شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 18:59 منتشر شده در مورخ: 1400/09/02 شناسه خبر: 1786767

فوق تخصص زانوی خوب در تهران

فوق تخصص زانوی خوب در تهران
افراد درگیر با مشکلات این چنینی باید در اسرع وقت به یک فوق تخصص زانوی خوب در تهران یا سایر شهرها مراجعه کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ امروزه با توجه به سبک زندگی نامناسب، مشکلات زانو در جوامع مختلف به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. افراد درگیر با مشکلات این چنینی باید در اسرع وقت به یک فوق تخصص زانوی خوب در تهران یا سایر شهرها مراجعه کنند؛ زیرا امکان گسترش آسیب و درگیری نواحی سالم پیرامون وجود دارد. در این شرایط نیز تاثیرگذاری درمان های ساده تر، کمتر می شود. با توجه به اهمیت موضوع این مقاله به بررسی تمامی نکات پیرامون آناتومی زانو، آسیب های رایج و نحوه درمان آنها پرداخته است. با ما تا پایان همراه باشید.

 

آناتومی زانو

پیش از ارائه نکاتی در رابطه با شرح وظایف فوق تخصص زانوی خوب در تهران، بهتر است کمی در رابطه با آناتومی این بخش و آسیب های آن صحبت کنیم. عنوان بزرگ ترین و پیچیده ترین مفصل بدن به زانو اختصاص دارد. استخوان یکی از مهم ترین اجزای این مفصل و شامل درشت نی (تیبیا)، ران (فمور) و کشکک (پاتلا) است. بخش انتهایی این استخوان ها توسط غضروف پوشیده شده تا در کنار هم حرکت روانی داشته باشند. البته مایع سینوویال نیز فضای مفصلی را پر کرده و خم و راست شدن استخوان ها را تسهیل می کند. سلول های پوشاننده محفظه یا کپسول مفصلی وظیفه تولید مایع سینوویال را برعهده دارد. از دیگر اجزای مفصل زانو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لیگامان یا رباط جانبی (داخلی و خارجی) و صلیبی (جلویی و پشتی) که مسئول اتصال استخوان ها به یکدیگر هستند؛
 • منیسک داخلی و خارجی؛ بخش های انعطاف پذیر بین استخوان ها که نقش ضربه گیر را دارند؛
 • تاندون که مسئول اتصال عضلات به استخوان ها هستند؛
 • اعصاب سیاتیک که از پشت زانو عبور می کند؛
 • عضلات مسئول خم و راست کردن زانو؛
 • شریان ها و رگ های خونی.

 

آسیب های زانو

مفصل زانو به دلیل موقعیت خود در معرض فشار بالایی قرار دارد. بخشی از فشار ناشی از وزن بخش بالایی تنه است. در واقع فشاری معادل 5/1 برابر وزن به زانو اعمال می شود. البته فشار وارده در حین دویدن، راه رفتن و بالا رفتن از پله ها چندین برابر می شود. بر اساس مطالعات صورت گرفته فشار وارده در حین بالا رفتن از پله ها ۳ الی ۴ برابر حالت طبیعی است. در زمان انجام حرکت اسکات نیز فشار تا ۸ برابر افزایش می یابد. از طرفی به دلیل لولایی بودن مفصل، دامنه حرکتی زانو بسیار وسیع ارزیابی می شود. در کنار هم قرار گرفتن این عوامل، زانو را به یکی از آسیب پذیرترین مفاصل بدن تبدیل کرده است.

 

انواع آسیب های زانو

امکان آسیب دیدگی بخش های مختلف مفصل زانو از قبیل استخوان، غضروف، تاندون، منیسک، عضلات و اعصاب تحت تاثیر عوامل مختلف وجود دارد؛ به عنوان مثال می توان به فعالیت سنگین، بیماری، حرکات نادرست و ... اشاره کرد. در صورت مواجه شدن با آسیب های زانو، مراجعه هر چه سریع تر به فوق تخصص زانو ضرورت دارد. در غیر این صورت آسیب گسترش یافته و سایر بخش ها را نیز درگیر می کند. برحسب محدوده درگیر انواع مختلفی از آسیب های زانو وجود دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رماتیسم و التهاب زانو به دلیل هجوم عوامل تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن
 • نقرس زانو (تجمع کریستال های اوریک اسید در زانو)
 • آرتروز (ساییدگی و تحلیل غضروف مفصلی)
 • پارگی یا کشیدگی رباط، تاندون و منیسک
 • ازگود اشلاتر (التهاب بخش زیرین زانو)
 • نرمی کشکک زانو (کندرومالاسی)
 • دررفتگی کشکک زانو
 • کجی کشکک زانو
 • شکستگی استخوان
 • سندرم پلیکا

فوق تخصص زانوی خوب در تهران

علائم آسیب زانو

آسیب هر یک از بخش های زانو با علائم خاصی نمایان می شود. نمود این علائم برای مراجعه زود هنگام به فوق تخصص زانو کمک کننده است. به همین دلیل شناخت آنها از اهمیت بسیاری برخوردار است. شاخص ترین علائم بروز یافته در رابطه با آسیب های زانو عبارتند از:

 • تورم یا آب آوردن زانو به دلیل تولید بیش از حد مایع سینوویال داخل کپسول مفصلی یا خونریزی و افزایش فشار داخل کپسول
 • محدودیت حرکتی، قفل شدن زانو و ناتوانی در خم و راست کردن زانو به دلیل رها شدن بخش های استخوانی یا غضروفی در فضای مفصل یا تورم زیاد
 • درد شدید و حساسیت به لمس در جلو، عقب یا پایین زانو
 • احساس خالی شدن زانو به دلیل آسیب و پارگی بخش های نگهدارنده از قبیل رباط و منیسک، ضعف عضلات و ساییدگی لایه غضروفی
 • تق تق و صدا دادن زانو به دلیل تجمع و ترکیدن حباب های گاز در مفصل، نامتقارن شدن لایه غضروفی و ...

 

روش های غیرتهاجمی برای درمان آسیب زانو

روش درمانی مورد استفاده توسط فوق تخصص زانو برای بیماران مبتلا به آسیب های زانو برحسب نوع و شدت عارضه، عامل ایجاد کننده و شرایط سنی متفاوت است. آسیب های خفیف معمولاً با روش های غیرتهاجمی درمان می یابند. در تشخیص های زود هنگام نیز که مفصل تخریب چندانی ندارد، این روش کارساز است. از جمله روش های غیرتهاجمی برای درمان مشکلات زانو می توان به اصلاح سبک زندگی اشاره کرد. اجتناب از نشستن یا ایستادن های طولانی مدت، اجتناب از دو یا چهار زانو نشستن، مصرف غذاهای سالم و تعادل وزنی از جمله این موارد به شمار می روند. تمرینات فیزیوتراپی از قبیل ماساژ درمانی، لیزر درمانی، تکنیک دستی، یخ درمانی و تمرینات ورزشی نیز به بهبود وضعیت بیمار کمک می کنند. به این موارد می توان رژیم دارویی و تزریق مستقیم اوزون، prp و ... به زانو را نیز اضافه کرد.

 

روش های تهاجمی برای درمان آسیب زانو

روش تهاجمی درمان آسیب های زانو شامل آرتروسکوپی و جراحی هستند. البته در آرتروسکوپی، منافذ کوچکی در جلوی زانو اعمال شده و ارسال لوله مجهز به دوربین داخل مفصل از این طریق صورت می گیرد. به همین دلیل آرتروسکوپی جزء روش های کم تهاجمی جای می گیرد. در بعضی موارد امکان ترمیم آسیب زانو به روش آرتروسکوپی نیز وجود دارد. در این حالت تجهیزات مورد استفاده از طریق برش های اعمال شده داخل مفصل فرستاده می شود. جراحی زانو به روش های مختلف انجام می شود که از جمله آنها می توان به تعویض مفصل (کلی یا جزئی)، استئوتومی، ترمیم بافت نرم (رباط، تاندون و ...) اشاره کرد.

فوق تخصص زانوی خوب در تهران

سخن پایانی

برحسب محدوده درگیر در مفصل زانو انواع مختلفی از آسیب های این بخش وجود دارد که هر یک با علائم خاصی نمایان می شوند؛ به عنوان مثال می توان به شکستگی استخوان، در رفتگی کشکک، کشیدگی یا پارگی تاندون، تحلیل لایه غضروفی (آرتروز) و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. هر یک از این مشکلات دارای علائم خاصی هستند و افراد باید به محض مشاهده هر گونه علائم هشداردهنده به یک فوق تخصص زانوی خوب در تهران یا سایر شهرها مراجعه کنند. در غیر این صورت امکان گسترش آسیب به نواحی پیرامون و حاد شدن اوضاع وجود دارد. دکتر مصطفی شاهرضایی متخصص ارتوپدی و زانو آماده خدمت رسانی به بیماران عزیز در زمینه تشخیص و درمان انواع آسیب های زانو هستند.

آدرس مطب پاسداران:

تهران – خیابان پاسداران – چهارراه پاسداران – پلاک ۴۹۲ – ساختمان ۳۷۰ – واحد ۱۴

22573339 - 22571658

آدرس سایت ایشان:

www.dr-shahrezaie.com

https://www.dana.ir/1786767
ارسال نظر
نظرات