های مودیان مالیاتی وجود ندارد. 

این نماینده مجلس یازدهم توضیح داد: این سامانه تاکنون توانسته در مراکزی که امکان اخذ پول نقد وجود نداشته موفق باشد و تمام فعالان این حوزه ها را مجبور به استفاده از کارت خوان های کرده و به این وسیله درآمد  و میزان سود آنها مشخص شده است. 

سلیمی در  ادامه خاطرنشان کرد: برخی از مشاغل خاص با درآمدهای بالا به هیچ وجه مالیات پرداخت نمی کردند و اصلا شناخته نشده بودند و به حیاط خلوتی برای عده ای خاص تبدیل شده بودند، این مراکز تا حدودی شناسایی شده اند ولی هنوز هم خیلی از این مراکز شناسایی نشده اند.

این نماینده مجلس یازدهم با بیان اینکه برخی پزشکان هنوز در برابر پرداخت مالیات مقاومت می کنند  خاطرنشان کرد:  با وجود اینکه اقدامات فراوانی انجام شده تا این پزشکان مالیات خود را بپردازند ولی هنوز برخی از آنها از مردم مطالبه پول نقد و یا پرداخت از طریق کارت به کارت را می کنند. باید نظارتی دقیق تر و جریمه هایی سنگین تر برای افرادی که از پرداخت مالیات فرار می کنند در نظر گرفته شود. 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: سامانه مودیان مالیاتی و پایانه های فروشگاهی تاکنون توانسته با رصد جریان کالایی در کشور جلوی اقتصاد زیر زمینی و قاجاق را بگیرد ولی باز هم جای کار دارد. 

وی ادامه داد: برای اجرای بهتر این سامانه باید حساب های با تراکنش بالا هم رصد شوند و مبدا و مقصد این پول ها شناسایی شوند و آنها هم در مسیر مالیات دهی قرار بگیرند. بحث اخذ مالیات  عادلانه و افزایش مودیان مالیاتی در نهایت سودش به همه مردم می رسد و اکثر کشورهای پیشرفته دنیا هم در این مسیر قرار دارند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: وقتی فعالان اقتصادی بدانند که مالیات به صورت کاملاً عادلانه اخذ می‌شود، این مالیات را با رضایت پرداخت می‌کنند و دچار فرار مالیاتی نمی‌شوند. دولت نیز به درآمد مالیاتی که در بودجه پیش‌بینی کرده می‌رسد و با جمع‌آوری این مالیات از میزان تورم نیز کاسته می‌شود.

وی ادامه داد: به هیچ وجه تعادلی بین تولید ناخالص ملی و درآمد مالیاتی در کشور ما وجود ندارد. مالیاتی که هم‌اکنون در کشور به حساب دولت واریز می‌شود واقعی نیست و اکثر مالیات‌هایی که پرداخت می‌شود به صورت سلیقه‌ای تعیین شده است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه